کد خبر : ۳۴۹۹۳۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

۶ گونه درخت برای جایگزینی کنوکارپوس ها در بوشهر انتخاب شد

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندر بوشهر گفت: با بررسی های کارشناسی ۶ گونه درخت بومی و سازگار با محیط برای جایگزینی درختان کنوکارپوش انتخاب شد.

۶ گونه درخت برای جایگزینی کنوکارپوس ها در بوشهر انتخاب شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، عبدالمجید ضیاء  اعلام کرد: انواع توت، کنار، جامبو، سپستان، نارنج و درختچه های گل دار گونه های گیاهی هستند که علاوه بر جایگزینی با درختان کنوکارپوس برای توسعه فضای سبز شهری انتخاب شده اند.

وی افزود: همچنین گل های کاغذی، برهان گلی، تیویتیا و تب بویا از درختجه های گل داری هستند که کاشت آنها در معابر شهری برنامه ریزی شده است.

 رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندر بوشهر گفت: کاشت کنوکارپوس از حدود یک دهه پیش در بوشهر آغاز شد و به دلیل اینکه آگاهی نسبت به زیان های ریشه های تهاجمی این درخت به تاسیسات شهری وجود نداشت، گسترش یافت.

ضیاء ادامه داد: این درخت که در هوای بوشهر رشد بالایی دارد به زیرساخت های برق و آب و فاضلاب و تاسیسات شهری و منازل آسیب بسیاری وارد می کند.

وی افزود: ریشه تهاجمی و رشد یابنده این درخت به مبلمان شهری و بافت پیاده روها و معابر آسیب می زند و منظره نازیبایی را ایجاد می کند به همین دلیل جابه جایی این درخت از معابر پر تردد به خارج از شهر آغاز شده است.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندر بوشهر اضافه کرد: بافت تنه این درخت سبب شده است که میزان شکنندگی بالایی هم داشته باشد و تا کنون بارها با افتادن روی خودروها زیان های زیادی به بار آورده است.

وی ادامه داد: علاوه بر این بوی نامطبوع این درخت در دوره گل دهی نیز برای شهروندانی که دچار حساسیت ها و مشکلات آلرژیک هستند، آزار دهنده است.

 

ضیاء گفت: تا کنون مواردی که از سوی مردم و دستگاه ها درخواست و شکایت شده به خارج از شهر منتقل شده است و درخت هایی که در معابر پر تردد و پرترافیک قرار دارد نیز جابه جا می شود.

رئیس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری بندر بوشهر افزود: کنوکارپوس گونه گیاهی است که با جابه جایی در هر اندازه ای که باشد، خشک نمی شود و در فضای جدید رشد می کند.

وی گفت: با این وجود کنوکارپوس هایی که در پارک ها و میادین است، جابه جا نمی شود زیرا در معرض آسیب رسانی به تاسیسات شهری قرار ندارد و در جذب گرد و خاک موثر است.

ضیاء تاکید کرد: در توسعه های فضای سبز شهر بوشهر در آینده از ۶ گونه گیاهی انتخاب شده استفاده می شود.

منبع: ایرنا

کلید واژه :

۶ گونه درخت برای جایگزینی کنوکارپوس ها در بوشهر انتخاب شد

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha