کد خبر : ۳۴۹۸۸۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تبی که خونریزی با خودش دارد

مدیرکل دامپزشکی لرستان گفت: بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو مرگ ومیر بالایی دارد.

تبی که خونریزی با خودش دارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مصطفی زبردست، در خصوص بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو Crimean Congo Haemorrhagic Fever (CCHF)، اظهار کرد: این بیماری یک بیماری خونریزی دهنده تب دار حاد است که بیشتر به وسیله کنه منتقل می شود. با وجودی که ویروس مخصوص حیوانات است موارد تک گیر و همه گیر CCHF در انسان نیز اتفاق می افتد. این بیماری مرگ ومیر بالایی دارد.

وی با اشاره به عامل بیماری، تصریح کرد: عامل بیماری اولین بار از خون افراد بیمار در مرحله بروز تب و همچنین از کنه هیا لوما جدا شد.

مدیرکل دامپزشکی لرستان خاطرنشان کرد: بالغ بر ۱۸ نوع ویروس در انسان ایجاد تب های خونریزی دهنده می کنند و همه RNA Virus هستند که یکی از آن ها ویروس بوده این ویروس از گروه Arthropod – Boe Viruses ld است.

زبردست با بیان اینکه CCHF در ایران در جنوب شرق کشور اندمیک است با اشاره به راه انتقال، اضافه کرد: کنه مخزن و ناقل بیماری است، عفونت در انسان پس از گزش کنه آلوده یا له کردن آن روی پوست، یا تماس با پوست، لاشه حیوان، خون و ترشحات حیوان آلوده و یا تماس با خون و بافت های بیمار مبتلا ایجاد می شود.

وی بیان کرد: خطر انتقال در طی ذبح حیوان وجود دارد. پس از آلودگی یک نفر، ممکن است سایر افراد در تماس با او نیز در خانواده و اجتماع آلوده شوند. تاکنون در سطح جهان همه گیری هایی از بیماری در سربازها، اردوگاه ها، یا کسانی که از گوسفند و گاو نگهداری می کنند و کارکنان بیمارستانی، اتفاق افتاده است.

مدیرکل دامپزشکی لرستان ادامه داد: پرندگان (به جزء شترمرغ) در چرخه گسترش ویروس می توانند حامل کنه های آلوده باشند و خود مبتلا به بیماری نمی شوند.

زبردست عنوان کرد: دوره کمون حداقل ۳ و حداکثر ۹ روز و نشانه های بیماری در دام ها؛ هیچ نشانه بالینی که در مزرعه قابل مشاهده باشد وجود ندارد فقط افزایش دمای بدن دام در حد افزایش یک درجه ای اتفاق می افتاد.

وی اظهار کرد: نشانه های بیماری در انسان؛ تب، بدن درد، حالت تهوع و با پیشرفت بیماری خونریزی به صورت سطحی روی پوست بدن و در ادامه خونریزی عمومی شامل اسهال خونی، استفراغ خونی اتفاق خواهد افتاد که در صورت عدم درمان باعث مرگ می شود، توصیه می شود در صورت وجود هرکدام از نشانه های فوق در صورت سابقه تماس با دام و گوشت قرمز ترشحات بدن خونی دام ها به مراکز درمانی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی مراجعه کنند.

مدیرکل دامپزشکی لرستان با اشاره به افراد در معرض خطر، افزود: کلیه پرورش دهندگان دام، چوبداران، قصابان، سلاخان، دامپزشکان و افراد شاغل در بیمارستان و کشتارگاه ها، آزمایشگاه های دامپزشکی جز افراد در معرض خطر هستند.

زبردست با اشاره به پیشگیری و کنترل، تصریح کرد: جداسازی محل نگه داری دام ها از محل زندگی انسان ها، رعایت پوشش و محافظت فردی هنگام تماس با دام ها، سم پاسی بدن و امکنه دامی، لزوم استفاده از سالن پیش سرد بعد از کشتار، جلوگیری از جداسازی و له کردن کنه ها با دست توسط دامداران و عدم کشتار خانگی و مقابله با کشتار غیرمجاز دام ها از جمله نکات مهم در راستای پیشگیری است.

وی خاطرنشان کرد: هم استانی ها حتماً گوشت مورد نیاز خود را از مراکز مجاز مورد تائید دامپزشکی تهیه کنند و حین کار با گوشت از دستکش استفاده کنند و قبل از مصرف گوشت، دل و جگر به مدت ۴۸ تا ۲۴ ساعت در دمای یخچال نگه داری کنند، فرایند نگه داری در دمای یخچال سبب بروز پدیده جمود نعشی و تولید اسیدلاکتیک در گوشت و از بین رفتن عوامل بیماری زا خواهد شد.

منبع: ایسنا

کلید واژه :

تبی که خونریزی با خودش دارد

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha