کد خبر : ۳۴۹۹۰۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

وضعیت سد تهم زنجان بحرانی است

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان زنجان گفت: سد تهم تنها تا پایان امسال آب آشامیدنی زنجان را تأمین خواهد کرد.

وضعیت سد تهم زنجان بحرانی است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، افشاری بابیان اینکه  سد تهم تأمین کننده ۵۰ درصد از آب آشامیدنی شهر زنجان است، گفت: هم اکنون ذخیره آبی این سد ۲۶ میلیون متر مکعب است که تنها تا پایان امسال جوابگو خواهد بود.

او می گوید: پارسال میزان ورودی آب سدبیش از ۷ میلیون متر مکعب بود و امسال این میزان به بیش از ۲  میلیون مترمکعب رسیده است که با این شرایط ورودی آب این سد ۶۵ درصد کاهش یافته است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان زنجان گفت: امسال میزان بارندگی در استان زنجان نسبت به سال گذشته ۲ درصد منفی و نسبت به میانگین بلند مدت بیش از ۲۰ درصد منفی شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان زنجان گفت: امیدوار بودیم در فروردین ماه شاهد بارش نرمال باشیم، اما بارندگی اتفاق نیفتاد با این وجود اگر در اردیبهشت ماه بارندگی مناسب باشد؛ نسبت به  پارسال در میزان بارش ها شاهد رشد خواهیم بود.

او با بیان اینکه در حال حاضر ورودی آب سد ها به طور میانگین ۶۰ درصد کاهش یافته است، گفت: میزان رواناب ها نیز بالای ۷۰ درصد کاهش دارد و با اینکه بارش ها تقریبا مشابه با پارسال است، اما وضعیت رواناب ها بدتر است، رواناب ها باید در داخل خاک نفوذ کرده و سفره های آب زیر زمینی را تغذیه کنند، اما عدم وجود رواناب ها سبب تشدید خشکی و پائین رفتن سطح سفره های آب زیر زمینی شده است.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان زنجان با اشاره به اینکه اثرات رواناب ها و سیلاب ها در سال های ۱۳۹۷ تاکنون موجود است و وجود آب سد تهم تاکنون نیز تأثیر پذیرفته از آب همین رواناب ها است، گفت: اگر بارش های خوبی اتفاق بیافتد می توان امیدوار بود که وضعیت آب سد تهم نیز بهبود یابد.

او با بیان اینکه اگر روند بارندگی ها همچون ماه های گذشته باشد، با ذخیره آب سد تهم تنها می توانیم تا پایان امسال آب شرب شهر زنجان را تأمین کنیم، گفت: اگر مصرف درست نباشد و  آب و فاضلاب شهری زنجان آب بیشتری برای مخازن طلب کند ممکن است حتی تا آخر سال نتوانیم آب شرب شهر را تامین کنیم.

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای زنجان با اشاره به اینکه تاریخ مصرف شعار "آب هست، اما کم است" تمام شده است، گفت: دو سال درگیر کرونا بودیم و صرفه جویی در مصرف آب کنار گذاشته شد، اما در حال حاضر که شیوع کرونا نسبت به دو سال گذشته کاهش یافته است باید مردم اهتمام جدی برای درست و بهینه مصرف کردن آب داشته باشند تا بتوانیم بدون چالش آب شرب شهر را تأمین کنیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان زنجان

کلید واژه :

وضعیت سد تهم زنجان بحرانی است

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha