کد خبر : ۳۴۹۹۷۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

الگوی کشت سازگار با کم آبی در اولویت جهاد کشاورزی قزوین است

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: به دلیل خشکسالی و کم آبی موجود در کشور، استفاده از الگوی کشت سازگار با کم آبی را در دستور کار قرار داده ایم.

الگوی کشت سازگار با کم آبی در اولویت جهاد کشاورزی قزوین است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  رضا افلاطونی روز چهارشنبه در نشست هم اندیشی بهره وری آب با رویکردهای دانش بنیان و اشتغال آفرین با حضور اساتید دانشگاهی در حوزه آب، افزود: حرکت به سمت کشاورزی حفاظتی، کشت دیم با کم خاک ورزی و بی خاک ورزی، استفاده از گیاهان کم آب بر، کشت نشایی و توسعه سامانه های نوین آبیاری از مهمترین مواردی است که باید در اولویت باشد.

این مسوول افزود: متاسفانه کشت گلخانه ای در استان قزوین مغفول مانده و با وجود شهرک گلخانه ای نودهک و مجتمع های گلخانه ای سهم استان قزوین در این روش کشت بسیار ناچیز است.

وی گفت: نباید اجازه داد که منابع آب زیرزمینی به دلیل کشت های نامطلوب و آب بر تحت تاثیرات منفی قرار گیرد.

افلاطونی افزود: قزوین مبدا و مقصد رودخانه های مختلفی در کشور است که از هیچ کدام آنها به نحو مطلوب و قانونی استفاده نمی کند، از سد طالقان گرفته تا رودخانه های شاهرود و خررود همگی حول قزوین قرار دارند و این استان کمترین بهره را از آنها می برد.

وی گفت: بر اساس زنجیره تولید، توزیع و مصرف آب در کشور، فعالیت های جهاد کشاورزی در زنجیره اول و آخر آن قرار دارد که باید با توسعه طرح های آبخیزداری و آبخوانداری و همچنین شیوه مصرف به این انرژی حیاتی تداوم بخشید.

این مسوول افزود: خوشبختانه اعتبارات حوزه آب در سفر رییس جمهور به استان ۱۰ برابر افزایش یافته است که باید بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

منبع: ایرنا

کلید واژه :

الگوی کشت سازگار با کم آبی در اولویت جهاد کشاورزی قزوین است

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha