کد خبر : ۳۴۹۸۹۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

گریز از سیلاب های مخرب با ساماندهی رودخانه ها

۴۴ هکتار از مسیر رودخانه ها در خراسان جنوبی از گل و لای پاکسازی شده تا سیلاب ها خود را به شهر ها و خانه های روستائیان نرسانند.

گریز از سیلاب های مخرب با ساماندهی رودخانه ها

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، لایروبی رودخانه ها راهکاری برای مهار سیلاب های مخرب است و سه ماهی می شود عملیات لایروبی رودخانه های خراسان جنوبی آغاز شده است.

۱۲۸ رودخانه فصلی و مسیل های کوچک و بزرگ در خراسان جنوبی وجود دارد که طول آن ها به بیش از ۴ هزار و ۴۰۰ کیلومتر می رسد.

رودخانه های شاهرود، شوراب، دهک و فخررود بزرگترین رودخانه های استان هستند که بیشترین سیلاب ها از این رودخانه ها اتفاق می افتد.

شاهرود مقصد اول لایروبی ها

رودخانه شاهرود یکی از اصلی ترین رودخانه های استان است که بازگشایی و لایروبی بستر آن برای جلوگیری از ورود سیلاب به مناطق مسکونی آغاز شده است.

رعیت یکی از اهالی روستای امیرآباد که خانه اش در مجاورت این رودخانه قرار دارد به ما می گوید: این لایروبی باعث می شود که آب روان تر و بهتر به مسیر خود ادامه بدهد و اگر سیلی بیاید خانه های ما را در این روستا تهدید نمی کند.

به گفته او مردم هرساله در فصل بارش ها نگران سیل های حادثه خیز بودند و بعد از این خیالشان از این بابت راحت می شود.

یکی دیگر از اهالی نیز می گوید: لایروبی رودخانه نه تنها باعث می شود که توزیع آب به درستی صورت بگیرد بلکه ساختار رودخانه ها اصولی و محفوظ می ماند.

۵۵ کیلومتر رودخانه چشم به راه لایروبی

مدیر رودخانه ها و سواحل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی می گوید: نقاط بحرانی در مسیر رودخانه های استان شناسایی شده و عملیات لایروبی و پاکسازی آن ها با اعتبار یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان انجام می شود.

شهابی گفت: در مرحله اول لایروبی ۳ کیلومتر از رودخانه شاهرود محدوده امیرآباد شهر بیرجند در حال انجام است.

به گفته او با مذاکراتی که با شرکت منابع آب انجام داده ایم اعتبارات تخصیصی به استان افزایش پیدا کرده و سعی ما بر این است که ۵۵ کیلومتر از رودخانه های استان را لایروبی کنیم.

دیواری که نصرالدین را از سیل نجات داد

۱۳۰ کیلومتر دورتر از مرکز استان در شهرستان مرزی درمیان هم جهادگران و بنیاد علوی، متولیان را در ساماندهی رودخانه ها و ایجاد دیوار ساحلی یاری می دهند.

راهی روستای نصرالدین در شهرستان درمیان شدیم جایی که هر ساله آمدن سیل برای ساکنان آن حادثه ساز بوده است.

عقیلی یکی از اهالی روستا به ما می گوید: تا قبل از ساخت دیوار ساحلی، با آمدن هر باران سیلاب جاری می شد و دود این مشکل به چشم ما می رفت.


او گفت: در این اوضاع اقتصادی و با وجود مشکلات معیشتی حتی کوچکترین ضرر این چنینی برایمان گران تمام می شد.

آقای سالاری هم که یکی از ساکنان روستای نصرالدین است به ما می گوید: سال ۹۹ که سیل آمد این رودخانه سرریز کرد و خانه هایمان به زیر آب رفت.

او می گوید: اهالی روستا همیشه نگران سیلاب بودند چرا که باعث خسارت به زمین های کشاورزی و دام هایشان می شد و این دیوار روستایمان را از سیل نجات داد.

بنیاد علوی پای کار آمد

یک ماهی است که طرح ساخت دیوار ساحلی در روستای نصرالدین آغاز شده و ۸۵ درصد پیشرفت دارد، دیواری که ارتفاع نهایی آن باید به سه متر برسد تا سیلاب وارد روستا نشود.

سالاری عضو شورای روستای نصرالدین می گوید: در تمام این سال ها برای ساخت دیوار ساحلی بار ها پیگیری کردیم و به فرمانداری و سایر نهاد ها نامه نگاری کردیم، اما از ادارات خبری نشد تا اینکه بنیاد علوی به صورت جهادگرانه و با همیاری مردم پای کار آمد.

این عضو شورا می گوید: روستای نصرالدین ۲۰۰ خانوار جمعیت دارد که هرساله در فصل بارش ها مردم از ترس سیل خانه هایشان را ترک می کردند.

او گفت: این دیوار ساحلی باعث شده بیش از ۱۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی از خطر سیلاب در امان بماند.

لایروبی مستمر، نیاز ضروری رودخانه ها

نگاه مقطعی و کوتاه مدت به لایروبی رودخانه ها سبب شده در فصول و سال های پر بارش با حوادثی مانند سیلاب رو به رو شویم؛ در حالی که اگر لایروبی در زمان خشکسالی نیز ادامه پیدا کند دیگر شاهد وارد شدن خسارات جانی و مالی به مردم نخواهیم بود.

خراسان جنوبی با ۱۲۸ رودخانه فصلی در معرض سیلاب قرار دارد و سیلاب مخرب سه قلعه و ورود آن به شهر نشان داد که لایروبی رودخانه را باید جدی تر از گذشته گرفت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان خراسان جنوبی بیرجند

کلید واژه :

گریز از سیلاب های مخرب با ساماندهی رودخانه ها

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha