کد خبر : ۳۴۹۹۲۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

فرونشست همچنان بر پیکر پایتخت تمدن زخم می اندازد

از حدود ۱۰ سال قبل اخطارهایی در خصوص وقوع پدیده فرونشست در دشت اصفهان- برخوار توسط مراجع علمی داده شد، اما هیچ اقدام مؤثری در خصوص کنترل برداشت از منابع آب زیرزمینی انجام نشد و حالا نشانه های این زخم آثار تاریخی پایتخت تمدن را تهدید می کند.

فرونشست همچنان بر پیکر پایتخت تمدن زخم می اندازد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، پس از جنگ جهانی دوم و روی آوردن کشورها به توسعه بر پایه صنعت و کشاورزی، استفاده از منابع آب زیرزمینی مورد توجه قرار گرفت که این امر سبب اُفت شدید آب زیرزمینی و به تبع آن فرونشست زمین شد. به دلیل آثار مخرب فرونشست زمین از جمله تخریب منازل مسکونی، زیرساخت هایی همچون راه و راه آهن، غیر قابل استفاده شدن اراضی کشاورزی، مطالعات بسیاری در محافل علمی در خصوص شناسایی عوامل وقوع فرونشست، تعیین میزان و همچنین راهکارهای جلوگیری از گسترش آن انجام شده و در حال انجام است.

ایران از جمله کشورهایی است که بیشترین میزان بهره برداری از آب های زیرزمینی را داشته است، در نتیجه آن اقدامات منابع آب زیرزمینی کشور در همه دشت ها در وضعیت بحرانی بوده که سبب تشدید اُفت سطح آب زیرزمینی و کسری حجم مخزن دشت ها شده به طوری که حدود ۳۵۷ محدوده از ۶۰۹ محدوده مطالعاتی کشور در وضعیت ممنوعیت توسعه بهره برداری قرار گرفته و سالیانه با حدود ۶ میلیارد مترمکعب کسری مخزن مواجه شده است.

 

بحران آب مسأله جدی است که از غرب تا شرق و شمال تا جنوب اصفهان درگیر آن شده و اگر میزان بارش ها با روند کنونی ادامه پیدا کند چالش های جدی برای استان پهناور اصفهان چه در تأمین آب شرب و چه برای سایر مصارف ایجاد خواهد کرد، بحرانی که الان هم دامن گیر کشاورزان شرق و غرب اصفهان است و معیشت کشاورزان را تحت الشعاع خود قرار داده است.

حالا علاوه بر خسارت بی آبی به کشاورزان، پدیده فرونشست زمین، تهدید جدی برای ساکنان اصفهان شده است، امروز اصفهان در رتبه نخست فرونشست کشور قرار گرفته است؛ ۲۰ سال متناوب شرایط کمبود آب را در حوزه زاینده رود را داشته ایم و هنوز هم این شرایط وجود دارد و در شرایط اضطرار خشکسالی قرار داریم و بیش از ۹۰ درصد از پهنه استان اصفهان تحت تأثیر کم آبی است. این شرایط سبب شده در سال های گذشته برداشت از سفره های آب زیرزمینی افزایش پیدا کند و این امر سبب نشست زمین در اصفهان شده است.

 

عمر ۵۰ ساله لوله های فاضلاب شهر اصفهان و فرونشست زمین

با آغاز سال جدید چندین حادثه فرونشست زمین در خیابان های اصفهان اتفاق افتاد، در ۱۷ فروردین ماه بود که خط ۱۲۰۰ بتنی فاضلاب جنوب شهر در خیابان آپادانا دوم بر اثر پوسیدگی و خوردگی و قدمت۵۰ ساله شبکه دچار شکستگی شده و قسمتی از خیابان نشست کرد. بار دیگر در ۲۵ فروردین دوباره شکستگی خط ۶۰۰ میلی متری فاضلاب در چهارراه حکیم نظامی اصفهان بر اثر پوسیدگی، خوردگی و داشتن قدمت ۵۰ ساله شبکه، منجر به ریزش بخشی از خیابان شد.

تکرار ریزش های خیابان های اصفهان سبب شد که انگشت اتهام به سمت فرونشست زمین گرفته شود در این میان منصور شیشه فروش مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان معتقد بود که شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان گروهی شامل متخصصان، استادان دانشگاه و نمایندگان دستگاه های اجرایی و خدمات رسان باید تشکیل دهد تا این موضوع را به طور کامل رصد کرده تا علت دقیق ریزش شبکه های فاضلاب را مشخص کنند.

امیر حسین حکمتیان، معاون بهره برداری و توسعه فاضلاب آبفای استان اصفهان علت اصلی وقوع حوادث شبکه فاضلاب را قدمت زیاد و فرسودگی لوله ها عنوان کرد و گفت: از سال ۱۳۴۰ تاکنون بیش از ۳ هزار و ۹۰۰ کیلومتر شبکه فاضلاب در شهر اصفهان اجرا شده است که عمر برخی از قسمت های آن به بیش از ۵۵ سال می رسد.

در این گزارش فارس آخرین وضعیت فرونشست زمین در اصفهان را بررسی کرده که چرا در این مدت شرایط فرونشست زمین در این استان بحرانی تر شده است.

 

اُفت یک متری آب های زیرزمینی در یک دوره ۴۰ ساله در اصفهان

منصور شیشه فروش، مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان در گفت وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با بیان اینکه از ۳۵ دشتی که اصفهان دارد، محدوده مطالعاتی ۲۷ دشت تحت تأثیر فرونشست زمین بوده و ۸ دشت آزاد است، اظهار داشت: حدود هزار چاه ایزومتری آب منطقه ای حفاری کرده که چاه های شناسایی هستند و ماهانه آب منطقه ای داده ها را اندازه گیری می کند و اُفت سالانه آب حساب می شود.

وی با بیان اینکه میانگین اُفت آب های زیرزمینی در بلندمدت در یک دوره ۴۰ ساله یک متر بوده است، افزود: بر همین اساس در چند سال گذشته طرح هایی برای پیشگیری و کنترل فرونشست زمین در استان اصفهان اجرا شده است.

شیشه فروش با بیان اینکه به سازمان زمین شناسی و سازمان دشت ها و نقشه برداری اعلام کرده ایم که دشت های تحت تأثیر فرونشست زمین را مطالعه کنند، گفت: نقشه های پهنه بندی مشخص شده و سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور وضعیتی را مشخص کرده است و در یکی از جلسات هیأت دولت اعلام کرده که برنامه ریزی برای کنترل و پیشگیری از فرونشست زمین در کارگروه سازگاری با کم آبی اقدام شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به اینکه دشت اصفهان، مهیار شمالی و جنوبی، برخوار، نجف آباد، کوهپایه، لنجان، کاشان و اردستان جزو دشت های اولویت دار اصفهان است، بیان کرد: سازمان نقشه برداری کشور این دشت ها را اعلام کرده که تحت تأثیر فرونشست زمین است و سازمان زمین شناسی دشت ها را پایش کرده است.

 

نرخ فرونشست در دشت اصفهان ۱۸ سانتی متر است

وی با اشاره به اینکه دشت ورزنه، سجزی، شهرضا، گلپایگان و مورچه خورت در حال مطالعه است، عنوان کرد: نرخ های فرونشت در کاشان ۸.۹، خالدآباد و بادرود ۱۲ تا ۱۳، اردستان ۷، گلپایگان ۱۳، اصفهان و برخوار ۱۸ و مهیار شمالی ۱۷ سانتی متر اعلام شده است.

شیشه فروش با اشاره به نصب ۲۹ دستگاه جی پی اس در اصفهان برای پایش شرایط فرونشست زمین افزود: راهبردهای بلندمدت مانند تقویت آبخوان ها و احیای رودخانه زاینده رود باید انجام شود، شرکت آب منطقه ای و وزارت نیرو در کارگروه سازگاری با کم آبی در کشور و استان موظف هستند برای اجرای طرح های پیشگیری و کنترل فرونشست زمین و تقویت آبخوان ها برنامه ریزی کنند و مناطقی که فرونشست دارند نباید در آن بارگذاری انجام شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با اشاره به نشست های اخیر در خیابان های اصفهان بیان کرد: عوامل آب و فاضلاب و دفتر فنی آبفا جلسه تخصصی برگزار کردند و بر اساس گزارش های دفتر فنی با حضور اساتید دانشگاه قدمت ۵۰ ساله و فرسودگی را علت ریزش دانستند، بنابراین یک تیم حقیقت یاب متشکل از اساتید دانشگاه و سازمان زمین شناسی و سازمان آب و فاضلاب باید یک بررسی فنی کند تا علت مشخص شود.

وی ادامه داد: میراث فرهنگی باید با همکاری سازمان زمین شناسی در پل ها و ابنیه های تاریخی مهم دستگاه جی پی اس نصب کنند و نسبت به تاب آور کردن ابنیه اقدام کنند.

شیشه فروش خاطرنشان کرد: شهرداری اصفهان یک مطالعه طرح خطرپذیری و فرونشست زمین را انجام می دهد تا نقشه پهنه بندی خطر شهر اصفهان را داشته باشد.

 

فرونشست عامل مضاعفی برای آسیب دیدگی لوله های فاضلاب است

بهرام نادی، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد نجف آباد در گفت وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با بیان اینکه فرونشست به دو بخش فرونشست در سطح وسیع و فرونشست موضعی همانند فروچاله ها تقسیم می شود، اظهار داشت: عامل اصلی فرونشست در اکثر دشت های ایران از جمله دشت اصفهان– برخوار اُفت شدید سطح آب های زیرزمینی است.

وی افزود: وقتی سطح آب های زیرزمینی پایین بیاید، نیروی شناور از بین می رود، دانه های خاکی که در آب قرار می گیرند، نیرویی که به آن وارد می شود که سبب می شود وزن کمتری به دانه های پایینی وارد کند؛ زمانی که آب پایین می رود، وزن واقعی دانه ها سبب می شود که خاک نشست کند، میزان نشست در نقاط مختلف دشت یکسان نیست و متفاوت است.

نادی با اشاره به اینکه در بخشی از نواحی دشت، نشست لایه ها بیشتر و در بعضی قسمت ها کمتر است، گفت: جاهایی که ضخامت خاک زیاد است و اُفت آب بیشتر است، نشست بیشتری را شاهد هستیم، در منطقه حبیب آباد در شمال اصفهان ضخامت لایه های خاک ۳۰۰ متر و در عین حال سطح آب زیرزمینی در بعضی از نقاط پایین تر از ۱۸۰ متر است، متوسط سطح آب زیرزمینی در آن ناحیه در سال ۱۴۰۰ برابر ۱۶۳ متر و درسال ۱۳۶۰ برابر ۳۵ متر بوده است.

عضو اصلی کارگروه فرونشست استان اصفهان با بیان اینکه هر یک متری که آب پایین می رود مثل این است که یک طبقه ساختمان به وسعت کل دشت ساخته شود، بیان کرد: زمانی که آب ۱۰۰ متر پایین می رود مانند آن است که یک ساختمان صد طبقه به وسعت کل دشت بسازیم، این نیرو، نیروی بسیار زیادی است و تغییر شکل در خاک ایجاد می کند؛ در صورت تخلیه کامل آب در آبخوان (آبخوان یا آبخانه بخشی از دشت همانند کاسه است که منبع ذخیره آب های زیر زمینی است) اصفهان، مدل های عددی در حالت خوشبینانه نشست تقریبی ۱۸۴ سانتی متر را در منطقه حبیب آباد نشان می دهد.  

وی ادامه داد: ساختمان های قدیمی، ساختمان های مصالح بنایی و پی منفرد، برای نشست کل ۲.۵ سانتی متر برای تمامی طول عمر ساختمان طراحی می شوند، حال ساختمانی که برای ۲.۵ سانتی متر نشست کل طراحی شده، به سبب برداشت بی رویه آب های زیر زمینی در معرض  ۱۸۴ سانتی متر نشست قرار می گیرد.

 

نادی با اشاره به فرونشست های زمین در خیابان های اصفهان گفت: به طور مثال خط لوله فاضلابی که از مرکز شهر اصفهان تا تصفیه خانه فاضلاب شمال شهر در منطقه حبیب آباد در سال های قبل اجرا شده است، برای تحمل نشست های زیاد ناشی از فرونشست طراحی نشده و لوله های فاضلاب، سالیانه ۱۸.۵ سانتی متر نشست در منطقه حبیب آباد، ۱۰ سانتی متر نشست در خیابان چمران و ۴ سانتی متر نشست را در منطقه مرکزی شهر را تجربه می کنند که لوله های سیمانی فرسوده با قدمت بیش از ۳۰ سال توانایی تحمل این تنش را نخواهند داشت.

عضو اصلی کارگروه فرونشست استان اصفهان اضافه کرد: اگر تمامی سازه های زیرزمینی همانند لوله های فاضلاب را همچون بند لباسی تصور کنیم که از طرفین به میله گره خورده باشد وسط بند لباس در صورت آویزان شدن لباس به سمت پایین حرکت می کند و طول بند در این حالت لازم است، اضافه شود؛ مناطق جنوبی شهر اصفهان از جمله خیابان حکیم نظامی دارای فرونشست کمتر و مناطق شمالی دارای فرونشست بیشتری است، بنابراین لوله فاضلاب سیمانی یا باید افزایش طول پیدا کند و یا دچار شکست شود.

 

لوله های فاضلاب شهر اصفهان بیش از عمر مفیدشان بهره برداری شده اند

وی ادامه داد: شسته شدن خاک سبب فروچاله می شود و می توان این دو را بهم ربط داد که فرونشست می تواند تأثیر بیشتری در قسمتی فرسوده داشته باشد؛ ۷۳ درصد لوله های فاضلاب از نوع سیمانی است که بیش از ۴۰ سال عمر دارند و عمر مفیدشان گذشته است.

نادی با بیان اینکه لوله های فاضلاب پوسیده است و مقدار آن کم نیست و در عین حال فرونشست می تواند عامل مضاعفی برای آسیب دیدگی لوله های فاضلاب باشد، گفت: به محیط زیست آسیب زده ایم، آسیبی که بعضی وقت ها جبران ناپذیر است، وقتی آب را پایین می بریم، نشست اتفاق می اُفتد، حتی اگر آب مجدداً به داخل آبخوان تغذیه شود بخش زیادی از تغییر شکل دیگر بر نمی گردد، در شرایط فعلی میزان برداشت آب های زیرزمینی از آبخوان بسیار بیشتر از میزان تغذیه آبخوان است.

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد ادامه داد: سالیانه حدود ۳۱۱ تا ۵۲۲ میلی متر مکعب آب از آبخوان ها تخلیه می کنیم و جریان آب زاینده رود هم برقرار نیست و بارندگی ها هم کاهش داشته، بنابراین آبخوان تغذیه که نمی شود هیچ، برداشت هم ادامه دارد، نتیجه این است که همیشه کسری آبخوان همچنان ادامه دارد و سطح آب زیرزمینی هر ساله اُفت بیشتری دارد.

 

دغدغه ای به نام تمام شدن آب های زیرزمینی

وی با تأکید بر اینکه کسری آبخوان سبب می شود ساختمان ها از بین برود و آسیب های جدی به زیرساخت ها وارد شود، بیان کرد: اتفاق بدتر این است که با برداشت سالیانه ۳۱۱ میلیون مکعب آب از منابع آب زیرزمینی، زمانی فرا خواهد رسید که آب های زیرزمینی به اتمام می رسد، در آن زمان نحوه تأمین آب شرب، صنعت، کشاورزی چگونه خواهد بود؟

نادی افزود: وقتی ۷۰ درصد از لوله های فاضلاب بیش از عمر مفیدشان مورد بهره برداری قرار گرفته اند، تعویض لوله های فرسوده با لوله های پلیمری برای مقاومت بیشتری در مقابل فرونشست و کاهش پدیده فروچاله ها یک ضرورت است.

عضو اصلی کارگروه فرونشست استان اصفهان با بیان اینکه باز هم سؤال اصلی باقی می ماند که آب از کجا تأمین شود، گفت: اگر آب نباشد فاضلاب هم مفهومی ندارد، پس باید در نگهداری منابع آب ضمن آینده نگری، دقت لازم را به عمل آورد.

 

جریان دائمی زاینده رود عامل مهم کنترل فرونشست زمین است

وی با بیان اینکه زاینده رود منبع تغذیه است، وقتی جاری باشد آبخوان تغذیه می شود و کسری آبخوان دیرتر اتفاق می افتد، افزود: جریان داشتن زاینده رود برای مناطق جنوبی و مرکزی شهر بسیار مهم است به ویژه برای سازه های تاریخی که در مرکز شهر قرار دارند.

نادی اضافه کرد: وجود لایه شنی با قابلیت عبور آب زیاد در زیر زمین در بخش وسیعی از مناطق شهری اصفهان به خصوص مناطق مرکزی شهر، عامل مؤثری برای کاهش اثرات فرونشست است، جریان دائمی آب در زاینده رود و حذف  برداشت آب زیرزمینی  توسط چاه ها در مناطق  مرکزی شهر، عامل مؤثری در تغذیه مناسب آبخوان، تقلیل فرونشست و  حفظ سازه های تاریخی است.

عضو اصلی کارگروه فرونشست استان اصفهان خاطرنشان کرد: همه باید برای حذف کسری آبخوان و نگهداری از آب های زیرزمینی و سطحی اقدام کنند، به طور خلاصه با توجه به شرایط بحرانی وضعیت آب های زیرزمینی اقدام مؤثر باید سریع تر انجام شود؛ «یا الان یا هیچ وقت».

 

نرخ فرونشست در حد یک تا ۲ سانتی متر است نه ۱۸ سانتی متر

رضا اسلامی، مدیرکل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در اصفهان در گفت وگو با خبرنگار فارس در اصفهان با بیان اینکه کلان شهر اصفهان که ۲.۵ میلیون نفر در آن زندگی می کنند در دشتی به نام دشت اصفهان- برخوار واقع است، اظهار داشت: این دشت حدود ۳ هزار و ۶۰۰ کیلومتر مساحت و یک آبخوان دارد که مساحت آن هزار و ۶۰۶ کیلومتر مربع است.

وی با بیان اینکه نشست زمین در ترک های ساختمان ها یا ترک های سطح زمین ظاهر می شود، افزود: بیشینه نرخ فرونشست زمین در دشت اصفهان در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۸.۵ سانتی متر اعلام شد، در دو حالت فرونشست تأثیر نمی گذارد، یا اینکه سازه های موجود ارتباطی با سطح زمین نداشته باشند و یا اینکه سازه ها را به سنگ کف بستر وصل کنیم آن موقع تحت تأثیر فرونشست قرار نخواهند گرفت.

اسلامی با بیان اینکه پل شهرستان یک پل ۲ هزار و ۵۰۰ ساله است و چون بر روی سنگ بستر واقع شده فرونشست بر روی آن تأثیری نگذاشته است، گفت: دشتی که اینقدر نشست می کند هر المانی بر روی آن ساخته شود تحت تأثیر قرار می گیرد، هر چه از سمت جنوب اصفهان به سمت شمال برویم نرخ نشست زمین بیشتر می شود، در حبیب آباد وقتی ضخامت آبرفت ۳۰۰ متر است، نشستی که سالیانه انجام می شود ۱۸.۵ سانتی متر است.

 

مدیرکل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در اصفهان بیان کرد: با پایین رفتن سطح آب در لایه های آبخوان، منافذ خالی موجود در لایه های رُسی بر اثر فشار لایه های بالایی کاهش پیدا کرده و باعث نشست در سطح زمین می شود، به این فرایند تحکیم لایه های رُسی گفته می شود.
وی ادامه داد: در مناطق جنوبی شهر مانند پل خواجو و سی و سه پل حداکثر ضخامت آبرفت ۳۰ تا ۴۰ متر است، و خاک آن نیز دانه درشت بوده و ضخامت دانه ریز این خاک، بسیار کم است؛ تحکیم خاک نیز بیشتر در رسوبات دانه ریز اتفاق می افتد و به محضی که جریان زاینده رود برقرار شود این لایه شن شسته شده و سریع آبگیری و خود را احیا می کند.

اسلامی اضافه کرد: زاینده رود ۱۷ ماه بسته بود، ۱۰ روز باز می شود لایه شنی آبگیری می کند و دوباره بسته می شود و وارد تنش می شود، زاینده رود باید دائمی برقرار شود تا تنش وارد نشود، این باز و بسته شدن سبب می شود به طور مثال سطح آبخوان وقتی زاینده رود باز شود ۳ متر بالا بیاید و وقتی بسته شد ۲.۵ متر پایین برود که سبب تنش می شود.

مدیرکل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در اصفهان با تاکید بر اینکه نرخ فرونشست در حد یک تا ۲ سانتی متر است نه ۱۸ سانتی متر، گفت: در دشت مهیار عمده ترک های فرونشست که بسیار عمیق است در لبه کوه اتفاق افتاده است، در کف دشت ۱۷ سانتی متر نشست داریم.

 

به فاصله ۲۰ روز سه فرو ریزش بزرگ در خیابان های اصفهان اتفاق می افتد

وی با اشاره به اینکه سازه هایی که زیر زمین قرار گرفته است چه خطوط گاز و لوله فاضلاب زمین وقتی در حال نشست است تحت تأثیر قرار می گیرد، اضافه کرد: کشش زمین سبب می شود انفصال صورت بگیرد و حفره ای ایجاد شود و خاک درون آن رود، به فاصله ۲۰ روز سه فرو ریزش خیلی بزرگ در خیابان آمادگاه شرقی، آپادنا و نظر داشتیم که دو مورد مربوط به لوله فاضلاب و یکی مورد لوله آب بوده است.

اسلامی ادامه داد: در دو مورد آپادانا و خیابان نظر که در عرض یک هفته اتفاق افتاد فقط در آپادانا بیش از ۱۰۰ تن خاک در چاله ریختند و جاهای دیگری هم این اتفاق در حال افتادن است اما هنوز ظهور نکرده است، پس این لوله فاضلابی که در زیر قرار دارد به جای این که آب جابجا کند، خاک جابجا می کند.

مدیرکل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در اصفهان با بیان اینکه شرکت آب و فاضلاب دلیل ریزش زمین را تنها پوسیدگی لوله های فاضلاب بتنی می داند که مربوط به ۵۰ سال پیش بوده است، گفت: آبفا معتقد است که گاز هیدروژن سولفاید موجود در فاضلاب با آب ترکیب شده و اسیدسولفوریک تشکیل داده که برای سیمان حالت خورندگی دارد و این پوسیدگی ایجاد شده است؛ در دو طرف خیابان آپادانا ساختمان ها ترک خورده که دیگر به خاطر لوله آب فاضلاب نیست، درست است که لوله های فاضلاب پوسیده اما فرونشست هم به آن کمک می کند.

 

در حالت خوش بینانه در سال ۱۴۱۵ آبی در آبخوان اصفهان باقی نمی ماند

وی با بیان اینکه در شمال اصفهان ترک ها را به وفور می بینیم، در مسجد سید، صدرالعلما که در مرکز شهر است آثار فرونشست مشهود است، افزود: در حالت بدبینانه در سال ۱۴۰۹ و حالت خوش بینانه در سال ۱۴۱۵ آبی در آبخوان اصفهان باقی نمی ماند.

اسلامی با بیان اینکه وقتی آب آبخوان تمام شود، فرو ریزش ها تشدید می شود، گفت: یعنی ناگهان در حال قدم زدن در خیابان هستید یا در خانه نشسته اید که زمین ریزش می کند و وارد چاله ای می شوید.

مدیرکل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در اصفهان تصریح کرد: یک منبع آب طبیعی با ۱۱ میلیارد مترمکعب آب داشتیم که ۶۵ درصد آن را مصرف کرده ایم و ۳.۷ میلیارد آب در آبخوان باقی مانده است، این میزان هم تمام می شود، وقتی هم تمام می شود و آبی نباشد، تمدنی هم نیست و هیچ صنعتی به کار نمی آید و مردم مهاجرت می کنند.

 

۲.۵ میلیون نفر در اصفهان حیات شان به زاینده رود بسته است

وی با بیان اینکه ۶۰۰ دشت داریم که ۴۰۹ دشت تحت تأثیر فرونشست است، عنوان کرد: یک دشت داریم که یک شهر در آن قرار گرفته و آن هم اصفهان است؛ نرخ فرونشست استان فارس رکورددار است، اما دشت اصفهان خصوصیت خاصی دارد، پالایشگاه و فرودگاه و ۶ هزار بنای تاریخی در آن وجود دارد و ۲.۵ میلیون نفر در آن زندگی می کنند که حیات شان به زاینده رود بسته است، باید جلوی این بحران را گرفت تا به فاجعه تبدیل نشود.

مدیرکل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در اصفهان با تاکید بر اینکه می توان اصفهان را کنترل کرد و سرعت افسارگسیخته را جلوی آن را گرفت، گفت: نخستین راهبرد آن است که زاینده رود جریان دائمی داشته باشد، کسانی که از آبخوان آب برداشت می کنند و آن ۳ هزار و ۶۰۰ حلقه چاه در شهر اصفهان برداشت نکنند و هیچ بارگذاری جدیدی روی حوضه زاینده رود نشود.

 

 

فرونشست زمین در اصفهان می تواند یک فاجعه را رقم بزند

به گزارش فارس، سال هاست که در عین خشکسالی های گسترده و پیوسته در کشور «فرونشست زمین» بر شدت این بحران افزوده است، استان اصفهان یکی از استان های بحرانی در مسأله فرونشست زمین است، برداشت بی رویه آب های زیرزمینی و همزمان شدن با خشکسالی و جریان نیافتن زاینده رود سبب تشدید شرایط فرونشست شده است، از حدود ۱۰ سال قبل اخطارهایی در خصوص وقوع پدیده فرونشست در دشت اصفهان- برخوار توسط مراجع علمی داده شد و تحقیقات محدودی هم در این زمین انجام شد که همگی نشان از وخیم شدن وضعیت این دشت در سالیان آتی را می داد و زنگ خطر برداشت از منابع آب زیرزمینی را به صدا در آورده بود، اما هیچ اقدام مؤثری در خصوص کنترل برداشت از منابع آب زیرزمینی به عنوان مهم ترین منبع تغذیه این آبخوان انجام نشد؛ امروز بار دیگر هشدار داده می شود که قبل از اینکه بحران فرونشست زمین در اصفهان به یک فاجعه تبدیل شود، باید تدبیر کرد.

منبع: فارس

کلید واژه :

فرونشست همچنان بر پیکر پایتخت تمدن زخم می اندازد

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha