کد خبر : ۳۴۹۹۰۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آمینو اسید هایی که باعث کم شدن اشتها می شوند

مضالعه پژوهشگران موسسه فناوری فدرال زوریخ نشان می دهد که گروهی از آمینواسید ها می توانند اشتها را سرکوب کنند.

آمینو اسید هایی که باعث کم شدن اشتها می شوند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، پروتئین ها می توانند اشتها را سرکوب کنند. بنابراین، یک رژیم غذایی غنی از پروتئین می تواند به کاهش وزن کمک کند. این تنها یکی از دلایلی است که موجب شده این نوع رژیم غذایی در سال های اخیر به صورت چشمگیری محبوب شود.

پژوهشگران موسسه فناوری فدرال زوریخ (ETH Zurich) در بررسی روی موش ها، مکانیسم جدیدی را نشان داده اند که آمینواسید ها به واسطه آن می توانند اشتها را محدود کنند. این مکانیسم به طور ویژه، آمینواسید های غیر ضروری را در بر دارد.

در میان ۲۱ آمینواسیدی که بدن ما به آن ها نیازمند است، ۹ اسید آمینه وجود دارند که بدن به تنهایی قادر به تولید آن ها نیست. این گروه، آمینواسید های ضروری نامیده می شوند. از آن جا که ما باید این آمینواسید ها را از طریق رژیم غذایی خود به دست آوریم، آن ها بسیار مورد توجه پژوهش های حوزه تغذیه بوده اند. ۱۲ آمینواسید دیگر، غیر ضروری در نظر گرفته می شوند و بدن می تواند آن ها را با تغییر دادن سایر مولکول ها تولید کند.

اکنون این گروه پژوهشی به سرپرستی دنیس بورداکوف (Denis Burdakov)، استاد علوم اعصاب موسسه فناوری فدرال زوریخ، برای نخستین بار در یک ارگانیسم زنده نشان داده اند که آمینواسید های غیر ضروری طوری بر مغز اثر می گذارند که اشتها محدود شود.

پژوهشگران ابتدا گروهی از موش ها را با مخلوطی از آمینواسید های غیر ضروری گوناگون و گروهی دیگر را با محلول قندی حاوی همان مقدار کالری تغذیه کردند. سپس به هر دو گروه موش اجازه داده شد تا یک میلک شیک بنوشند که معمولا آن را دوست دارند.

در حالی که گروه کنترل شده مقادیر زیادی از میلک شیک را نوشیدند، موش هایی که از آمینواسید های غیرضروری تغذیه کرده بودند، از نوشیدن اجتناب کردند. در عوض، آن ها در جستجوی غذای جایگزین به محوطه اطراف خود رفتند.

پژوهشگران با آزمایش های بیشتر توانستند مکانیسم ورای این رفتار را رمزگشایی کنند که در آن، سلول های عصبی ویژه ای موسوم به نورون های "آرکسین" (Orexin) در مغز، نقش اصلی را بر عهده دارند.

نورون های آرکسین در هیپوتالاموس، گیرنده هایی دارند که آمینواسید های غیر ضروری را به طور ویژه تشخیص می دهند. آن ها در واکنش به این موضوع، یک مدار عصبی را راه اندازی می کنند که تغییرات رفتاری توصیف شده را به همراه دارد.

این مکانیسم احتمالا در تاریخ تکامل ریشه دارد.

پاولیوس ویسکایتیس (Paulius Viskaitis)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: ما در حال حاضر به همه مواد مغذی دسترسی کافی داریم و زمان زیادی نیز برای خوردن در اختیار داریم. در دوران ماقبل تاریخ و زمانی که این مکانیسم توسعه یافت، احتمالا چنین نبود.

اگر مصرف آمینواسید های غیر ضروری بتواند میل به حرکت را افزایش دهد، حیوان به دنبال منابع دیگری از غذا خواهد رفت که احتمالا حاوی مواد مغذی ضروری تری هستند و برای او اهمیت بیشتری دارند.

ویسکایتیس تاکید کرد که این نتایج قابل انتقال به انسان و سایر حیوانات هستند؛ زیرا این مکانیسم بر ناحیه ای از مغز تاثیر می گذارد که از نظر تاریخچه تکاملی بسیار قدیمی است و به طور یکسان در همه پستانداران و بسیاری از مهره داران دیگر رخ می دهد.

این پژوهش، در مجله "Current Biology" به چاپ رسید.

منبع: نوروساینس نیوز

باشگاه خبرنگاران جوان

کلید واژه :

آمینو اسید هایی که باعث کم شدن اشتها می شوند

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha