کد خبر : ۳۴۹۹۶۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سلامت آب روستاهای مازندران/ مردم نگران کیفیت آب شرب هستند

در برخی از روستاهای استان مازندران شاهد نگرانی مردم نسبت به سلامت آب شرب هستیم، آب شربی که در برخی از مناطق از کیفیت لازم برخوردار نیست.

سلامت آب روستاهای مازندران/ مردم نگران کیفیت آب شرب هستند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  از سوادکوه ، آب آشامیدنی سالم یکی از مهم ترین امکانات زندگی جوامع روستایی و شهری محسوب می شود، امکانی که تاثیر مستقیم به سلامت انسان ها و توسعه فعالیت های روزمره دارد در جوامع روستایی تامین آب شُرب با استانداردهای به روز، گاهی با مشکلاتی همراه می شود با این حال اساس سیاست های کلان، حفظ سلامت انسان ها در هر جامعه ایی اعم از شهری و روستایی است.

وابستگی زندگی بشر به آب، حساسیت نسبت به چگونگی تامین و سلامت آن را افزایش می دهد از این رو کوچکترین تغییر حالت کیفی آن، واکنش هایی را در پی خواهد داشت.

استان مازندران اگر چه استانی پر باران و بسیاری از شهرستان های آن غنی از تامین آب شُرب و کشاورزی است با این وجود در برخی مناطق هنوز این تامین با مسائلی که البته قابل حل است روبه رو می شود، مسائلی که حساسیت های مردمی را نسبت به سالم بودن آب آشامیدنی برمی انگیزد، حساسیتی که مدت ها است مردم روستاهای " بهمنان"، " وِلوکَش" و " امیرکلا" در دهستان کسلیان سوادکوه را پیگیر سلامت آب شرب کرده است، آب شربی که از چاه مجاور رودخانه و زمین های کشاورزی تامین می شود، زمین های کشاورزی که سرشار از سموم و آفت کُش های زراعی بوده و این سموم به راحتی به جریان آب چاه نفوذ پیدا می کنند، اگر چه مدیریت آبفا سوادکوه، سلامت آب شرب را خط قرمز دانسته اما مردم و شورای محلات نگران خَدشه در این خط قرمز هستند.

ناسالم بودن آب شرب سلامت روستائیان را تهدید می کند

علی بابایی عضو شورای روستای بهمنان که پیگیر موضوع آب شُرب روستاهای "بهمنان، امیرکلا و ولوکش" است با بیان اینکه سال ها پیگیر تکمیل طرح آبرسانی از مخزن بالای منطقه بهمنان به سه روستای مجاور هستیم اما متولیان توجهی به پیگیری ها ندارند، اظهار داشت: یک منبع صد هزار لیتری خالی آماده استفاده در بالا دست بهمنان وجود دارد در جایی که زمین اهدا شد، منبع ذخیره آماده و دورش نیز محصور است اما با وجود پیگیری ها، مردم از آبی که سلامتش برایمان تضمین شده نیست استفاده می کنند.

وی تصریح کرد: درحال حاضر مردم بهمنان، امیرکلا و ولوکش از آب چاهی که در مجاورت رودخانه قرار دارد استفاده می کنند، جایی که در مجاورت چندین هکتار زمین کشاورزی قرار داشته، زمینی که سرشار از کود های شیمیایی و آفت های زراعی است.

این عضو شورا افزود: آلودگی سموم کشاورزی و املاح رودخانه ای وارد چاه می شود و به دلیل نبود تصفیه خانه سلامت اهالی مورد تهدید قرار می گیرد، صحبت جان انسان ها است اما توجهی نمی شود.

بابایی با تاکید بر اینکه آب شرب این سه روستا سالم نیست، افزود: آبی که به سه منبع می آید کلرزنی نمی شود، با وجود نامه نگاری های زیاد به فرماندار وقت، بخشدار، شورا و آبفا و اداره کل اما نتیجه ای حاصل نشد، چرا کلر زنی نمی شود؟ بیماری گوارشی مردم را تهدید می کند.

این عضو شورا تصریح کرد: اکنون که آن منبع صدهزار لیتری در مدار قرار نمی گیرد، بحث کلرزنی آب شرب که از چاه کنار رودخانه و زمین کشاورزی تامین می شود را چرا انجام نمی دهند؟

بابایی افزود: پنج منبع در منطقه متولی ندارد و حتی ماهی یک بار برای بررسی آن کسی نمی آید از فرماندار شهرستان تقاضا داریم بازدیدی از شرایط آب شُرب این روستاها داشته باشند. 

سلامت آب شُرب خط قرمز است 

 محمدرضا اسماعیلی مدیر امور آبفا شهرستان سوادکوه در گفت وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه سلامت آب شُرب خط قرمز شرکت آب و فاضلاب است، تصریح کرد: اگر کمترین شبهه ای در بحث کیفیت آب شرب وجود داشته باشد حتی در نقاطی که منابع تامین آب شرب، حداقل بوده و چاهی وجود داشته باشد و آب چاه مشکل دار باشد، نمی گذاریم از آبی که کوچکترین مشکل کیفی را دارد، استفاده کنند. 

مدیر امور آبفا شهرستان سوادکوه درمورد بحث سلامت آب شرب روستاهای " امیرکلا"، " وِلوکَش" و " بَهمنان" با تاکید بر سالم بودن آب شرب این مناطق، خاطرنشان کرد: اخیراً سیستم گندزدایی آب ژاول را نصب کردیم، قبلا کُلر خشک بوده و الان آب ژاول نصب شده که البته کلرزنی هم می شود. 

وی تاکید کرد: از آب نمونه برداری می شود و در آزمایشگاه آب و فاضلاب سوادکوه نتایج موجود است و تاکنون موردی مبنی بر آلودگی آب یا مشکلات بحث کیفی آب شرب نداشتیم. 

مدیر امور آبفا سوادکوه، خاطرنشان کرد: در تامین آب شرب این روستاها، مخزن و پمپ وجود دارد و پمپاژ نیز بیش از یک ماه پیش تعویض شده و پمپ نو است، حتی اگر پمپ قدیمی باشد دلیل بر آلودگی آب نیست.

اسماعیلی درمورد بحث تصفیه خانه، عنوان کرد: تصفیه خانه و احداث آن یک فرایندی است که نیاز به مطالعه، تامین اعتبار، زمین و کلی تجهیزات دارد در هر حال آب این روستاها سالم است و مشکل کیفی ندارد. 

صفر بودن کلر باقی مانده در بررسی های کارشناسی 

نصرالله رشیدی رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان سوادکوه با بیان اینکه این سه روستا تحت پوشش آبفا هستند، خاطرنشان کرد: بحث کلرزنی آب شرب این سه روستا مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به نظر کارشناس منطقه کلر باقی مانده صفر بوده است.

وی افزود: با وجود اینکه دستگاه کلرنیاتور نصب شده ولی طبق نظر کارشناس کلر باقی مانده صفر بود که موضوع بررسی می شود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان سوادکوه اظهار داشت: بحث آلودگی میکروبی آب شرب این سه روستا و همچنین آلودگی شیمیایی با توجه به مجاورت با زمین کشاورزی در حال بررسی و پیگیری است.

رشیدی افزود: اگر چه آخرین نتایج میکروبی را اخیرا بررسی کرده ایم اما این موضوع مجدد بررسی و پیگیری می شود. 

مجتمع آبرسانی دژگان 16 روستا را از آب شرب پایدار بهره مند می کند

آبرسانی به بستک نیازمند احداث 66 کیلومتر خط لوله است

عملیات آبرسانی از خلیج فارس به بستک در دو فاز تکمیل می شود

تامین آب شرب سالم از وظایف اصلی متولیان محسوب شده و اطمینان بخشی نسبت به این سلامت نیز مورد توجه است، نگرانی های مردمی نسبت به سلامت آب مصرفی از جمله دغدغه هایی به شمار می آید که نسبت به رفع آن باید توجه ویژه داشت.

حفظ جمعیت روستایی نیازمند تامین و حفظ امکانات اولیه زندگی است، زندگی هایی که وابستگی به آب همچون جوامع شهری، موضوعی مشخص شده است، کیفیت مناسب آب شرب مطالبه مردمی است که نگاه ویژه نسبت به سلامت آن را در عمل باید سنجید، پیگیری ها جهت بررسی سلامت آب شرب وجود داشته تا ضمن حفظ سلامت جامعه روستایی، نگرانی ها نیز کاهش یابد. 

منبع: تسنیم

کلید واژه :

گزارش تسنیم از سلامت آب روستاهای مازندران

،

مردم نگران کیفیت آب شرب هستند

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha