کد خبر : ۳۴۹۹۲۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تهدیدهای زیست محیطی در اصفهان افزایش یافته است

معاون فنی مرکز بهداشت اصفهان گفت: امروزه تهدیدهای زیست محیطی و پیر شدن جمعیت به مهمترین چالش های نظام سلامت استان اصفهان تبدیل شده است.

تهدیدهای زیست محیطی در اصفهان افزایش یافته است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مهرداد زینلیان گفت: تهدید های زیست محیطی در اصفهان افزایش یافته است به طوری که آلاینده های صنایع به دلیل گسترش بدون ضابطه شهرک های صنعتی و کارخانه ها و رعایت نکردن استاندارد های جهانی در برخی از کارخانه ها در اطراف شهر های بزرگ مانند اصفهان به آلودگی هوای این مناطق منجر شده و تهدیدکننده سلامت شهروندان است.

خشکسالی اخیر و خشک شدن بستر رودخانه زاینده رود نیز به ایجاد کانون های جدید برای تولید ریزگرد و تشدید آلودگی هوا منجر شده است که سلامت اقشار مختلف مردم بویژه مادران باردار و افراد سالخورده را تهدید می کند.

به گفته او برای رفع تهدید های محیط زیست لازم است که سیاستگذاران جامعه، مدیران دستگاه های اجرایی و مردم با مشارکت با یکدیگر برای اصلاح بهبود کیفیت زندگی و ارتقاء سطح سلامت اقدامات اساسی را در پیش بگیرند و اجرا کنند.

اصفهان یکی از سالمندترین استان های کشور است به طوری که حدود ۱۲ درصد از جمعیت استان سالمند هستند و بالای ۶۵ سال سن دارند که اگر این سهم به بالای ۱۵ درصد برسد جامعه ما پیر شده و فرصت پنجره جمعیت را از دست می دهیم.

هر گاه در جامعه ای حداقل ۷۰ درصد از جمعیت در بازه سنی ۱۵ تا ۶۴ سال (سنین فعالیت و کار) باشند، اصطلاحا آن جامعه در فرصت پنجره جمعیت تعریف می شود که اگر این فرصت از دست برود امکان مدیریت و ترمیم ساختار های جمعیتی و تحقق رشد و توسعه بسیار پایین و قریب به ناممکن خواهد شد.

زینلیان گفت: نرخ باروری در استان اصفهان کاهش یافته و به ۱.۴ رسیده است که سلامت جامعه را تهدید می کند.

نرخ باروری، میانگین تعداد فرزندانی است که یک زن در طول زندگیش به دنیا می آورد.

معاون فنی مرکز بهداشت اصفهان می گوید ما برای برون رفت از پیر شدن جمعیت به فرهنگ سازی و اقناع سازی نیاز داریم که مستلزم گذر زمان است.

لازم است که همه بخش ها برای کمک به رفع این بحران به میدان بیایند و برای ترغیب زوج های جوان به فرزند دار شدن تلاش کنند و از طرفی شرایط اقتصادی به گونه ای فراهم شود که امکان این تصمیم برای خانواده ها ایجاد شود.

به گفته او پیر شدن جمعیت، دغدغه ها و مشکلات دیگری مانند افزایش بروز بیماری های غیر واگیر، قلبی عروقی و دیابت را به همراه داردو برای کاهش بار این بیماری ها باید فرهنگ سلامت عمومی ارتقاء یافته و سبک زندگی مردم اصلاح و سلامت محور شود.

زینلیان به هفته سلامت که از ۱۷ تا ۲۳ اردیبهشت نامگذاری شده است، خبرداد و گفت: امسال با توجه به اهمیت و نقش عوامل محیط زیست بر سلامت انسان، سازمان بهداشت جهانی شعار " سلامت ما، سلامت سیاره ما" را انتخاب کرده است.

استان اصفهان بیش از پنج میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۲۸ شهرستان دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان اصفهان 

کلید واژه :

تهدیدهای زیست محیطی در اصفهان افزایش یافته است

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha