کد خبر : ۳۴۹۹۱۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

خریداران، جایگزینی برای روغن پالم اندونزی ندارند

ممنوعیت صادرات روغن پالم اندونزی قیمت تمام روغن های خوراکی را در دنیا افزایش داده و شرایط بد جوی در آمریکای جنوبی و بحران اوکراین هیچ جایگزینی برای آن نگذاشته است.

خریداران، جایگزینی برای روغن پالم اندونزی ندارند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، به نقل از رویترز، ممنوعیت صادرات روغن پالم اندونزی مصرف کنندگان روغن های خوراکی در سراسر دنیا را مجبور کرده هزینه بالاتری برای این محصولات بپردازند، چون جایگزینی برای آن ندارند. شرایط بد جوی و حمله روسیه به اوکراین عرضه روغن های نباتی را محدود کرده است.

این اقدام اندونزی به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده روغن پالم دنیا قیمت تمام روغن های خوراکی از جمله روغن پالم، روغن سویا، روغن آفتاب گردان و روغن کانولا را افزایش می دهد و فشار بیشتری بر مصرف کنندگان در آسیا و آفریقا که همین حالا هم با افزایش قیمت سوخت و مواد غذایی مواجه هستند وارد می کند.

روغن پالم که از آن در مصارف مختلفی از کیک ها گرفته تا مواد آرایشی و محصولات بهداشتی استفاده می شود، 60 درصد کل صادرات روغن های نباتی در دنیا را تشکیل می دهد و اندونزی حدود یک سوم صادرات کل روغن های گیاهی را برعهده دارد. اندونزی جهت مقابله با افزایش قیمت داخلی، صادرات این روغن را از 22 آوریل ممنوع کرده است.

شوک اندونزی به بازار جهانی/ صادرات بزرگ ترین تولیدکننده روغن پالم دنیا متوقف می شود

 این اتفاق در شرایطی می افتد که صادرات سایر روغن ها هم محدود شده است: روغن سویا به خاطر خشک سالی در آمریکای جنوبی، روغن کانولا به خاطر خراب شدن محصولات کانولا در کانادا و روغن آفتاب گردان به خاطر جنگ اوکراین.

قیمت روغن های نباتی 50 درصد طی 6 ماه گذشته افزایش یافته که می توان آن را نتیجه کمبود نیروی کار در مالزی و خشک سالی در آرژانتین و کانادا، بزرگ ترین صادرکنندگان روغن سویا و روغن کانولا دانست.

خریداران امیدوار بودند افزایش صادرات روغن آفتاب گردان اوکراین بتواند کمبود روغن های گیاهی را جبران کند. اما حمله روسیه به اوکراین عرضه این محصول را متوقف کرده است.

و حالا تصمیم اندونزی برای توقف صادرات روغن پالم شوک دیگری به خریداران وارد کرده است.

خریدارانی مانند هند، بنگلادش و پاکستان تلاش می کنند خرید روغن پالم از مالزی ،دومین تولیدکننده این محصول در دنیا را افزایش دهند اما این کشور هم نمی تواند جای خالی روغن اندونزی را پر کند.

اندونزی حدود نیمی از واردات روغن پالم هند را برعهده دارد اما پاکستان و بنگلادش حدود 80 درصد از مصرف روغن پالم خود را از اندونزی وارد می کنند. بنابراین به نظر می رسد هیچ جایگزینی برای این محصول اندونزی وجود ندارد و تمام کشورها آسیب می بینند.

منبع: تسنیم

کلید واژه :

خریداران

،

جایگزینی برای روغن پالم اندونزی ندارند

ثبت نظرات
captcha