کد خبر : ۳۴۹۹۶۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

حاصل دسترنج کشاورزان استان به جیب دلال ها سرازیر می شود

مدیریت کشت محصولات جالیزی آب بر در شرایط کم آبی کنونی راهکاری مناسب برای بهره وری از این منبع ارزشمند محسوب می شود اما متاسفانه تولید و البته بعضا صادرات این نوع محصولات آب دوست به نوعی استفاده غیر منطقی از منابع محدود آب کشور است.

حاصل دسترنج کشاورزان استان به جیب دلال ها سرازیر می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، از خرم آباد، تغییرات آب وهوایی در سال های اخیر، کمبود بارندگی ها، افزایش دما و کمبود آب برای آبیاری مزارع کشاورزی و جنگ های اخیر نفس بخش کشاورزی را به شماره انداخته و تولید مواد غذایی را در جهان با چالشی جدی مواجه ساخته است.

کمبود و گرانی محصولات غذایی موجب شده است کشاورزان به شیوه های مختلف برای درآمد و سود بیشتر به کشت انواع محصولات کشاورزی روی بیاورند که غالباً به دلیل آبدوست بودن بسیاری از محصولات کشت شده علاوه بر تاراج ناآگاهانه منابع آب و خاک، امنیت غذایی آینده کشور را نیز با چالش مواجه می کند.

از دو میلیون و 800 هزار هکتار زمین لرستان 800 هزار هکتار زراعی بوده که 200 هزار هکتار از زمین های زراعی آبی و مابقی دیم است. هرساله درصد قابل توجهی از اراضی زراعی لرستان به کشت محصولاتی چون هندوانه، پیاز، گوجه فرنگی و سایر محصولات جالیزی اختصاص می یابد که همگی بسته به میزان آب مصرفی جزو کشت های آبدوست محسوب می شود.

در شرایطی هندوانه به عنوان محصولی پرآب مورد توجه قرار گرفته که سایر محصولات جالیزی در مواردی بیش از هندوانه مصرف آب دارند که با توجه به کم آبی های پیش رو و لزوم حفاظت از منابع آبی و خاکی لرستان لازم است با ارائه برنامه های آموزشی و ترویجی لازم کشاورزان را توجیه نمایند که در راستای تأمین امنیت غذایی کشور این اراضی به سمت کشت های موردنیاز کشور سوق داده شوند.

میزان آب بری محصولات کشاورزی مختلف

برآورد میزان آب مصرفی به ازای تولید یک کیلوگرم هندوانه حدود 200 لیتر است. تولید هر کیلو خیار یا کدو نیازمند مصرف 240 لیتر آب است و برای تولید هر کیلو کاهو یا کلم باید 200 لیتر آب استفاده کرد.

گوجه فرنگی 180 لیتر آب مصرف می کند تا تولید شود و برای تولید هر کیلو برنج 3 هزار و 400 لیتر آب مصرف می شود، همچنین برای تولید هر کیلو پیاز به 500 لیتر آب نیاز است. تولید هر کیلو سیب زمینی با راندمان آبیاری 40 درصدی بیش از 800 لیتر آب نیاز دارد.

قطع به یقین حتی به شرط ارزآوری مناسب، صادرات محصولات آب بری چون سیب زمینی، پیاز، هندوانه و سایر محصولات جالیزی که مقدار زیادی آب مجازی را از کشور خارج می کند در این بحران کم آبی نمی تواند توجیه اقتصادی داشته باشد.

لازم است که نگرش کشاورزان نسبت به تولید محصولات کشاورزی در کنار ارائه کشت های جایگزین و سودآور تغییر کند تا در آینده کشورمان با بحران تأمین غذا مواجه نشود.

بالارفتن ارزش آب با کاهش محسوس بارش ها

حسین خدیش در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم با بیان اینکه لرستان در یک منطقه خشک و نیمه خشک واقع شده است، اظهار داشت: بهترین عملکرد بارندگی این استان در سال های ترسالی بین 550 تا 600 میلی متر و در سال های خشکسالی حتی به زیر 300 میلی متر هم رسیده است.

مسئول دفتر مطالعات آب و کشاورزی اتاق بازرگانی عنوان کرد: وقتی که قرار است از منابع آب چه به صورت سطحی و چه به صورت زیرزمینی استفاده کنیم باید به کشت هایی اختصاص یابد که غذای اصلی و قوت غالب مردم در لرستان و کشور باشد.

وی بیان کرد: کشاورزان استان های دیگر که در مناطق خود با کم آبی و بی آبی مواجه شده اند و آب ارزش بالایی برای آن ها پیدا کرده است به سمت اجاره کردن اراضی کشاورزی استان ما روی آورده اند و با صرف آب فراوان، کشت های آب بر تولید می کنند.

خدیش با اشاره به هدررفتن منابع آبی و خاکی لرستان با اجاره زمین به کشاورزان غیربومی گفت: جهاد کشاورزی در سال های گذشته سهمیه کشت هندوانه را در این استان حدود سه تا چهار هزار هکتار اعلام کرده بود که در تحلیل کارشناسی ای که انجام دادیم مشخص شد دو برابر آب مصرف کرده بودیم در حالی که تنها یک برابر تولید داشتیم و این رقم بدون احتساب ضایعات بود.

واردات محصولات پرآب بر راهکار مناسب برخی کشورها

مسئول دفتر مطالعات آب و کشاورزی اتاق بازرگانی تصریح کرد: اگر در همان سال ها حدود 140 میلیارد تومان ارزش آب مصرفی ما برای این کشت بود درآمد ما در کشت هندوانه فقط 70 میلیارد تومان بوده است.

وی بیان کرد: در کشورهایی که آب برای آن ها ارزش بالایی دارد و حتی پرآب تر از کشور ما هستند، کشت های پرآب بر را از راه واردات تأمین می کنند.

خدیش اظهار داشت: هندوانه تولیدی ما در فصل تابستان به کشورهای حاشیه خلیج فارس، کشورهای عربی، عراق و ترکیه صادر می شود و در حقیقت این کشورها از آب ما بهره وری می کنند در حالی که آمارها نشان می دهد که وضعیت ترکیه در بخش آب مناسب است.

وی با اشاره به سیستم مزرعه باز در ایران افزود: کشورهای پیشرفته در حال حاضر از سیستم گلخانه ای در تولید استفاده می کنند که افزایش چندبرابری تولید را در واحد سطح و افزایش بهره وری را به همراه دارد.

مسئول دفتر مطالعات آب و کشاورزی اتاق بازرگانی عنوان کرد: زارع و تولیدکننده ما در روش مزرعه باز فقط آب مصرف و ضایعات ایجاد می کند در حالی که تولید اقتصادی ندارد و این مشکل بسیار بزرگی است.

سود محصولات آب بر در جیب دلالان

وی با اشاره به زیان های هنگفت با کشت هندوانه در لرستان تصریح کرد: محصولی را با مصرف آب زیاد تولید می کنیم که هیچ ارزش اقتصادی ندارد و درآمد آن نیز نصیب کشاورزان نمی شود، بلکه در جیب واسطه ها و دلالان می رود و سهم تولیدکننده در این کشت ها بسیار ناچیز است.

مسئول دفتر مطالعات آب و کشاورزی اتاق بازرگانی با اشاره به محصول آب بر گوجه فرنگی، گفت: این محصول در یک هکتار زمین در بهترین شرایط 20 تا 25 تن محصول می دهد آن هم در صورتی که ضایعات آن را حساب نکنیم، زیرا معمولاً 30 تا 40 درصد این محصول به ضایعات تبدیل می شود.

خدیش اظهار داشت: اگر همین محصول را به سیستم گلخانه برده و مدیریت درستی داشته باشیم حداقل 180 تا 200 تن تولید می توانیم داشته باشیم.

وی با اشاره به مدیریت منابع آب و افزایش صادرات با توسعه و ترویج کشت های گلخانه ای افزود: ما باید سموم و کودهای شیمیایی را به منظور سلامت جامعه و کشورهای هدف صادرات به حداقل و صفر برسانیم و سطح کیفی مواد مغذی را در تولیدات مان ارتقاء دهیم.

کاهش مصرف سموم در تولید محصولات کشاورزی

مسئول دفتر مطالعات آب و کشاورزی اتاق بازرگانی عنوان کرد: زارعین ما در تولید محصولات کشاورزی مختلف از دو نوع کود پرحجم ازت و فسفر استفاده می کنند در حالی که در کنار این ها برای افزایش حجم دانه برنج و سلامت آن از مواد میکرو هم استفاده کنیم.

وی بیان کرد: کشاورزان ما باید آموزش های لازم را ببینند تا بدانند در کنار عناصر پرحجم باید از عناصر کم حجم هم استفاده کنند تا کیفیت و کمیت محصولات تولیدی افزایش یابد.

خدیش با اشاره به حرکت دنیا به سمت تولید محصولات ارگانیک، گفت: این امر منجر به افزایش سلامت غذا و پایداری آن می شود و انبارداری بهتری در این شرایط نیز خواهیم داشت.

مجتبی میر معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان نیز با بیان اینکه هندوانه جزو محصولات استراتژیک محسوب نمی شود در گفت وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: محصولاتی همچون حبوبات ممکن است چندین برابر هندوانه آب مصرف کنند، اما به دلیل اینکه بخشی از پروتئین مورد نیاز افراد جامعه را تأمین می کنند از اهمیت خاصی برخوردار هستند.

غیرقابل توجیه بودن کشت محصولات آب بر غیرضروری

وی با اشاره به اینکه سهمیه اعلامی لرستان در سال زراعی1400-1401 حدود 1000 هکتار است، افزود: تنها 500 هکتار هندوانه با توجه به کم آبی های پیش رو در این استان کشت شده است که غالباً به صورت نشایی و نوار تیپ بوده که کمترین مصرف آب را به همراه دارد چون نشاها عمدتاً در جاهای دیگر کشت و به روی زمین ها انتقال یافته و به صورت نوار تیپ آبیاری می شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به صادرات هندوانه در شرایط کم آبی کنونی عنوان کرد: هندوانه محصولی است که تأثیری بر سلامت افراد جامعه ندارد و کشت استراتژیکی هم محسوب نمی شود، بنابراین تولید آن در شرایط کم آبی کنونی وجاهتی ندارد.

وی بیان کرد: صادرات محصول هندوانه علیرغم ارزآوری ضعیفی که ممکن است داشته باشد تنها عاید عده ای خاص می شود.

میر با بیان اینکه ما می توانیم با همان میزان آب هندوانه محصول بهتری تولید کنیم، گفت: ما باید محصولی تولید کنیم که علاوه بر اینکه بر سلامت غذای مردم تأثیر دارد بهینه ترین میزان مصرف آب را هم به همراه داشته باشد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان تصریح کرد: تولید هندوانه و مصرف آب آن در شرایطی اتفاق می افتد که در همان مقطع زمانی محصولات استراتژیک ما همچون گندم نیاز به آبدهی دارند.

هدایت کشاورزان به سمت محصولات استراتژیک

میر اظهار داشت: سعی ما در سازمان جهادکشاورزی هدایت آب به سمت تولید محصولات استراتژیک و تأمین سلامت غذای افراد جامعه و پروتئین مورد نیاز آن هاست.

وی با اشاره به بحران غذای پیش آمده در دنیا افزود: تأمین غذای مردم، غله و حبوبات و علوفه موردنیاز دامی آن ها در شرایط کنونیاز اهمیت بیشتری برخوردار است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی لرستان با اشاره به افزایش فرونشست ها در کشور، تصریح کرد: در شرایط بحرانی موجود و کمبود غذا در دنیا باید هوشمندانه غذاهای پایدار و موردنیاز جامعه را تولید کنیم.

میر با اشاره به اینکه سهمیه اعلامی لرستان امسال برای کشت محصول پیاز 1750 هکتار بوده است، اظهار داشت: 1495 هکتار از اراضی این استان به کشت پیاز اختصاص یافته در حالی که سال گذشته 1757 هکتار کشت شده بود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی لرستان با اشاره به اینکه محصول گوجه فرنگی در این استان بر اساس سهمیه اعلامی باید 950 هکتار کشت شود، عنوان کرد: این میزان با سیاست های سازمان جهادکشاورزی در بحث مدیریت آب و منابع خاک در لرستان به 345 هکتار رسیده در حالی که سال سال گذشته 848 هکتار گوجه فرنگی در این استان کشت شد.

وی با اشاره به سهمیه اعلامی خیار، گفت:  1750 هکتار باید براساس این سهمیه از مزارع به کشت محصول خیار اختصاص یابد در حالی که این میزان را به 927 هکتار رسانده ایم و سال گذشته 1088 هکتار کشت شده بود.

سایه سنگین کمبود صنایع تبدیلی در بخش کشاورزی استان کهگیلویه و بویراحمد/ ارزشی که سالانه از دست کشاورزان می رود

گزارش| "کلزا" محصولی مغفول مانده میان کشاورزان کردستانی/ ظرفیتی که نقطه ثقل طرح های افزایش تولید و کشت جایگزین است

بروز 4 نوع خشک سالی در لرستان/ کشاورزان غیربومی آب وخاک منطقه را تاراج کردند

منبع: تسنیم

کلید واژه :

گزارش| حراج آب لرستان با محصولات آب دوست

،

حاصل دسترنج کشاورزان استان به جیب دلال ها سرازیر می شود + تصاویر

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha