کد خبر : ۳۴۹۹۵۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

رشد بافت سلولی روی بازوی رباتیک توسط محققان

محققان دانشگاه آکسفورد و شرکت روباتیک Devanthro سلول هایی را روی یک اسکلت رباتیک رشد داده اند.

رشد بافت سلولی روی بازوی رباتیک توسط محققان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، این روش جدید مهندسی بافت در حال حاضر در مرحله اثبات قرار دارد. رشد سلول های انسانی در پزشکی هنوز یک زمینه کاملاً جدید است و قبل از شروع به کارگیری سلول های انسانی رشد یافته در آزمایشگاه برای بیماران، هنوز چیز های زیادی باید در مورد آن کشف کنیم.

علم مهندسی بافت یا رشد سلول های انسانی برای استفاده در پزشکی بسیار در مراحل ابتدایی خود قرار دارد و امروزه از ساده ترین سلول های رشد یافته در آزمایشگاه می توان در درمان های تجربی استفاده کرد.

اما محققان می گویند یک روش جدید مهندسی بافت که رشد سلول ها روی اسکلت ربات متحرک نام دارد، این پتانسیل را دارد که کیفیت این کار را بهبود بخشد.

به طور معمول سلول های مورد استفاده در این نوع از دارو های ترمیمی، در محیط های ساکن رشد می کنند. چند آزمایش در گذشته نشان داده است که سلول ها را می توان بر روی ساختار های متحرک مانند لولا رشد داد، اما این ها فقط بافت را در یک جهت کشیده یا خم کرده اند. محققان دانشگاه آکسفورد بر این باورند که اگر می خواهید سلول هایی را رشد دهید که برای حرکت و خم شدن مانند تاندون ها یا ماهیچه ها طراحی شده اند، بهتر است محیط رشد طبیعی آن ها را تا حد امکان دقیق بازسازی کنید.

البته رشد سلول ها در یک انسان واقعی انواع مشکلات را ایجاد می کند، بنابراین تیم متقابل رشته ای تصمیم گرفتند تا با استفاده از یک ربات، سیستم اسکلتی عضلانی انسان را به بهترین شکلی که می توانند شبیه سازی کنند.

 

آن ها یک اسکلت ربات منبع باز را استفاده کردند و یک محیط رشد سفارشی برای سلول ها ایجاد کردند که می توانند در اسکلت قرار گیرند تا در صورت لزوم خمیده و باز شوند. این گونه محیط های رشد به عنوان بیوراکتور شناخته می شوند. مکانی که آن ها برای این رشد بافت انتخاب کردند، مفصل شانه ربات بود. سلول ها در طی یک دوره دو هفته ای رشد کردند که در طی آن تمرین هایی نیز به صورت روزانه به آن ها داده می شد.

این گروه نشان داده است که رشد سلول ها در اسکلت ربات قطعا امکان پذیر است. اما آن ها باید کشف کنند که آیا این مسئله ارزش وقت گذاشتن را دارد یا خیر. البته آن ها معتقدند که در آینده، از اسکن های دقیق بیماران می توان برای ایجاد و تکثیر کامل مفصلی استفاده کرد تا بافت هایی مانند تاندون ها برای جراحی در یک شبیه ساز انسانی رشد کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کلید واژه :

رشد بافت سلولی روی بازوی رباتیک توسط محققان

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha