کد خبر : ۳۴۹۹۴۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

احیای زاینده رود بایدبه مساله روز شهروندان اصفهانی تبدیل شود

رییس دبیرخانه فرهنگی زاینده رود گفت:زاینده رود بستر شکل گیری فرهنگ و تمدن شهر اصفهان  است و جزو منابع هویتی و  تاریخی ایران محسوب می شود بنابراین لازم است…

احیای زاینده رود بایدبه مساله روز شهروندان اصفهانی تبدیل شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سعید امامی که معاون اجتماعی و مشارکت های مردمی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان نیز هست اظهار داشت: بدین منظور و برای تحقق هدف یاد شده ۲۲۰ تابلوی شهری در اصفهان به موضوع  زاینده رود اختصاص یافته است.

وی تاکید کرد : این اقدام باهدف حساس سازی  شهروندان به مقوله زاینده رود است و  در مرحله بعد از درگیر کردن افکار عمومی با این موضوع ، استفاده از ظرفیت شبکه های مجازی و فضای رسانه مد نظر قرار می گیرد.

رییس دبیرخانه فرهنگی زاینده رود از تمامی هنرمندان ، صاحبان فکر و اندیشه و چهره های فرهنگی برای پرداختن به موضوع زاینده رود دعوت به همکاری کرد و گفت : از تمام گروه های مختلف مردمی خواستاریم با ابزارهای که در اختیار دارند در قالب فعالیت فرهنگی در راستای حساس سازی  وتبیین افکار عمومی برای روشن شدن مساله زاینده رود در تمام سطوح به ما کمک کنند.
وی  با اشاره به اینکه پس از حساس سازی جامعه به این موضوع،  به تشریح مصارف زاینده رود و میزان سهم مصارف مختلف اقدام خواهد شد، گفت: در بحران زاینده رود عوامل متعددی از جمله پروژه های متوقف شده، امضاهای طلایی، اعمال نظرات غیر کارشناسی و عدم تطابق منابع و مصارف در بروز خشکی آن نقش دارد که بصورت نمودار در تابلوهای شهری به آن اشاره شده است.

معاون اجتماعی و مشارکت های مردمی سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان گفت: هم اینک قرارگاه آب زیر نظر استانداری اصفهان فعال است و تمام اطلاعات درج شده در تابلوهای شهری خروجی این قرارگاه است که به میزان مصرف صنایع، کشاورزی، میزان تبخیر آب و بارگذاری ها می پردازند.
 وی تاکید کرد: احیای زاینده رود یک موضوع  ملی  است و باید از حالت استانی به مطالبه تمام مردم ایران تبدیل شود و بر این مبنا منظور از مطالبه شکل گیری اجتماعات هیجانی و بدون پشتوانه فکری نیست بلکه مطالبه باید مطابق با اصول و ضوابط و متناسب با شرایط اجتماعی صورت بگیرد که اثر بخشی داشته باشد.

رودخانه زاینده رود که زمانی طولانی ترین و پرآب ترین جریان آبی منطقه میانی ایران به شمار می رفت در ۲ دهه اخیر از سد چم آسمان در شهرستان لنجان واقع در غرب استان تا تالاب گاوخونی به دفعات خشک شده و از یک رود دائمی به یک جریان فصلی و موسمی آنهم برای تامین آب بخش کشاورزی بدل شده است.

دبیرخانه فرهنگی زاینده رود همزمان با آغاز هفته فرهنگی اصفهان در اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ زیر نظر شهرداری این خطه تشکیل شده است.

حوضه زاینده رود به طول افزون بر ۴۵۰ کیلومتر از سرچشمه آن در چلگرد استان چهارمحال و بختیاری و رودخانه پلاسجان در فریدونشهر اصفهان تا تالاب گاوخونی تشکیل می شود.

منبع: ایرنا

کلید واژه :

احیای زاینده رود بایدبه مساله روز شهروندان اصفهانی تبدیل شود

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha