کد خبر : ۳۴۹۹۶۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ربات هایی که در سنگاپور جانشین انسان ها شدند

سنگاپور توانست در زمان همه گیری کرونا از ۶۰۵ ربات در بخش خدمات بهداشتی، ساختمانی و غذایی کمک بگیرد.

ربات هایی که در سنگاپور جانشین انسان ها شدند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، پس از تلاش برای یافتن کارکنان در طول همه گیری کرونا، کسب وکار ها در سنگاپور به طور فزاینده ای به ربات ها روی آورده اند تا به انجام طیف وسیعی از وظایف، از سرو قهوه گرفته تا بررسی سایت های ساختمانی کمک کنند. 

سنگاپور به شدت به نیروی کار مهاجر متکی است. با این حال، بر اساس گزارش رویترز، پس از کاهش ۲۳۵ هزار کارگر خارجی در این کشور بین دسامبر ۲۰۱۹ تا سپتامبر ۲۰۲۱، این کشور برای رفع کمبود کارگران به فناوری هایی از جمله فناوری رباتیک روی آورد. به گفته وزارت نیروی انسانی این کشور، سنگاپور نمونه خوبی برای اثبات این مسئله است که چگونه مهار کووید-۱۹ سرعت پذیرش ربات ها توسط شرکت ها را تسریع کرده است.

کمک ربات ها در بخش خدمات ساختمانی و بهداشتی

در طول همه گیری، سنگاپور ربات چهارپای شرکت Boston Dynamics به نام Spot را آزمایش کرد تا با حفظ فاصله ایمن در پارک ها، باغ ها و مناظر طبیعی، خطر ابتلا به ویروس کرونا را کاهش دهد. این ربات پیامی را پخش می کرد که به بازدیدکنندگان پارک یادآوری می کرد دستورالعمل های فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند. همچنین به دوربین هایی تعبیه شده بود که به مقامات پارک امکان می داد تعداد بازدیدکنندگان در پارک ها را تخمین بزنند.

 

ربات، Spotدر خط جدید کاری خود بخشی از آزمایشی است که در مسائل ساختمانی کمک کننده خواهد بود. این ربات اسکن لیزری سازه های ساخته شده در محل کار را انجام می دهد و سپس نتایج را برای بررسی به اتاق کنترل ارسال می کند. مایکل اوکانل، مدیر کل یک شرکت ساختمانی معتقد است که وضعیت کمبود نیروی کار در این صنعت به دلیل همه گیری بدتر شده است او می گوید: نیاز به یک جایگزین برای نیروی انسانی در حال افزایش است و ربات Spot می تواند به رفع این کمبود کمک کند، زیرا فقط به نظارت یک کارمند انسانی نیاز دارد.

حضور ربات ها در کتابخانه ها

در همین حال، کتابخانه ملی سنگاپور دو ربات قفسه خوان را معرفی کرده است که می توانند به عنوان دستیار کتابخانه عمل کنند. این دستگاه ها می توانند برچسب های ۱۰۰ هزار کتاب حدود ۳۰ درصد از مجموعه خود را در روز اسکن کنند و کار های روزمره آن ها شامل شناسایی کتاب هایی است که به قفسه اشتباهی منتقل شده اند و به بازدیدکنندگان کمک می کند تا کتاب خاصی را که به دنبال آن هستند پیدا کنند.

لی یی فوانگ، دستیار مدیر کتابخانه ملی، گفت: "کارکنان نیازی به خواندن شماره تماس ها یک به یک در قفسه ندارند. بدون ربات ها، فرآیند شناسایی و سپس جابجایی این کتاب های نادرست در هر روز صبح سه تا چهار ساعت طول می کشد. طبق گزارش ها، با وجود این فناوری در هر کتابخانه، ۳۵۰۰ ساعت نیروی انسانی در سال صرفه جویی می شود. "

بر اساس گزارش فدراسیون بین المللی رباتیک در سال ۲۰۲۱، به طور کلی، سنگاپور ۶۰۵ ربات نصب شده به ازای هر ۱۰ هزار کارمند در صنعت تولید دارد که  پس از ۹۳۲ ربات در کره جنوبی در این زمینه جایگاه دوم را در جهان دارد.

کمک ربات ها در صنعت نوشیدنی

علاوه بر کار های معمولی مانند رنگ آمیزی ساختمان ها، ربات ها برای نقش های مشتری نیز مورد استفاده قرار می گیرند، به طوری که در بیش از ۳۰ ایستگاه مترو سنگاپور قرار است ربات هایی در آینده نزدیک قهوه را برای مسافران آماده کنند.

کیت تان، مدیر اجرایی یک شرکت که ربات باریستا را ایجاد کرد، گفت که این ربات به حل بزرگترین مشکل در صنعت در غذا و نوشیدنی یعنی یافتن کارمندان کمک می کند و همچنین موقعیت هایی با درآمد خوب برای کمک به خودکارسازی بخش ایجاد می کند. ربات باریستایی با نام الا که در سال ۲۰۱۸ ساخته شد، دارای یک بازوی مستقل است که توسط شرکت رباتیک Techman Robot تولید شده است و در یک مکان ۵ متر مربعی قرار دارد.

این دستگاه به صورت شبانه روزی کار می کند و می تواند تا ۲۰۰ فنجان قهوه در ساعت، که چهار برابر عملکرد یک نیروی انسانی معمولی است، خدمات ارائه دهد. تان گفت این فناوری به طور خاص برای محیط های با تراکم بالا، مانند فرودگاه ها و مراکز حمل ونقل و دفاتر که سرعت در آن ها اولویت دارد، طراحی شده است. با این حال، برخی از افرادی که این خدمات را امتحان می کنند، همچنان مشتاق تعاملات انسانی بودند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کلید واژه :

ربات هایی که در سنگاپور جانشین انسان ها شدند

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha