کد خبر : ۳۴۹۹۲۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

یافته جدید دانشمندان؛ امکان تبدیل خاک کره ماه به "اکسیژن و سوخت"

دانشمندان چینی دریافته اند که خاک روی ماه ممکن است به طور بالقوه قادر به تولید اکسیژن و سوخت باشد و نمونه ماه که توسط کاوشگر Chang"e-۵ چین بازگردانده شده است حاوی ترکیبات فعالی است که می تواند "دی اکسید کربن" را به اکسیژن و سوخت تبدیل کند.

یافته جدید دانشمندان؛ امکان تبدیل خاک کره ماه به "اکسیژن و سوخت"

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  دانشمندان چینی دریافته اند که خاک روی ماه ممکن است قادر به تولید اکسیژن و سوخت باشد. محققان دانشگاه نانجینگ نشان دادند که نمونه ماه که توسط کاوشگر Chang"e-5 چین بازگردانده شده است حاوی ترکیبات فعالی است که می تواند دی اکسید کربن را به اکسیژن و سوخت تبدیل کند.

براساس مطالعه ای که به تازگی در مجله "Joule" منتشر شد، دانشمندان امیدوار هستند که سیستمی را طراحی کنند که از خاک ماه و تابش خورشیدی، دو منبع فراوان روی ماه، بهره ببرند.

کشور چین , اخبار هوا و فضا ,

نمونه ماه که توسط کاوشگر Chang"e-5 چین بازگردانده شده است در نمایشگاهی در کنفرانس فضایی چین 2021 در نانجینگ، استان جیانگ سو شرق چین در 24 آوریل 2021 دیده می شود

پس از تجزیه و تحلیل نمونه خاک قمری بازگردانده شده توسط Chang"e-5، این تیم متوجه شد که این نمونه حاوی مواد غنی از آهن و تیتانیوم است که می تواند به عنوان یک کاتالیزور برای تولید اکسیژن با استفاده از نور خورشید و دی اکسید کربن عمل کند. این تیم یک استراتژی با استفاده از خاک ماه برای الکترولیز آب از ماه و سیستم حمایت از حیات فضانوردان به اکسیژن و هیدروژن پیشنهاد کرد که این فرآیند با نور خورشید تامین می شود.

براساس این مطالعه، دی اکسید کربنِ بازدم شده در ماه را می توان جمع آوری کرد و با هیدروژن ترکیب کرد تا سوخت متان تولید کرده که توسط خاک ماه کاتالیز می شود. به گفته محققان، با این روش، هیچ انرژی خارجی به غیر از نور خورشید برای تولید اکسیژن و سوخت برای حمایت از حیات در یک قمر استفاده نمی شود.

منبع: تسنیم

کلید واژه :

یافته جدید دانشمندان؛ امکان تبدیل خاک کره ماه به "اکسیژن و سوخت"

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha