کد خبر : ۳۴۹۹۶۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کشف حشره ای که پلاستیک های خانه را مصرف می کند

محققان در جدیدترین دستاورد های خود حشره ای را کشف کرده اند که بدون عوارض جانبی پلاستیک مصرف می کند.

کشف حشره ای که پلاستیک های خانه را مصرف می کند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، گونه ای از کرم وجود دارد که به نظر می رسد اشتهای قابل توجهی برای مصرف پلی استایرن دارد. آن هم در شرایطی است که مصرف پلاستیک برای این کرم ها عوارض جانبی ندارد.

دانشمندان دانشگاه کوئینزلند کشف کرده اند که این اَبَرکرم ها می توانند پلی استایرن را به لطف آنزیم باکتریایی موجود در روده خود به عنوان غذا مصرف کنند. یافته های آن ها در Microbial Genomics منتشر شده است.

این کرم های پلاستیک خوار می توانند به زیست تجزیه پذیری (Biodegradation) زباله های پلاستیکی کمک کرده و نقش چشمگیری در بازیافت پلاستیک در مقیاس انبوه داشته باشند.

 این اَبَرکرم ها در واقع کرم های واقعی نیستند؛ بلکه لاروهای سوسک زوفوباس موریو (Zophobas morio) هستند. پس از تخم گذاری توسط این نوع سوسک و گذشت یک هفته، لارو از تخم بیرون می آید و این اَبَرکرم ها پیش از آن که وارد مرحله شفیرگی شوند تا در نهایت به یک سوسک بالغ تبدیل شوند، حدود پنج ماه را در مرحله لارو سپری می کنند.

آن ها بسیار بزرگ تر از لارو حشرات دیگر در خانواده حشرات مشابه هستند که عنوان اَبَرکرم را برای آن ها به همراه داشته است.

لارو حشرات در واقع سابقه خوبی در مورد تجزیه و خوردن پلاستیک دارند. گزارش های پیشین نشان داده اند که کرم های موم خوار (Waxworm) و کرم های میل ورم (Mealworm) عادی قادر به خوردن پلی استایرن هستند.

این ها لارو های حشرات نسبتا کوچک (۱ تا ۲.۵ سانتیمتر) هستند و پژوهشگران این نظریه را مطرح کرده اند که اَبَرکرم های بسیار بزرگ تر می توانند حتی پلی استایرن بیشتری در مقایسه با همتایان کوچک تر خود مصرف کنند.

دکتر کریس رینک و تیم پژوهشی وی از دانشگاه کوئینزلند، اَبَرکرم ها را با رژیم های غذایی متفاوت طی سه هفته تغذیه کردند. یک گروه پلی استایرن، یک گروه سبوس و گروه دیگر رژیم روزه داری را دنبال کردند.

کرم هایی که تنها به پلی استایرن دسترسی داشتند، خوردن آن را پس از ۲۴ ساعت آغاز کردند، احتمالا به دلیل این که هیچ منبع غذایی دیگری در اختیار نداشتند.

پژوهشگران متوجه شدند که این اَبَرکرم ها نه تنها زنده ماندند، بلکه حتی مقداری افزایش وزن را تجربه کردند. این نشان می دهد که کرم ها می توانند به احتمال زیاد با کمک میکروب های روده خود از پلی استایرن انرژی دریافت کنند.

اگرچه مطالعات دیگری در مورد اَبَرکرم ها انجام شده است، اما پژوهش دانشگاه کوئینزلند نخستین موردی محسوب می شود که از تکنیک متاژنومیکس استفاده کرده است. این تکنیک به پژوهشگران اجازه می دهد تمام آنزیم های کدگذاری شده توسط میکروب ها با توانایی تجزیه پلی استایرن و استایرن در روده اَبَرکرم ها را بازیابی کنند.

هدف بلند مدت مهندسی آنزیم هایی برای تجزیه زباله های پلاستیکی در کارخانه های بازیافت از طریق خرد کردن توسط ماشین آلات و به دنبال آن زیست تجزیه آنزیمی است.

به گفته دکتر رینک، اَبَرکرم ها همانند کارخانه های بازیافت کوچک هستند که پلی استایرن را با دهان خود خرد کرده و سپس باکتری های روده خود را با آن تغذیه می کنند.

محصولات تجزیه شده حاصل از این واکنش سپس می توانند توسط میکروب های دیگر برای ایجاد ترکیبات ارزشمند مانند زیست پلاستیک استفاده شوند.

امید است که این چرخه زیستی موجب تشویق بازیافت زباله های پلاستیکی و کاهش دفن زباله شود.

تیم پژوهش دانشگاه کوئینزلند رشد باکتری های روده در آزمایشگاه و آزمایش های بیشتر در زمینه توانایی آن برای تجزیه پلی استایرن را هدف قرار داده است. سپس، می توان بررسی کرد که چگونه می توان این فرآیند را به سطح مورد نظر برای کل یک کارخانه بازیافت ارتقا داد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان 

کلید واژه :

کشف حشره ای که پلاستیک های خانه را مصرف می کند

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha