کد خبر : ۳۴۹۹۰۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تولید روزانه900 تن زباله در اراک

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی با بیان اینکه روزانه 900 تن زباله در اراک تولید می شود گفت: ۳۵ درصد کل پسماندهای اراک به زباله های خشک تعلق دارد.

تولید روزانه900 تن زباله در اراک

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  از اراک مهدی مصطفوی  ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به شعار امسال روز جهانی زمین پاک ( دوم اردیبهشت ماه ) با عنوان سرمایه گذاری در زمین  با حذف پلاستیک  گفت: اصولاپلاستیک ها برای رفع مشکلات بشر ساخته شده اند، اما الگو های غلط مصرف پلاستیک پس از بلااستفاده بودن پلاستیک ها است که محیط زیست را دچار آشفتگی می کند، در حال حاضر پلاستیک ها سهم بسزایی از کالا های مورد نیاز بشر را تامین می کند. در بخش صنعت، ساختمانی، ماشین آلات و خدمات عمومی که اساسا مردم از آن ها بهره گیری لازم را میبرند.

وی ادامه داد: پلاستیک از جمله معضلات اصلی محیط زیست است. هرچقدر رفاه زندگی بشر در سال های اخیر بیشتر شده پلاستیک نقش موثرتری در زندگی روزمره انسان ها ایفا کرده است، اما پیش بینی می شود که محیط زیست در آینده به سختی بتواند از آلودگی های زباله های پلاستیکی نجات یابد.

مصطفوی  تاکید کرد: پلاستیک ها در طبیعت تجزیه نمی شوند بلکه به ذرات ریز تبدیل و در خاک وارد منابع خاکی و در آب وارد بافت ماهیان و دیگر جانداران و در نهایت وارد چرخه غذایی انسان می شود که در طولانی مدت، مشکلاتی را برای سلامت انسان ها به همراه خواهد داشت.

وی در رابطه با مصرف پلاستیک در ایران، گفت: ایران جزو هشت کشور اول تولید زباله در دنیا می باشد بخصوص در استفاده از کیسه های پلاستیکی بالاتر از حد متوسط جهانی است  در ایران سالانه بیش از 3 میلیون تن پلاستیک تولید می شود که بیش از 90 درصد آنها بازیافت نمی شوند  .

مصطفوی بیان داشت : در کلانشهر اراک نیز روزانه 900 تن زباله تولید می شود. ۳۵ درصد کل پسماندهای اراک به زباله های خشک تعلق دارد و از این مقدار 9 درصد آن پلاستیک است که صدها سال طول میکشد که به خودی خود تجزیه  نابود شود.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در یایان خاطر نشان کرد: روز جهانی زمین پاک تلنگری مناسب برای ما انسانهاست که در رفتار با زمین و طبیعت تجدید نظر کنیم تا دین خود را نسبت به نسل آتی و سایر زیستمندان که حق حیات دارند ایفاء کنیم.

استفاده از ساک دستی پارچه ای ، عدم خرید بطری آب معدنی ، کاهش استفاده از ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف ، استفاده از ظروف شیشه ای و ... از جمله راهکارهای عملی به منظور کاهش مصرف پلاستیک به شمار می آید.

منبع: فارس

کلید واژه :

تولید روزانه900 تن زباله در اراک

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha