کد خبر : ۳۴۹۹۷۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

فراوانی زلزله ها در هرمزگان و ضرورت توجه به ایمنی

بخش چارک بندرلنگه و جناح بستک امروز شاهد وقوع هفت زمین لرزه در ابعاد مختلف بود که موجب وحشت ونگرانی مردم شد که ضرورت توجه به ایمنی را می طلبد.

فراوانی زلزله ها در هرمزگان و ضرورت توجه به ایمنی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  این زلزله ها در ابعاد ۴.۵،۴.۴،۴.۶،۵.۲،۴.۲و۴.۷از ساعت ۱۰و۲۵تا ۱۱و ۱۸ دقیقه در مناطق چارک بندرلنگه و جناح بستک امروز چهارشنبه به وقوع پیوست که درکمتر ازیک ساعت فراوانی زلزله بی سابقه بود از همین رو مردم از خانه وکاشانه خود به بیرون از شهرها وبناها فرار کردند.

زلزله های پی در پی در هرمزگان موجب وحشت و نگرانی مردم شد

 در حالی که زلزله های پی در پی در غرب هرمزگان موجب نگرانی شدید مردم این منطقه شده اما مسوولان اعلام کردند تاکنون خسارتی نداشته است.

 زلزله از روز گذشته آغاز شده بود اما پیش از ظهر امروز در چارک با ۴.۴دهم ریشتر شروع شد وتا ۴.۵ ریشتر و ۵.۲ ریشتر رسیده ومردم سراسیمه از خانه ها بیرون آمدند و از ادامه این وضعیت نگران شدند زیرا خاطره زلزله های سال گذشته در فین که ۶.۴ و ۶.۳ریشتر بود تداعی می کرد.

هرچند عمده این زلزله ها در اعماق ۹تا ۱۶ کیلومتر زمین رخ داده و با توجه به نزدیکی به دریا در آب به وقوع پیوسته اما زلزله به تنهایی وحشت ونگرانی بواسطه خسارت های جبران ناپذیر برای مردم دارد و وقتی زلزله رخ می دهد مثل همین زلزله اخیر مردم بیشتر نگران تداوم آن می شوند.

بیشتر مردم چارک پس از وقوع از خانه بیرون آمده و جرات رفتن به داخل خانه های خود را ندارد زیرا احساس می کنند با توجه به زلزله های پی در پی امکان وقوع زلزله بزرگتر در پیش باشد ازهمین رو امروز را به بوستانها و محیط های خارج از شهر و بنا ها روی آوردند.

شرایط منطقه زلزله زده غرب هرمزگان درحال بررسی است
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر هرمزگان گفت: شرایط منطقه زلزله زده غرب این استان توسط نیروهای این جمعیت درحال بررسی است.
علیرضا مظفری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: زمین لرزه ای به بزرگی پنج و ۲ دهم ریشتر در ساعت ۱۰ و ۳۶ دقیقه و پنج ثانیه، زمین لرزه دیگری به بزرگی چهار و پنج دهم ریشتر در ساعت ۱۰ و ۲۵ دقیقه در منطقه بندر چارک، یک زمین لرزه هم به بزرگی چهار و چهار دهم ریشتر در ساعت ۱۰ و ۲۹ دقیقه و ۲۰ ثانیه در محدوده بندر چارک در روز جاری رخ داده است.
وی ادامه داد: همچنین زمین لرزه دیگری به بزرگی چهار و ۲ دهم ریشتر در ساعت ۱۰ و ۴۵ دقیقه و ۴۲ ثانیه در محدوده بندر چارک رخ داده است که نیروهای جمعیت هلال احمر هرمزگان و همچنین بخشداری ها و دهیاری های این مناطق درحال بررسی شرایط هستند.
وی اضافه کرد: پس از پایان بررسی ها می توان در خصوص بروز یا نبود خسارت های احتمالی سخن گفت.

بخش چارک از توابع شهرستان بندرلنگه در ۳۷۰کیلومتری غرب هرمزگان واقع شده و جمعیت آن حدود ۴۰هزار نفر است.

اعزام تیم های ارزیاب به مناطق زلزله زده غرب هرمزگان

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان دراین زمینه گفت: تیم های ارزیاب از هلال احمر و این مدیریت برای بررسی وضعیت زلزله به مناطق زلزله زده بستک وچاک اعزام شدند.

مهرداد حسن زاده روز چهارشنبه در گفت وگوبا ایرنا افزود: ضمن آماده باش به تمام نیروها در محل ، نشست فوق العاده برای بررسی آخرین وضعیت زلزله در شهرستانهای بستک وبندرلنگه برقرار شده که به محض اطلاع به سمع ونظر مردم خواهد رسید.

 وی ادامه داد: پایش میدانی و با توجه به اطلاعاتی که دهیاران وبخشداران این مناطق انجام داده اند خسارت جاری تا این لحظه گزار نشده اما ترک خوردگی و فرو ریختگی دیوار در اینگونه حوادث طبیعی و اجتناب ناپذیر است.

از صبح امروز تاکنون ۵ زلزله با قدرت ۴.۴، ۴.۵، ۵.۲، ۴.۲ و ۴.۶ ریشتر در مناطق  چارک از توابع بندرلنگه و جناح بستک ذر غرب هرمزگا رخ داده و در روز گذشته هم ۳ زلزله در همین مناطق داشتیم.

وقوع چند زمین لرزه موجب رعب و وحشت مردم کیش شد

 وقوع چهار مورد زمین لرزه در روز چهارشنبه موجب رعب و وحشت مردم جزیره کیش شده است.

به گزارش ایرنا، سه زمین لرزه ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه چهارشنبه، مردم جزیره کیش را وحشت زده به خیابان ها روانه کرد و برخی از ساکنان هم اکنون در خارج از خانه های خود هستند.

جزیره کیش کانون این زمین لرزه ها نبوده اما هر چهار زلزله به وقوع پیوسته در روز جاری در این جزیره احساس شده ؛ هنوز اطلاعات دقیقی از خسارت های احتمالی در کیش و کانون این زمین لرزه ها اعلام نشده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از مرکز لرزه نگاری کشوری، زمین لرزه نخست به بزرگی ۴.۵ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۱۰ و ۲۵ دقیقه امروز در مرز خلیج فارس و هرمزگان  - حوالی بندر چارک در عمق ۱۹ کیلومتری به وقوع پیوست.

محل وقوع این زمین لرزه در ۱۱ کیلومتری بندر چارک (هرمزگان) ۳۲ کیلومتری جزیره کیش (هرمزگان) ۴۳ کیلومتری جناح (هرمزگان) اعلام شده است و از نظر نزدیکی به مرکز استان نیز در ۲۰۷ کیلومتری بندرعباس و ۳۷۴ کیلومتری شیراز قرار دارد.

چهار دقیقه پس از وقوع زلزله نخست، زمین لرزه دیگری به بزرگی ۴.۴ ریشتر این منطقه را لرزاند که طول جغرافیایی آن ۵۴.۲۹درجه و عرض جغرافیایی آن ۲۶.۶۷ درجه بوده و در عمق ۱۴ کیلومتری زمین روی داده است.

محل وقوع این زمین لرزه در ۷ کیلومتری بندر چارک (هرمزگان)، ۳۴ کیلومتری جزیره کیش (هرمزگان) و ۳۹ کیلومتری جناح (هرمزگان) گزارش شده و در فاصله ۲۰۵ کیلومتری بندرعباس و ۳۷۰ کیلومتری شیراز گزارش شده است.

زمین لرزه سوم ساعت ۱۰ و ۳۶ دقیقه امروز - چهارشنبه ۲۵ خرداد - در استان هرمزگان حوالی جناح به ثبت رسید که مرکز لرزه نگاری کشوری طول جغرافیایی آن را ۵۴.۴ درجه و عرض جغرافیایی آن ۲۶.۹۶ درجه اعلام کرده که در عمق ۸ کیلومتری زمین روی داده است.

کانون این زمین لرزه در ۱۳ کیلومتری جناح (هرمزگان)، ۱۶ کیلومتری کوخرد (هرمزگان) و ۲۶ کیلومتری بستک (هرمزگان) بوده و در ۱۸۷ کیلومتری بندرعباس و ۳۴۷ کیلومتری شیراز روی داده است.

مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران همچنین وقوع چهارمین زمین لرزه به بزرگی ۴.۲ ریشتر را در حوالی بندر چارک استان هرمزگان اعلام کرد که در ساعت ۱۰ و ۴۵ دقیقه و ۴۲ ثانیه امروز به وقوع پیوست.

طول جغرافیایی این زمین لرزه ۵۴.۳۶ درجه و عرض جغرافیایی آن  ۲۶.۷۵ درجه اعلام شده و در عمق ۲۲ کیلومتری زمین روی داده است.

کانون این زلزله در ۸ کیلومتری بندر چارک (هرمزگان)، ۳۱ کیلومتری جناح (هرمزگان)، ۴۰ کیلومتری کوخرد (هرمزگان) اعلام شده و در ۱۹۶ کیلومتری بندرعباس و ۳۶۶ کیلومتری شیراز بوقوع پیوسته است.

وقوع پنج زلزله پیاپی در هرمزگان/ بندر چارک دو بار دیگر لرزید

زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۲ ریشتر در عمق ۱۹ کیلومتری زمین جناح، بار دیگر هرمزگان را لرزاند. از صبح امروز چهارشنبه در این منطقه پنج به وقوع پیوسته است.

زمین لرزه سوم ساعت ۱۰ و ۳۶ دقیقه امروز - چهارشنبه ۲۵ خرداد - در استان هرمزگان حوالی جناح به ثبت رسید که مرکز لرزه نگاری کشوری طول جغرافیایی آن را ۵۴.۴ درجه و عرض جغرافیایی آن ۲۶.۹۶ درجه اعلام کرده که در عمق ۸ کیلومتری زمین روی داده است.

کانون این زمین لرزه در ۱۳ کیلومتری جناح (هرمزگان)، ۱۶ کیلومتری کوخرد (هرمزگان) و ۲۶ کیلومتری بستک (هرمزگان) بوده و در ۱۸۷ کیلومتری بندرعباس و ۳۴۷ کیلومتری شیراز روی داده است.

دو زلزله پی در پی به بزرگی ۴.۵ ریشتر و ۴.۴ ریشتر حوالی بندر چارک را در مرز خلیج فارس و استان هرمزگان لرزاند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از مرکز لرزه نگاری کشوری، زمین لرزه نخست به بزرگی ۴.۵ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) ساعت ۱۰ و ۲۵ دقیقه امروز در مرز خلیج فارس و هرمزگان  - حوالی بندر چارک به وقوع پیوست.

طول جغرافیایی این زلزله ۵۴.۲۹ درجه و عرض جغرافیایی آن ۲۶.۶۳ درجه بوده و در عمق ۱۹ کیلومتری زمین روی داده است.

محل وقوع این زمین لرزه در ۱۱ کیلومتری بندر چارک (هرمزگان) ۳۲ کیلومتری جزیره کیش (هرمزگان) ۴۳ کیلومتری جناح (هرمزگان) اعلام شده است و از نظر نزدیکی به مرکز استان نیز در ۲۰۷ کیلومتری بندرعباس و ۳۷۴ کیلومتری شیراز قرار دارد.

وقوع زلزله دوم به بزرگی ۴.۴ ریشتر

چهار دقیقه پس از وقوع زلزله نخست، زمین لرزه دیگری به بزرگی ۴.۴ ریشتر این منطقه را لرزاند که طول جغرافیایی آن ۵۴.۲۹درجه و عرض جغرافیایی آن ۲۶.۶۷ درجه بوده و در عمق ۱۴ کیلومتری زمین روی داده است.

محل وقوع این زمین لرزه در ۷ کیلومتری بندر چارک (هرمزگان)، ۳۴ کیلومتری جزیره کیش (هرمزگان) و ۳۹ کیلومتری جناح (هرمزگان) گزارش شده و در فاصله ۲۰۵ کیلومتری بندرعباس و 
۳۷۰ کیلومتری شیراز بوده است.

وقوع زلزله سوم و چهارم در بندر چارک

مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران همچنین از وقوع سومین و چهارمین زمین لرزه دیگر در بندر چارک استان هرمزگان در فاصله زمانی ۱۰:۳۴ تا ۱۰:۴۵ صبح امروز خبر داد.

در زمین لرزه سوم که به بزرگی ۴.۶ ریشتر در ساعت ۱۰ و ۳۴ دقیقه و ۳۸ ثانیه در حوالی بندر چارک روی داد، زلزله در عمق ۱۶ کیلومتری زمین روی داده و طول جغرافیایی آن ۵۴.۳۵ درجه و عرض جغرافیایی آن ۲۶.۷۲ اعلام شده است.

این زلزله در ۷ کیلومتری بندر چارک (هرمزگان)، ۳۳ کیلومتری جناح (هرمزگان) و ۴۲ کیلومتری جزیره کیش (هرمزگان) رخ داده و کانون زلزله در ۱۹۸ کیلومتری بندرعباس و ۳۶۸ کیلومتری شیراز قرار داشته است.

زمین لرزه چهارم نیز به بزرگی ۴.۲ ریشتر در ساعت ۱۰ و ۴۵ دقیقه و ۴۲ ثانیه امروز به وقوع پیوست. طول جغرافیایی این زمین لرزه ۵۴.۳۶ درجه و عرض جغرافیایی آن  ۲۶.۷۵ درجه اعلام شده و در عمق ۲۲ کیلومتری زمین روی داده است.

کانون این زلزله در ۸ کیلومتری بندر چارک (هرمزگان)، ۳۱ کیلومتری جناح (هرمزگان)، ۴۰ کیلومتری کوخرد (هرمزگان) اعلام شده و در ۱۹۶ کیلومتری بندرعباس و ۳۶۶ کیلومتری شیراز بوقوع پیوسته است.

زلزله ۵.۲ ریشتری هرمزگان، لارستان فارس را هم تکان داد

زلزله ۵.۲ ریشتری جناح و در فاصله ۲۶ کیلومتری بستک مرز بین استان هرمزگان و فارس که امروز چهارشنبه ۲۵ خرداد رخ داد بخش ها و مناطقی از شهرستان لارستان و شهر لار را نیز تکان داد و موجب وحشت شهروندان شد.

این زلزله برای دقایقی سبب بیم و هراس در بین خانواده ها و شهروندان لاری شد و برخی خانواده ها اقدام به ترک خانه های خود کردند.

محسن زمانی مدیر هلال احمر لارستان در این زمینه گفت: تاکنون هیچ گونه خسارات احتمال مالی و یا جانی این زلزله گزارش نشده است.

وی بیان کرد: با توجه به استعلام و گزارشی که از هلال احمر هرمزگان دریافت شد این زلزله تاکنون تلفات جانی و یا خسارات مالی در پی نداشته است.

مدیر هلال احمر لارستان تصریح کرد: هلال احمر لارستان به عنوان دستگاه معین وظیفه پشتیبانی و امدادرسانی به مناطق شمالی استان هرمزگان در مواقع بروز بحران را نیز بر عهده دارد و آماده کمک رسانی به منطقه لزله زده در آن استان هستیم.

بر اساس گزارش موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران زلزله از با قدرت ۵.۲ ریشتر در مقیاس زمین امروز چهارشنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۱ جناح و مناطقی از استان هرمزگان بویژه بستک در همسایگی لارستان را بشدت تکان داد.

محل وقوع این زلزله که در عمق هشت کیلومتری زمین رخ داد در فاصله  ۱۳ کیلومتری جناح،  ۱۶ کیلومتری کوخرد، و ۲۶ کیلومتری بستک مرز میان استان فارس و هرمزگان گزارش شده است.

اعزام تیم های ارزیاب به مناطق زلزله زده غرب هرمزگان

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت: تیم های ارزیاب از هلال احمر و این مدیریت برای بررسی وضعیت زلزله به مناطق زلزله زده بستک وچاک اعزام شدند.

مهرداد حسن زاده روز چهارشنبه در گفت وگوبا ایرنا افزود: ضمن آماده باش به تمام نیروها در محل ، نشست فوق العاده برای بررسی آخرین وضعیت زلزله در شهرستانهای بستک وبندرلنگه برقرار شده که به محض اطلاع به سمع ونظر مردم خواهد رسید.

 وی ادامه داد: پایش میدانی و با توجه به اطلاعاتی که دهیاران وبخشداران این مناطق انجام داده اند خسارت جاری تا این لحظه گزار نشده اما ترک خوردگی و فرو ریختگی دیوار در اینگونه حوادث طبیعی و اجتناب ناپذیر است.

از صبح امروز تاکنون ۵ زلزله با قدرت ۴.۴، ۴.۵، ۵.۲، ۴.۲ و ۴.۶ ریشتر در مناطق  چارک از توابع بندرلنگه و جناح بستک ذر غرب هرمزگا رخ داده و در روز گذشته هم ۳ زلزله در همین مناطق داشتیم.

زمین لرزه های غرب هرمزگان بدون خسارت بود
 مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت: زمین لرزه های غرب این استان براساس بررسی های انجام شده تا حال حاضر بدون خسارت بوده و این بررسی ها همچنان ادامه دارد.
مهرداد حسن زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تیم های ارزیاب در منطقه حضور داشته و نیروهای امدادی آماده خدمت رسانی در صورت نیاز هستند.

منبع: ایرنا

کلید واژه :

فراوانی زلزله ها در هرمزگان و ضرورت توجه به ایمنی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha