کد خبر : ۳۴۹۹۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تشدید بحران گاز در اروپا اقتصاد آلمان را وارد رکود می کند

فدراسیون صنایع آلمان اعلام کرد توقف عرضه گاز روسیه رکود در بزرگ ترین اقتصاد اروپا را اجتناب ناپذیر می کند.

تشدید بحران گاز در اروپا اقتصاد آلمان را وارد رکود می کند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  به نقل از رویترز، اگر جریان عرضه گاز روسیه به اروپا متوقف شود، اقتصاد آلمان وارد رکود خواهد شد. ایتالیا هم اعلام کرده از شرکت هایش برای پر کردن ذخایر گازی جهت جلوگیری از تشدید این بحران در فصل زمستان حمایت مالی خواهد کرد.

اتحادیه اروپا قبل از جنگ اوکراین برای تامین 40 درصد از نیاز خود به گاز محتاج روسیه بود. این رقم برای آلمان به 55 درصد می رسید. به این ترتیب این کشورها با ذخایر خالی گاز در بحبوحه کمبود آن در بازار مواجه شده اند. برخی از کشورهای این اتحادیه تصمیم خود برای توقف نیروگاه های برق با سوخت زغال سنگ را به تعویق انداخته اند.

قیمت گاز در اروپا به بالاترین رقم رسیده که باعث افزایش تورم و چالش های جدید برای سیاست گذاران این قاره شده است.

فدراسیون صنایع آلمان در روز سه شنبه دورنمای خود از رشد اقتصاد این کشور در سال جاری میلادی را از 3.5 درصد تا 1.5 درصد پایین آورد. این فدراسیون اعلام کرد توقف عرضه گاز روسیه رکود در بزرگ ترین اقتصاد اروپا را اجتناب ناپذیر می کند.

تورم تولید در آلمان از 33 درصد گذشت

بازگشت آلمان به دوران استفاده از زغال سنگ

گاز روسیه هنوز از طریق خط لوله های اوکراین پمپ می شود اما مقدار آن کاهش یافته است. ظرفیت ارسال گاز خط لوله نورد استریم 1 در بستر دریای بالتیک که یک مسیر حیاتی برای عرضه گاز به آلمان است، تا 40 درصد کاهش یافته است. مسکو ادعا می کند تحریم های غربی مانع تعمیر تجهیزات این خط لوله شده اما اروپا این ادعا را دروغ و بهانه ای برای کاهش عرضه گاز می داند.

رابرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان کاهش عرضه گاز روسیه را یک حمله اقتصادی و بخشی از طرح پوتین برای افزایش ترس در اروپا می داند.

این اقدام روسیه تلاش اروپا برای پر کردن تاسیسات ذخیره سازی گاز را ناکام گذاشته است. ذخایر گاز اروپا تا 55 درصد کاهش یافته و این اتحادیه قصد دارد این تاسیسات را 80 درصد تا اکتبر و 90 درصد تا ماه نوامبر پر کند تا از پس تامین تقاضا در زمستان برآید.

شاخص قیمت گاز در اروپا حدود 126 یورو (133 دلار) در هر مگاوات ساعت است، یعنی پایین تر از اوج 335 یورو که قبلاً به آن رسیده بود، اما بیش از 300 درصد بالاتر نسبت به سال گذشته میلادی.

منبع: تسنیم

 

کلید واژه :

تشدید بحران گاز در اروپا اقتصاد آلمان را وارد رکود می کند

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha