کد خبر : ۳۴۹۹۴۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

احیاء رودخانه های گوهر رود و زرجوب رشت

احیاء رودخانه های گوهر رود و زرجوب به منظور ساماندهی فاضلاب های شهرستان های رشت و خمام مورد بررسی قرار گرفت.

احیاء رودخانه های گوهر رود و زرجوب رشت

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، احمدی سنگری اظهار داشت: دو رودخانه زرجوب و گوهر رود تحت تاثیر زهرابه های سراوان و آب های سمی ناشی از کود های کشاورزی هستند که آلودگی خطرناکی را برای شهر با توجه به عبور این دو رودخانه از مرکز شهر به همراه دارد.

نماینده مردم رشت و خمام در مجلس با بیان اینکه تجمیع این فاضلاب ها در جریان مسیر این دو رودخانه به محلات فخب و سیاه اسطلخ، پیربازار و نهایت به تالاب انزلی و دریای کاسپین می رسد گفت: بوی تعفن و آزار ساکنین مرکز و حاشیه شهر رشت و همچنین محلات در مسیر عبور آب رودخانه های زرجوب و گوهررود، ناقل بودن برخی از حیوانات با مصرف آب این رودخانه ها، امکان انتقال بسیاری از بیماری ها بین مردم به ویژه دانش آموزان و آلوده شدن محصولات کشاورزی از خسارت های این آلودگی برای استان است که با عرضه محصولات کشاورزی به سایر استان ها، کل کشور را تحت تاثیر قرار داده و بعد ملی می یابد.

او با اشاره به عدم اطلاع برخی از مسئولان کشوری از معضل بزرگ پسماند گیلان تصریح کرد: بخش های لشت نشاء، خشکبیجار، سنگر و کوچصفهان فاقد فاضلاب شهری و تصفیه خانه هستند و تمام فاضلاب های شهری، صنعتی و خانگی وارد رودخانه های این بخش ها می شوند و در صورت عدم جلوگیری از وضعیت موجود، فاضلاب های این مناطق در آینده ای نزدیک با مشکلاتی نظیر رودخانه های گوهررود و زرجوب مواجه می شوند.

احمدی سنگری با پیشنهاد فازبندی ورودی فاضلاب ها به رودخانه ها با هدف جلوگیری از ورود فاضلاب بیمارستانی و صنعتی با راه اندازی تصفیه خانه های محلی اذعان کرد: باید تصفیه خانه های محلی به ویژه فخب توسعه داده شود تا همه آب ها به این تصفیه خانه هدایت و در اینجا تصفیه شود.

او بر لزوم راه اندازی تصفیه خانه های محلی تاکید کرد و بیان داشت: باید فاضلاب های مناطق مختلف مثل زندان لاکان یا مسکن مهر در تصفیه خانه های محلی فاضلاب خود را تصفیه کنند تا آب سالم وارد رودخانه های گوهررود و زرجوب شود.

نماینده مردم رشت و خمام در مجلس رهاسازی حریم رودخانه ها توسط شهرداری ها را مورد اشاره قرار داد و اظهارکرد: مقرر گردید جلسه ای فی مابین شرکت آب و فاضلاب کشوری با قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) به منظور اجرای پروژه ساماندهی رودخانه های گوهر رود و زرجوب و لایروبی و آزادسازی مناطق در حریم مسیر طرح، برگزار شود.

او ادامه داد: در انعقاد تفاهم نامه چهار هزار میلیارد تومانی با قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) و اختصاص بودجه هایی از طرف رئیس جمهور، وزیر کشور و استاندار گیلان نیز اعتبار خوبی برای ساماندهی پسماند سایت زباله سراوان و گوهر رود و زرجوب در نظر گرفته اند، تا در دولت مردمی با همکاری و انسجام مسئولین انقلابی شاهد عبور از این وضعیت اسفناک باشیم.

احمدی سنگری از دیگر مباحث مهم در این نشست را وضعیت آب شرب برخی مناطق شهرستان های رشت و خمام که در معرض آسیب جدی و خطر نفوذ فاضلاب ها در سفره های آب زیرزمینی هستند اعلام کرد و اذعان داشت: با اختصاص مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومان مقرر گردید، در اسرع وقت مناطق فوق الذکر از آب شرب سالم با عبور از تصفیه خانه بهره مند شوند تا خانواری ناچار به استفاده از آب چاه نباشد.

وی در پایان تاکید کرد: در تلاشیم تا علاوه بر اینکه تا پایان سال ۱۴۰۱ ورود زباله ای به سراوان نداشته باشیم، بتوانیم برای شیرابه و زهرابه های آن تدبیری بیندیشیم و همزمان گامی موثر در جهت نجات رودخانه های گوهررود و زرجوب برداریم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان گیلان رشت

کلید واژه :

احیاء رودخانه های گوهر رود و زرجوب رشت

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha