کد خبر : ۳۴۹۹۵۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تقویت پوشش گیاهی راهکار حل بحران ریزگرد ها

یک کارشناس محیط زیست گفت: تقویت پوشش گیاهی با گونه های بومی در کاهش ریزگردها تاثیرگذار است.

تقویت پوشش گیاهی راهکار حل بحران ریزگرد ها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ریزگرد ها مواد جامد بسیار ریزی هستند که در اثر باد و طوفان در هوا معلق می شوند و همچون دیگر آلاینده ها موجب تیرگی افق دید در آسمان می شوند.
جنس ریزگرد ها می تواند از ذرات بسیار ریز رس، سیلت، شن، نمک ها، بقایای گیاهی، مواد تولیدی از کارخانه ها و صنایع، یا مخلوطی از آن ها باشد، ریز گرد ها می توانند مواد سمی و شیمیائی باشند؛ ریزگرد ها برای سلامت افراد بسیار مضر هستند، کسانی که دچار بیماری هایی نظیر تنگی نفس و آسم هستند در هنگام وقوع این پدیده آسیب بیشتری را متحمل می شوند همچنین ریزگرد ها می تواند بروز بیماری های جدی و خطرناکی را در پی داشته باشد.

محمدصابر باغخانی پور کارشناس محیط زیست گفت: موثرترین منشاء های خارجی در مسئله ی بروز ریزگرد، کشور های عراق، سوریه و عربستان هستند در کشور های عراق و سوریه به دلیل عدم رعایت حقابه محیط زیستی از بالادست حوضه آبخیز خصوصا توسط ترکیه با این مشکل مواجه شده ایم؛ عموما  مناطق آبرفتی این کشور ها به خاطر وجود خاک های رسی و سیلتی زمانی که حقابه آن ها تأمین نمی شود مستعد و منشأ ریزگرد ها می شود مهم ترین عوامل در عدم رعایت حقابه این مناطق سدسازی های بی رویه کشور ترکیه است.

به گفته مدیرعامل اندیشکده، در شمال شرق کشور هم به علت خشک شدن دریاچه آرال با این پدیده مواجه هستیم، در شرق کشور به علت عدم رعایت حقابه های تالاب های جازموریان و هامون با ریزگرد ها روبه رو شده ایم؛ از دیگر عوامل بروز پدیده ریزگرد ها رها شدگی زمین های کشاورزی است که سبب فرسایش خاک و تشدید  ریزگردها می گردد. همچنین  کشاورزی نادرست و غیر اصولی و عدم استفاده از سیستم های آبیاری نوین این مسائل را تشدید می کند.

او گفت: مهم ترین راهکار، ایجاد معاهده های بین المللی با کشور های همسایه ای که با آن ها حوضه ی آبخیز مشترک داریم است که طی آن با طرح دستورالعمل برداشت از منابع آبی مشترک حقابه های هر کشور تعیین و حفظ گردد. همچنین در کشور خودمان نیز برای کاهش ریزگرد ها با منشأ داخلی لازم است به تقویت پوشش گیاهی با گونه های بومی بپردازیم و استفاده از روش های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی را در دستور کار قرار دهیم.

به گفته باغخانی پور، باید به اراضی بایر رسیدگی شود تا به منابع دیگری از ریزگرد تبدیل نشوند همچنین باید در بحث مرتع داری و جلوگیری از چرای بی رویه دام نیز تمهیداتی صورت بپذیرد تا از بروز و تشدید ریزگرد ها جلوگیری شود همچنین ما باید ترکیه را ملزم به ایجاد دستورالعملی در حوضه های آبخیز مشترک کنیم چرا که قصد ترکیه از این اقدام تبادل منابع آبی با منابع انرژی است.

پیش تر سخنگوی وزارت خارجه ترکیه تأثیر سدسازی در این کشور بر ایجاد گردوغبار در ایران و عراق را، ادعایی غیرعلمی توصیف کرده بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کلید واژه :

تقویت پوشش گیاهی راهکار حل بحران ریزگرد ها

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha