کد خبر : ۳۴۹۹۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

استاندار تهران: نان گران نمی شود

استاندار تهران با تاکید بر اینکه موجودی انبارها در وضعیت خوبی است و ذخیره سازی خوبی صورت گرفته و کمبودی برای آرد در سطح استان تهران نداریم، افزود: هیچ افزایش قیمتی برای نان فعلا وجود ندارد.

استاندار تهران: نان گران نمی شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  محسن منصوری در پایان جلسه ساماندهی آرد و نان استان تهران گفت: مسئله آرد و نان برای کشور و به تبع آن استان تهران مسئله ای کاملا مهم و حیاتی است. با توجه به اینکه نان قوت غالب است به هیچ عنوان موضوعات مربوط به آن قابل تسامح نیست و در ساماندهی آن نباید تعللی صورت بگیرد. اتحادیه های آرد و نان از افراد ارزشی و مکتبی هستند و همیشه همراه نظام بودند. لذا در این شرایط نیز انتظار داریم به صورت دو چندان این همراهی را داشته باشند.

وی افزود: موضوعاتی که در این جلسه اعلام می شود به منزله مصوبه است و کارگروه های آرد و نان توسط فرمانداران باید تشکیل و موارد مربوط به آن در سطح شهرستان ها پیگیری شود. بی تردید در حوزه اجرایی نان مسئول فرمانداران هستند. از سوی دیگر همه اتحادیه ها باید نظارت دقیقی داشته باشند و تکلیف دارند در این حوزه به کمک دولت و مردم بشتابند.

منصوری با تاکید بر اینکه نگرانی در حوزه آرد و نان نداریم اما حتی یک مورد وقفه قابل پذیرش نیست، افزود: ابزار اجرایی فرمانداران اتحادیه نان هستند و در این شرایط این اتحادیه ها باید کمک مضاعف داشته باشند. دولت طرح جامع، دقیق و فناورانه ای را مبتنی بر عدالت اجتماعی ظرف دو ماه آینده  اجرایی می کند که در حال حاضر نیز  بخشی از این طرح به صورت آزمایشی در زنجان اجرایی شده است. لذا تصمیمات ما در این جلسات سقف زمانی دو ماهه ای را خواهد داشت.

استاندار تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با تاکید بر اینکه پیشنهاد ما افزایش دو ساعته ساعت کاری نانوایی ها بوده است، افزود: به فرمانداران این اختیار داده شده است که  این حداقل دو ساعت افزایش را به فراخور در سطح شهرستان اجرایی کند. در مورد سهمیه آرد و نان نیز با کمک معاونت اقتصادی استانداری و فرمانداران با توجه به نظارتی که دارند تصمیمات لازم اتخاذ خواهد شد البته هیچ آردی نباید خارج از شبکه توزیع و فروخته شود و از سوی دیگر هیچ نانوایی نباید کمبود داشته باشد. با تدبیر و کار کارشناسی نسبت به اعداد و ارقام باید تصمیم گیری شود. هر کجا فرمانداری درخواست افزایش سهمیه کرد باید این کار در سریع ترین زمان انجام شود.

وی تاکید کرد: در مورد بازرسی ها گفتم باید با جدیت کار انجام شود و با جدیت برخورد قاطعی با تخلفات داشته باشیم. آردی که در مجموعه ای احتکار شده پس از کشف سریعاً باید وارد چرخه توزیع شود. در این راستا از همه ابزارها باید بهره گرفته شود. از کل ظرفیت نظارتی در حوزه آرد و نان استفاده کنید.

منصوری درباره وجود اتباع در برخی از شهرستان های استان تهران و لزوم اختصاص سهمیه با توجه به این موضوع گفت: افزایش سهمیه آرد برای شهرستان ها باید با توجه به حضور اتباع دیده شود و آمار آنها نیز باید به صورت واقعی توسط فرمانداران برآورد شود. با توجه به اینکه در برخی بخش های استان تهران حضور اتباع با بیش از 100 هزار نفر است و در سرانه ها و سرشماری ها آمار دقیق وجود ندارد و همچنین اتباع غیرمجازی که داریم برای افزایش سهمیه باید برآورد دقیق توسط فرمانداران انجام شود.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به موضوع قاچاق آرد اشاره کرد و افزود: کل آرد بخش صنف و صنعت کمتر از 13 درصد مصرف آرد کشور است. قطعا یک سر تخلف نانوایی ای است که آرد را می دهد و سر دیگر صنف و صنعتی است که آرد را دریافت می کند. لذا با هر دو با نظارت دقیق برخورد جدی صورت بگیرد. همچنین در حوزه حمل و نقل آرد هر کجا مشکلی وجود دارد باید احصاء و برای آن راه حل اندیشیده شود. نانوایی هایی که به صورت مباشر اداره می شود باید تذاکرات لازم به آنها داده شود تا فرایندهای خود را تشکیل دهند.

منصوری ادامه داد: نانوایی هایی که فاقد مجوز هستند به فراخور موقعیت برای دو ماهه مجوز موقت برایشان صادر شود. در مورد نصب بنر نیز هم برای قیمت و هم تخلفاتی که صورت می گیرد باید با توجه به اختیاری که به تعزیرات داده شده نصب بنر انجام شود. نانوایی ای که قاچاق کرده و یا گران فروشی کرده حتما باید اطلاع رسانی شود.

استاندار تهران خطاب به فرمانداران شهرستان های استان تهران گفت: ظرف دو ماه آینده لازم است قرارگاه عملیاتی ای داشته باشید که به محض اینکه تخلق گزارش داده شد در سریع ترین زمان ممکن بررسی لازم را انجام و با رسیدگی میدانی با تخلفات برخورد کنیم.

وی تاکید کرد: دولت فعلا برنامه ای برای افزایش قیمت نان ندارد و این موضوع بارها توسط رئیس جمهور معاون اول جمهوری و وزرا اعلام شده است. هنوز وارد اجرای موضوع ساماندهی آرد و نان نشده ایم و خوشبختانه در حال حاضر در بسیاری از شهرستان های استان تهران مشکل آرد و نان نداریم. اما در برخی از شهرستان ها شاهد تشکیل صف بودیم که لازم است فرمانداران فردا این موضوع را حل و فصل کنند. به لحاظ ذخایر و منابع و موجودی انبارها ذخیره بسیار خوبی داریم و کمبودی وجود ندارد. نگرانی افزایش قیمت نیز صحیح نیست و هیچ افزایشی نخواهیم داشت. همچنین خط تلفنی برای هر شهرستان اختصاص پیدا خواهد کرد که مردم گزارش تخلفات را با این خط تلفن در میان بگذارند.

منبع: تسنیم

کلید واژه :

استاندار تهران: نان گران نمی شود

ثبت نظرات
captcha