کد خبر : ۳۴۹۹۲۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نماینده مردم تاکستان در مجلس: تکمیل شبکه آب رسانی سد نهب به ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

نماینده مردم تاکستان در مجلس گفت: بودجه مصوب برای تکمیل شبکه آب رسانی سد نهب ۶۰ درصد هزینه های آن را شامل می شود و برای تکمیل این شبکه به ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار جدید نیاز داریم.

نماینده مردم تاکستان در مجلس: تکمیل شبکه آب رسانی سد نهب به ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رجب رحمانی   با بیان اینکه بخش مهمی از ثمرات سفر ریاست جمهوری و هیئت دولت به استان قزوین به حوزه آب و آب رسانی اختصاص دارد، گفت: اگر مصوبات سفر درباره اختصاص اعتبار به 2 سد نهب و بالاخانلو به ثمر برسد، رینگ آب رسانی جنوب و غرب استان قزوین تکمیل می شود که باعث تحول اساسی در اقتصاد این مناطق خواهد شد.

وی با اشاره به اختصاص مجموع 450 میلیارد تومان برای تکمیل ساختمان و شبکه این 2 سد مخزنی اضافه کرد: البته بودجه مصوب برای تکمیل شبکه آب رسانی سد نهب 60 درصد هزینه های آن را شامل می شود و برای تکمیل این شبکه به 150 میلیارد تومان اعتبار جدید نیاز داریم. ضمن اینکه برای تکمیل ساختمان سد و آبگیری کامل هم اعتباراتی از قبل تخصیص یافته بود.

رحمانی ادامه داد: با توجه به اینکه طرح آب رسانی به شهرستان آبیک تا تیرماه اجرایی می شود، بنابراین بخش شرق استان قزوین نخستین بخشی است که در حوزه آب شرب و آشامیدنی مشکلش حل می شود. بنابراین صورت مسئله تأمین آب شرب منطقه غرب و جنوب استان که تاکستان و بویین زهرا همچنان پابرجا می ماند که البته با توجه به اختصاص اعتبارات یادشده پیشرفت زیادی در این بخش ایجاد می شود.

وی تصریح کرد: در نهایت با اجرای کامل طرح انتقال آب از سد طالقان به استان قزوین که بیشتر معطوف به شهرستان قزوین و البرز می شود، پازل آب رسانی به استان قزوین کامل می شود و می توان گفت که قزوین از نظر تأمین آب شرب و کشاورزی به توسعه پایدار خواهد رسید که البته اجرای این طرح به عنوان قطعه بزرگ پازل همچنان بدون اعتبار مانده و قرار شده به دست بخش خصوصی اجرا شود.

عضو کمیسیون صنایع و بودجه مجلس در بخش دیگری از این گفتگو توسعه سامانه های آبیاری نوین در بخش کشاورزی را مکمل مهم طرح های آب رسانی دانست و گفت: با توجه به اینکه حدود 90 درصد آب ما در حوزه کشاورزی و زراعت مصرف می شود، بنابراین توسعه این سامانه ها باید موازی با اجرای طرح های آب رسانی دنبال شود.

رحمانی افزود: البته در کنار اینها دولت باید برای مدیریت فاضلاب و پساب های صنعتی هم اهتمام داشته باشد؛ چرا که این کار از آلودگی منابع آبی جلوگیری کرده و می توان با تصفیه استاندارد این پساب ها برخی مطالبات دیرین مردم استان قزوین مانند احیای بخش های خشکیده دشت قزوین، مقابله با ریزگرد و اجرای طرح زراعت چوب را محقق کرد.

منبع: تسنیم

کلید واژه :

نماینده مردم تاکستان در مجلس: تکمیل شبکه آب رسانی سد نهب به ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha