کد خبر : ۳۴۹۹۹۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آیا امکان آپلود مغز انسان روی کامپیوتر وجود دارد؟

انتقال و ذخیره کردن اطلاعات مغز انسان به موارد زیادی نیاز دارد، اما نکته اصلی چگونگی کارکرد آن است.

آیا امکان آپلود مغز انسان روی کامپیوتر وجود دارد؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، برخی افراد فکر می کنند که آگاهی انسان مثل ورودی و خروجی سیگنال های الکتریکی در شبکه ای از واحد های پردازش است و با یک کامپیوتر قابل مقایسه است. با این حال، واقعیت بسیار پیچیده تر از این ها است، برای شروع در واقع ما اصلا نمی دانیم که مغز انسان می تواند چقدر اطلاعات نگه دارد!

دو سال پیش، تیمی در موسسه علوم مغز آلن در سیاتل آمریکا، ساختار سه بعدی تمام نورون ها یا همان سلول های مغز را، در یک میلی متر مکعب از مغز یک موش ترسیم کردند که در نوع خود نقطه عطفی فوق العاده، تلقی می شود.

در داخل این مکعب کوچک بافت مغز، محققان در اندازه یک دانه شن، بیش از ۱۰۰ هزار نورون و بیش از یک میلیارد اتصال بین آن ها را شمارش کردند. آن ها موفق شدند اطلاعات مربوطه از جمله شکل و پیکربندی هر نورون و اتصال آن را روی کامپیوتر هایی ثبت کنند، که به دو پتابایت یا دو میلیون گیگابایت فضای ذخیره سازی نیاز داشت.

 

برای انجام این کار، میکروسکوپ های خودکار آن ها مجبور بودند ۱۰۰ میلیون تصویر از ۲۵۰۰۰ برش از نمونه کوچک را به طور مداوم در طی چند ماه جمع آوری کنند.

حال اگر این چیزی است که برای ذخیره اطلاعات فیزیکی کامل نورون ها و اتصالات آن ها در یک میلی متر مکعب از مغز موش لازم است، باید گفت که جمع آوری این اطلاعات از مغز انسان کار بسیار دشواری است، بعلاوه اینکه استخراج و ذخیره سازی داده ها تمام ماجرا نیست.

برای اینکه یک کامپیوتر بتواند شبیه به حالت عملکرد مغز باشد، باید به تمام اطلاعات ذخیره شده در مدت زمان بسیار کوتاهی دسترسی داشته باشد. اطلاعات باید در حافظه دسترسی تصادفی (RAM) ذخیره شوند که این کار امکان پذیر نیست.

اگر بخواهیم مقدار داده ای را که محققان جمع آوری کرده اند در رم رایانه ذخیره کنیم، به ۱۲.۵ برابر ظرفیت بزرگ ترین رایانه تک حافظه ای (کامپیوتری که به جای پردازش بر روی حافظه ساخته شده است) دنیا نیاز داریم.

مغز انسان حدود ۱۰۰ میلیارد نورون دارد که می شود یک میلیون برابر مقدار موجود در همان یک میلی متر مکعب مغز موش ما. تعداد تخمینی اتصالات ده به توان ۱۵ خیره کننده است، این ده به دنبال خود ۱۵ صفر دارد که نتیجه آن مافوق تصورات ما است.

علاوه بر موارد قبل باید گفت که شاید حتی نتوانیم تصور کنیم که انتقال اطلاعات به کامپیوتر چقدر سخت است. برای این کار ابتدا باید اطلاعات را به کدی تبدیل کنید که کامپیوتر بتواند آن را بخواند و پس از ذخیره شدن، از آن استفاده کند و هر گونه خطا در انجام این کار، احتمالاً کشنده خواهد بود.

یک قانون ساده برای ذخیره سازی اطلاعات این است که قبل از شروع، باید مطمئن شوید که فضای کافی برای ذخیره تمام اطلاعاتی که برای انتقال نیاز دارید، دارید. همچنین باید دقیقاً ترتیب اهمیت اطلاعاتی را که ذخیره می کنید و نحوه سازماندهی آن ها را بدانید، که این موضوع برای داده های مغزی درست نیست.

تصور کنید که ما موفق به بازسازی ساختار کامل صد میلیارد نورون به همراه هر یک از اتصالات بین آن ها شدیم و توانستیم این مقدار نجومی داده را در سه نسخه جداگانه (برای امنیت و پشتیبان گیری!) به رایانه منتقل و ذخیره کنیم. اما سوال اینجا است که اصلا مغز چگونه کار می کند؟

سوال اصلی چگونگی انجام این کار است. شاید بزرگترین مشکل ما این باشد که حتی اگر بتوانیم غیرممکن ها را درک کنیم و از موانع زیادی که در مورد آن ها بحث شد بگذریم، هنوز اطلاعات کمی در مورد مکانیسم های اساسی عملکرد مغز داریم.

در نهایت باید گفت با توجه به اینکه نمی دانیم چقدر فضای ذخیره سازی برای این کار لازم است، پس در نهایت نمی توانیم امیدوار باشیم که زمان و منابع کافی برای نقشه برداری کامل از ساختار سه بعدی کل مغز انسان را داشته باشیم و حتی اگر آن را ساختیم نمی دانیم که چطور باید از آن استفاده کنیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کلید واژه :

آیا امکان آپلود مغز انسان روی کامپیوتر وجود دارد؟

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha