کد خبر : ۳۴۹۹۵۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

افرادی که قصد سفر به خارج از کشور دارند قبل از سفر وضعیت بیماری آبله میمونی را در مقصد رصد کنند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد گفت: افرادی که قصد سفر به خارج از کشور دارند قبل از سفر وضعیت بیماری آبله میمونی را در مقصد رصد کنند.

افرادی که قصد سفر به خارج از کشور دارند قبل از سفر وضعیت بیماری آبله میمونی را در مقصد رصد کنند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علی احمدی گفت: این افراد در صورت بروز علایم مشکوک پس از بازگشت به کشور، حتما به مراکز بهداشتی مراجعه کنند.

وزارت بهداشت، دستورالعمل کشوری هماهنگ درخصوص تشخیص و پیشگیری بیماری آبله میمونی را در آینده نزدیک اعلام می کند؛ در حال حاضر آموزش کارکنان بهداشتی درمانی شروع شده است.

نظام مراقبت در همه بخش های دولتی، خصوصی، نظامی و خیریه نسبت به آموزش پزشکان و کادر بهداشت و درمان اقدام و با هوشیاری کامل هرگونه مورد مشکوک را بصورت تلفنی به مرکز بهداشت استان به شماره ۰۳۸۳۲۲۲۳۶۶۲ گزارش کنند.

تاکنون مورد قطعی از بیماری آبله میمونی در کشور و استان ما مشاهده نشده است.

خوشبختانه با زیرساخت فراهم شده برای کنترل کرونا آمادگی برای مقابله با آبله میمون وجود دارد و فعلا جای نگرانی نیست، اما برای پیشگیری از ورود این بیماری به کشور باید تمهیدات و مراقبت های لازم انجام پذیرد و با کنترل بیماری در مرز های ورودی، هموطنان هم رعایت نکات و دستورالعمل های بهداشتی را مدنظر قرار دهند.

بیماری های واگیردار (Communicable Disease) به آن دسته از بیماری ها می گویند که در نتیجه یک عامل بیماری زا یا فرآورده های سمی آن به وجود می آید و می تواند به صورت مستقیم یا غیر مستقیم از انسان به انسان، یا از حشرات و حیوانات به انسان، جانور بــه جانـور، یـا از محیط بــه انسان یا جانوران منتـقل شود.

در نظام مراقبت آبله میمونی هر فردی که دچار ضایعات پوستی، تب و بزرگی غدد لنفاوی باشد می تواند مشکوک به بیماری ابله میمونی باشد، اما این علایم در سایر بیماری ها نظیر آبله مرغان، مونوکلئوزیس عفونی، سرخک و سرخجه هم مشاهده می شود؛ بنابراین شرط کافی برای تشخیص این بیماری نیست و برای تشخیص دقیق بیماری باید از روش های تشخیصی آزمایشگاهی استفاده کرد و به شرح حال بیمار توجه کرد.

واژه محتمل (probable case) نیز به مواردی از بیمار احتمالی گفته می شود که فرد علاوه بر علایم بیماری باید از نظر اپیدمیولوژیک هم دارای سابقه سفر به مناطق آلوده یا تماس با فرد آلوده را هم باشد و هنگامی که با روش های آزمایشگاهی (تست PCR) وجود بیماری ثابت شود به آن مورد قطعی confirmed case تشخیص بیماری گفته می شود.

بسیاری از نکات پیشگیرانه در خصوص بیماری آبله میمونی مشابه روش های پیشگیری از کرونا است و در این راستا استفاده از ماسک و شست و شوی دست ها و رعایت بهداشت فردی بسیار موثر است.

 

تماس مستقیم با ترشحات تنفسی و تاولی فرد آلوده، از راه های انتقال بیماری است؛ ضایعات بیماری به صورت تاول های پوستی ظاهر می شود که تماس با ترشحات این ضایعات می تواند باعث سرایت بیماری شود؛ بنابراین درصورت مواجه با فردی که دارای زخم های تاولی است باید از تماس با ترشحات این ضایعات اجتناب کرد.

همچنین تماس مستقیم با ترشحات تنفسی فرد بیمار هم ممکن است باعث سرایت بیماری شود.

خوشبختانه سرایت پذیری آبله میمونی مثل کرونا شدید نیست، اما باید از نظر سلامت عمومی مراقبت جدی انجام شود تا از ورود بیماری به کشور جلوگیری کنیم و در صورت مشاهده موارد ابتلا به بیماری هم باید سریعا تشخیص داده شود تا بتوان آن را کنترل کرد.

دوره پنهان این بیماری حدود دو تا سه هفته، و شروع بیماری معمولا با تب است و یک تا سه روز پس از بروز تب، بثورات جلدی ظاهر می شود که معمولا از صورت شروع می شود و ممکن است به گردن و اندام ها هم گسترش یابد.

این بثورات پوستی به صورت دانه های قرمز است که در نهایت به تاول های بزرگی نظیر آبله مرغان و حتی بزرگتر از آن تبدیل می شود. سپس تاول ها ترکیده و روی آن ها دلمه تشکیل می شود و پس از مدتی بهبود می یابد.

از علایم دیگر بیماری، به لنفادنوپاتی یا بزرگی غدد لنفاوی گردن است که علامت مشخصه این بیماری است.

افراد در صورت بروز تب و بثورات و بزرگی غدد لنفاوی سریع به مراکز بهداشتی مراجعه کنند.

بیماری در همه گروه های سنی می تواند بروز کند و عوارض بیماری آبله میمونی در کودکان بیشتر است.

به افرادی که سابقه سفر به کشور های آلوده در روز های اخیر داشتند یا افرادی که با آن ها در تماس بودند توصیه می شود: در صورت بروز تب، ضایعات پوستی و تورم غدد لنفاوی حتما به پزشک و مراکز بهداشتی دولتی مراجعه کنند تا پیگیری های لازم در خصوص این بیماری برای آنان انجام پذیرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان 

کلید واژه :

افرادی که قصد سفر به خارج از کشور دارند قبل از سفر وضعیت بیماری آبله میمونی را در مقصد رصد کنند

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha