کد خبر : ۳۴۹۸۸۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نیمی از ظرفیت سد های فارس خالی است

معاون استاندار فارس گفت: هم اینک ۹ سد با ظرفیت سه میلیارد متر مکعب آب در استان وجود دارد که در مجموع ۵۰ درصد از ظرفیت آن ها خالی است.

نیمی از ظرفیت سد های فارس خالی است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمود رضایی کوچی در سلسله نشست های خبری مدیران پاسخگو در شیراز گفت: آن میزان آبی هم که در پشت سد ها ذخیره است به طور کامل قابل استفاده نیست چرا که بخشی از آن باید برای پایداری سد باقی بماند و مابقی نیز برای آشامیدن، کشاورزی، صنعت و محیط زیست استفاده می شود.

او گفت: بخشی از آب آشامیدنی مورد نیاز شهرستان شیراز با جمعیت حدود ۲ میلیون نفر از سد درودزن و بخشی نیز از چاه تامین می شود.

به گفته رضایی، فاز نخست خط ۲ انتقال آب از سد درودزن به شیراز که حدود ۳۵ درصد این خط را شامل می شود فعال است و مابقی خط نیز طی سه یا چهار ماه آتی به بهره برداری خواهد رسید که با افتتاح کامل آن می توان امیدوار بود که تابستان را بدون مشکل خاصی پشت سر بگذاریم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس گفت: از مجموع آب موجود در استان ۹۰ درصد سهم بخش کشاورزی و محیط زیست و ۱۰ درصد نیز سهم آشامیدن و صنعت است.

رضایی گفت: هم اینک در استان فارس از مجموع حدود ۲ هزار روستای بالای ۲۰ خانوار و ۵۰۰ شهر، حدود ۸۰۰ روستا و ۸۰ شهر به دلیل کاهش ۶۰ درصدی میزان بارش ها نسبت به پارسال مستعد تنش آبی هستند.

او گفت: در بحث تامین آب پایدار در استان، یک سری پروژه توسط شرکت آب منطقه ای این استان در حال اجرا است که از جمله آبرسانی به ارسنجان، جهرم، خرامه، زرین دشت، فسا، استهبان و شهر قیر در دست انجام است تا آب مورد نیاز آن ها به جای چاه از محل سد ها تامین شود.

رضایی، در خصوص طرح انتقال آب از دریا به فارس هم گفت: حدود ۴۰۰ میلیون متر معکب در این طرح به استان فارس تخصیص یافته که در فاز نخست حدود ۱۳۵ میلیون متر مکعب به عنوان خط میانی توسط بخش خصوصی در حال اجرا است که عمده آن برای صنعت است و در کنار آن می توان برای آشامیدن هم استفاد کرد.

او گفت: در بخش ایجاد تصفیه خانه های فاضلاب نیز علاوه بر شیراز و شهر صدرا، در چندین شهر دیگر استان نیز تصفیه خانه فاضلاب ایجاد شده تا آب تصفیه شده پساب فاضلاب جایگزین آب آشامیدنی که در حوزه صنعت در حال استفاده هست شود.

به گفته  معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس، با توجه به اهمیت موضوع آب، این موضوع اولویت اول نیاز های کشور است و در استان فارس نیز بخش عمده ای از اعتبارات عمرانی را به این بخش اختصاص داده ایم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان فارس شیراز

کلید واژه :

نیمی از ظرفیت سد های فارس خالی است

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha