کد خبر : ۳۴۹۹۴۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

افزایش قیمت در هیچ یک از کالاهای فاقد شمولیت ارز ترجیحی مجاز نیست

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: قیمت کالا هایی که پیش از اجرای طرح مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها، هیچ سهمی از ارز ترجیحی نداشتند نباید افزایش پیدا کند.

افزایش قیمت در هیچ یک از کالاهای فاقد شمولیت ارز ترجیحی مجاز نیست

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ابوالفضل چمندی گفت: این توقع به حق مردم از دولت است که کالا های مزبور افزایش قیمت نداشته باشند از این رو بازار در این زمینه به شدت کنترل می شود.

او گفت: در تولید برخی کالا ها درصدی از کالا های مزبور که ارز ترجیحی آن ها اصلاح شده نقش دارد و به طور طبیعی در تولید بخش اعظمی از این کالا ها از ارز ترجیحی استفاده نمی شده از این رو نمی تواند چندین برابر افزایش قیمت داشته باشد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی گفت: به عنوان مثال در کالایی پنج یا ۱۰ درصد از روغن استفاده شده است، اما با تغییر قیمت روغن قرار نیست که تولیدکننده کالای خود را چندین برابر افزایش قیمت دهد.


چمندی گفت: با این حال تولیدکنندگانی که احتمال می دهند در این زمینه حقی از آن ها اجحاف می شود باید درخواست خود مبنی بر افزایش قیمت کالایشان را به سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کنند و بدون هماهنگی و دریافت مجوز حق هیچ افزایش قیمتی ندارند.

او گفت: دولت ما به التفاوت قیمت در اقلام اساسی را در اصلاح یارانه ها محاسبه کرده و طبق نظر کارشناسان ۳۰ تا ۳۵ درصد بیشتر از افزایش قیمت هایی که اتفاق افتاده به مردم یارانه پرداخت کرده است.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: برخی به ما انتقاد می کنند که اقتصاد را دستوری کنترل می کنیم در حالی که به هیچ وجه این گونه نبوده و هر آنچه انجام شده در حمایت از مردم و برخورد با اخلالگران اقتصادی که منابع مالی زیادی دارند و برخی شبکه های اجتماعی را در اختیار گرفته و کلونی های جدی و محکمی در فضای مجازی ایجاد کرده اند بوده است.

چمندی گفت: اقتصاد، کاملا تعادلی مدیریت می شود و نظام عرضه و تقاضا نیز به همین نحو است از این رو با اخلالگران اقتصادی که به معیشت مردم صدمه می زنند برخورد می کنیم.

او گفت: همه دهک های جامعه نیز به جز دهک دهم مشمول دریافت یارانه نقدی دولت شده اند و این ۹ دهک تقریبا ۸۰ درصد از جمعیت کشور را تشکیل می دهند.

معاون استاندار خراسان رضوی با تاکید دولت مبنی بر حمایت از بخش تولید گفت: دولت یک طراحی ویژه برای حمایت از تولیدکنندگانی که تاکنون ارز ترجیحی دریافت می کردند نیز اعمال کرده به طوری که یک خط ۲۰ هزار میلیارد تومانی در نظر گرفته و به واردکنندگان نیز اجازه داده است تا در صورت تمایل، کالا ها را با ارز آزاد وارد کشور کنند که این مهم به تامین سرمایه در گردش تولیدکنندگان کمک شایانی می کند.

چمندی گفت: برای تامین سرمایه در گردش دامداران خط اعتباری ویژه ای از طریق بانک کشاورزی پیش بینی و به استان ها نیز ابلاغ شده است و به منظور جلوگیری از قاچاق نهاده دامی نیز، این محصول در سامانه بازارگاه عرضه می شود.

او گفت: برای حمایت از تولیدکنندگان، هم تضامین برای دریافت تسهیلات بانکی تسهیل شده و هم سهم درصدی از وثایق در این تسهیلات کاهش یافته و هم یارانه به تولیدکنندگان متقاضی تسهیلات اختصاص یافته و این ها امتیازات ویژه ای است که دولت برای تولیدکنندگان در نظر گرفته است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان 

کلید واژه :

افزایش قیمت در هیچ یک از کالاهای فاقد شمولیت ارز ترجیحی مجاز نیست

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha