کد خبر : ۳۴۹۹۳۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کشف یک گودال غول پیکر که در داخل آن یک جنگل است

کشف یک گودال غول پیکر در چین که در درون آن یک جنگل به وجود آمده خبرساز شده است.

کشف یک گودال غول پیکر که در داخل آن یک جنگل است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، این گودال غول پیکر جدید با یک جنگل در پایین آن توسط تیمی از محققان چینی کشف شد. به گزارش live science، این کشف جدید در منطقه خودمختار گوانگژی ژوانگ در نزدیکی روستای پینگه در شهرستان لی اتفاق افتاد. بنا به این گزارش، عمق این گودال ۶۳۰ فوت (۱۹۲ متر) است و به اندازه ای عمیق است که می توان طاق دروازه سنت لوئیس را در آن جا داد.

گروهی از غارشناسان روز جمعه (۶ مه) وارد این گودال شده و سه ورودی غار را در این شکاف مشاهده کردند. همچنین در این مکان، درختان باستانی به ارتفاع ۱۳۱ فوت (۴۰ متر) مشاهده شد که شاخه های آن ها به سمت نور خورشید که از ورودی چاله می تابد قرار گرفته بود.


 

جورج وینی، مدیر اجرایی موسسه ملی تحقیقات غار و کارست (NCKRI) در ایالات متحده و کارشناس بین المللی غار ها گفت: «این خبر جالبی است.» ونی در اکتشاف غار دخالتی نداشت، اما یک سازمان وابسته به NCKRI با نام موسسه زمین شناسی کارست سازمان زمین شناسی چین در این ماموریت حضور داشت.

ونی با بیان اینکه این کشف جای تعجب ندارد گفت جنوب چین، خانه توپوگرافی کارست، منظره ای مستعد گودال های چشمگیر و غار های ماورایی است. بنا به گفته وینی، مناظر کارست در درجه اول با انحلال سنگ بستر شکل می گیرند. آب باران که کمی اسیدی است، هنگام عبور از خاک، دی اکسید کربن را جذب می کند و اسیدی تر می شود. سپس چکه می کند و از میان شکاف های سنگ بستر جریان می یابد و به آرامی آن ها را به تونل ها و حفره ها تبدیل می کند. با گذشت زمان، اگر یک اتاقک غار به اندازه کافی بزرگ شود، سقف به تدریج فرو می ریزد و گودال های بزرگی را شکل می دهد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کلید واژه :

کشف یک گودال غول پیکر که در داخل آن یک جنگل است

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha