کد خبر : ۳۴۹۸۹۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تراز دریاچه ارومیه ۶۶ سانتی متر کاهش داشته است

سرپرست اداره کل محیط زیست استان آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر سطح دریاچه ارومیه ۱۲۷۰.۷۷ متر بالاتر از آب های آزاد بوده که در مقایسه با سال گذشته همین موقع ۶۶ سانتی متر کاهش سطح تراز داشته است.

تراز دریاچه ارومیه ۶۶ سانتی متر کاهش داشته است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  از ارومیه ، سعید شهند امروز در نشست خبری با بیان اینکه در حال حاضر کمبود اعتبار مشکل اصلی نهادهای عمومی و دستگاه های اجرایی برای ساماندهی زباله ها و دفع پسماند است اظهار داشت: جذب اعتبار برای رفع این مشکلات جزو مصوبات سفر آینده ریاست جمهوری قرار داده شده است.

وی افزود: بر اساس اصل 50 قانون اساسی حفاظت از محیط زیست یک وظیفه همگانی است و باید تمام دستگاه ها و مردم باید به رسالت خود عمل کنند.

سرپرست اداره کل محیط زیست آذربایجان غربی تصریح کرد: در سال جدید اولویت اول استان توجه و حفاظت جدی مناطق تحت مدیریتی با 670 هزار هکتار که شامل پارک ملی دریاچه ارومیه، دو پناهگاه حیات وحش، چهار منطقه حفاظت شده، دو پناهگاه یک اثر طبیعی ملی از مناطق مهم است.

وی با اشاره به اینکه خرید علوفه،  تامین آب انبارها برای کاهش مشکلات خشکسالی جزو برنامه های عملیاتی اداره کل در سال جاری است، عنوان کرد: همچنین توجه جدی به پایش زیست محیطی در واحدهای تولیدی و صدور مجوزهای زیست محیطی و غیره جزو برنامه ها و دغدغه های جدی این اداره کل است.

شهند تصریح کرد: منظور افزایش حفاظت فیزیکی از پارک ملی دریاچه ارومیه پیگیری های لازم  انجام شده است که بر اساس برنامه ریزی های انجام یافته و  با اقداماتی نظیر ایجاد پاسگاه محیط بانی جدید، شروع به کار نیروهای محیط بان جدیدالاستخدام، اجرای طرح حفاظت فیزیکی در سواحل دریاچه ارومیه و همچنین استفاده از فنّاوری حفاظت نوین از طریق استفاده از دوربین های هوشمند کنترل از راه دور این امر مهم عملی شود.

وی عنوان کرد: دریاچه ارومیه با عنوان پارک ملی دریاچه ارومیه با 102 جزیره از جمله مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست کشور است.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر سطح دریاچه ارومیه 1270.77 متر بالاتر از آب های آزاد بوده که در مقایسه با سال گذشته همین موقع 66 سانتی متر کاهش سطح تراز داشته است.

وی افزود: از نظر وسعت نیز مساحت عرصه آبی دریاچه به 2489 کیلومتر مربع کاهش یافته که نسبت به سال گذشته 1015 کیلومتر مربع از پیکره آبی را از دست و حجم آب موجود در دریاچه هم اکنون 3.11 میلیارد متر مکعب می باشد که سال گذشته در همین زمان این رقم 5.29 میلیارد متر مکعب بوده است.

شهند با اشاره به برگزاری برنامه های این هفته عنوان کرد: در این هفته پاکسازی مناطق مختلف، بازدید از محل سایت های پسماند، میز خدمت، بازدید از صنایع سبز استان و غیره از جمله برنامه های این هفته است.

وی تصریح کرد: کاداستر مناطق و تکمیل اخذ سند و تغییر و تحول و تک برگ کردن آنها بنام اداره کل برنامه دیگر اداره کل در استان است.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، ادامه داد: تقویت یگان حفاظت محیط زیست برای جلوگیری از تخریب و محفاظت بیشتر برنامه دیگر در سال جاری است.

منبع: تسنیم

کلید واژه :

تراز دریاچه ارومیه ۶۶ سانتی متر کاهش داشته است

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha