کد خبر : ۳۴۹۹۲۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

قاچاق نگران کننده چوب در کهگیلویه و بویراحمد/ آتش و کوره بلای جان جنگل ها و مراتع شده است

آتش سوزی، آفت و تخریب و تجاوز سالیانه ده ها هزار هکتار از جنگل های کهگیلویه و بویداحمد را نابود می کند و قاچاق چوب نیز تاج پوشش این جنگل ها را از ۴۰ درصد به ۱۰ درصد کاهش داده است.

قاچاق نگران کننده چوب در کهگیلویه و بویراحمد/ آتش و کوره بلای جان جنگل ها و مراتع شده است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، از یاسوج، جنگل ها در استان کهگیلویه و بویراحمد با سهمی حدود 8 درصد کل کشور یک سرمایه ارزشمند بدون جایگزین به حساب می آید.اما واقعیت آن است که این سرمایه بیش از آنچه در مسیر درست خود به رونق تولید و اشتغال و درآمد مردم کمک کند، در بند تخریب و قاچاق اسیر شده است و روز به روز شاهد از دست رفتن بخشی از جنگل های این استان هستیم.

از سوی دیگر عدم توجه به زراعت چوب و کشت درختانی با هدف تولید چوب موجب شده تا برداشت های غیرمجاز از جنگل و قاچاق چوب رونق گیرد.نکته دیگر قابل تامل در این زمینه جرائم غیربازدارنده قاچاق چوب است که هر چند در این چند سال از 15 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم چوب به 150 هزار تومان رسیده است اما با توجه به سود سرسام آور چوب باز هم این جرائم موجب کاهش قاچاق چوب نمی شود. 

به گفته کارشناسان منابع طبیعی مهمترین هدف سودجویان از قاچاق چوب، تهیه زغال است که عمده چوب قاچاقی کهگیلویه و بویراحمد سر از کوره های ذغالی استان فارس درمی آورند. 

این در حالی است که با موافقت دادگستری کهگیلویه و بویراحمد، جریمه هر کیلوگرم ذغال قاچاق نیز از 30 هزار تومان به 300 هزار تومان افزایش یافت. 

سعید جاویدبخت در گفت وگو با تسنیم مساحت جنگل های کهگیلویه و بویراحمد را 871 هزار هکتار اعلام کرد و گفت که برخلاف آتش سوزی و آفت ها و تخریب ها، قاچاق چوب به کیفیت جنگل ها آسیب می زند نه کیفیت آن ها؛ اما به هر حال قاچاق چوب یک دغدغه مهم ماست.

سرپرست اداره کل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد افزود: تاج پوشش کلی جنگل های استان از 40 درصد به 30 درصد کاهش پیدا کرده است.جاویدبخت کمبود قرقبان در این استان را تایید کرد و توضیح داد: در دنیا به ازای هر 800 هکتار تا 1000 هکتار یک جنگلبان وجود دارد،

اما در ایران  به ازای هر 5 هزار هکتارو در استان کهگیلویه و بویراحمد هر 10 تا 15 هزار هکتار یک قرقبان مشغول به فعالیت است.وی گفت که خشکیدگی به 130 هزار هکتار و بروز آفات 65 هزار هکتار از جنگل های کهگیلویه و بویراحمد را آسیب زده و هر سال بیش از یک هزار و 500 هکتار از جنگل های این استان در آتش می سوزند.آماری که البته بسیار بیشتر از این حرف هاست و نابودی سالیانه بیش از 15 هزار هکتار به دلیل آتش سوزی ها به حقیقت نزدیک تر است.

البته سرپرست منابع طبیعی کهکیلویه و بویراحمد در این زمینه تصریح کرد: برای جبران این خسارت ها دو راهکار مهم وجود دارد که یکی احیای جنگل ها و طرح های توسعه ای هست و دیگری افزایش نقش مشارکت مردم در حفظ و مراقبت از جنگل ها و مراتع است.جاویدبخت افزود: تاکنون 42 هزار هکتار در طرح های توسعه ای، عملیات جنگل کاری و احیای آن انجام شده و این رویکرد با جدیت بیشتری دنبال می شود.

در همین زمینه عباس حسن زاده نیز به تسنیم گفت فقط در 9 ماهه اول سال 99 میزان 24 تن چوب و 19 تن ذغال کشف شد و در همین مدت 198 دستگاه خودروی حامل چوب و ذغال قاچاق توقیف شد.این در حالی است که بر اساس آمار اداره کل منابع طبیعی در 10 ماهه ابتدای سال قبل پنج هزار و 200 فقره پرونده برای قاچاقچیان تشکیل شده است و بسیار واضح است که این میزان کشفیات و تشکیل پرونده حتی به نصف آمار واقعی هم نمی رسد. 

مدیر منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بویراحمد افزود: در دو ماه اخیر سال جاری 700 الی 800 کیلو گرم زغال، 5 تن چوب و 20 عدد اره برقی کشف و ضبط شد. وی مسدود کردن راه های فرعی ورود به جنگل و افزایش ایست و بازرسی ها را دو راهکار مهم برای کاهش قاجاق چوب دانست و افزود:با کمک اداره کل راهداری با یک دستگاه لودر، مسیرهای منتهی به جنگل های بلوط در بویراحمد مسدود و بسته شد. 

حسن زاده مدعی شد که قاچاق چوب در سال جاری کاهش داشته است، تصریح کرد: دایر شدن ایست و بازرسی و همکاری مردم در کاهش قاچاق چوب موثر بوده است. مدیر منابع طبیعی بویراحمد ادامه داد: منابع طبیعی امکانات و نیروهای محدودی دارد و در حالی که طبق قانون باید به ازای هر 5 هزار هکتار یک قرقبان داشته باشیم اما اکنون به ازای هر 30 هزار هکتار یک قرقبان داریم که این محدودیت بزرگ نظارت و حفاظت از سرمایه ارزشمند جنگل را دشوار کرده است.

قاچاق چوب آنقدر سود دارد که سوداگران جنگل حتی در آمبولانس و خودروهای یخچال دار حمل گوشت نیز اقدام به قاچاق چوب می کنند تا از دید ماموران منابع طبیعی مخفی نباشد.

گزارش|قاچاق چوب "بلوط و بید" در کردستان / سوداگران به جان جنگل های زاگرس افتاده اند

طرح ابتکاری جدید چارچوب هماهنگی سیاسی شیعی عراق برای خروج از بن بست سیاسی

یک دوستدار طبیعت نیز به خلا کارهای فرهنگی اشاره کرد و یادآور شد: اگر مردم با طرح های حفاظت از جنگل و مرتع همراه نشوند هیچ موفقیتی نخواهیم داشت.

وی از مردم خواست تا با دیدن هر تخلف و تجاوزی به جنگل ها با شماره تلفن 1504 تماس بگیرند.

منبع: تسنیم

کلید واژه :

قاچاق نگران کننده چوب در کهگیلویه و بویراحمد

،

آتش و کوره بلای جان جنگل ها و مراتع شده است

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha