کد خبر : ۳۴۹۹۴۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

محلول پاشی 2200 هکتار از جنگل های زاگرس

معاون منابع طبیعی آذربایجان غربیگفت: ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از جنگل های زاگرس در استان محلول پاشی شدند.

محلول پاشی 2200 هکتار از جنگل های زاگرس

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، قربانعلی ابراهیمی  گفت: در راستای مقابله با آفت جوانه خوار و برگ خوار بلوط، اجرای عملیات محلول پاشی در سطح ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از جنگل های زاگرس در استان آذربایجان غربی آغاز شده است.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی می گوید: امسال عملیات محلول پاشی به صورت زمینی در جنگل های زاگرس، با سه تیم در سه منطقه در شهرستان های سردشت و پیرانشهر و با استفاده از ۹ دستگاه تراکتور مجهز به تانکر سمپاش انجام می شود.

به گفته وی عملیات محلول پاشی با اعتبار ۴ میلیارد ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی اجرایی می شود که به دلیل توپوگرافی و صعب العبور بودن منطقه عملیات تا یک ماه ادامه خواهد داشت.

ابراهیمی گفت: آفت جوانه خوار بلوط یک آفت تک نسلی است که هر سال باتوجه به وضعیت جوی از اواسط فروردین ماه تا پایان اردیبهشت ماه فعالیت می کند.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی می گوید: این آفت در مرحله لاروی از جوانه ها برگ های درختان بلوط تغذیه می کند و در نهایت باعث ورود خسارت به درختان و در صورت شدت آن یعنی در حالت طغیان می تواند باعث خشکیدگی درختان شود.

ابراهیمی گفت: برای از بین بردن و مقابله با این آفت از محلول بیولوژیکی استفاده می شود که این محلوول هیچگونه ضرری به سایر موجودات و پرندگان نمی رساند و مختص این آفت است.

وی می گوید: رشد این آفت با تغذیه از این برگ هایی که در اثر این محلول پاشی آلوده می شوند مختل و در نهایت باعث تلف شدن این حشره در مرحله لاروی می شود.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجان غربی گفت: جنگل های استان که نقطه آغازین ناحیه رویشی جنگل های زاگرسی به شمار می رود، از مهمترین گونه های نادر طبیعی بوده که به صورت طبیعی در سطح شهرستان های پیرانشهر و سردشت قرار دارد و باید از این گونه های ارزشمند طبیعی به صورت مطلوب و بهینه حفاظت و صیانت کرد.

۱۰۱ هزار هکتار جنگل زاگرسی در شهرستان های پیرانشهر و سردشت واقع در جنوب استان آذربایجان غربی قرار دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کلید واژه :

محلول پاشی 2200 هکتار از جنگل های زاگرس

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha