کد خبر : ۳۴۹۸۸۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

شرکت های دانش بنیان در رشد تولید ناخالص داخلی چه نقشی دارند؟

دکتری اقتصاد بین الملل و مدرس دانشگاه های اردبیل گفت: پیشرو بودن در رشد و توسعه اقتصادی با استفاده از توان علمی شرکت های دانش بنیان که از درجه علمی بالائی برخوردار هستند، موجب ایجاد ارزش افزوده می شود.

شرکت های دانش بنیان در رشد تولید ناخالص داخلی چه نقشی دارند؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، هاشم مظفری اظهار کرد: این شرکت ها به دلیل دارابودن تفکر و تحلیل دقیق علمی با صاحبان سرمایه و ثروت مکمل هم عمل می کنند و این دو همانند یک پروانه عمل می کنند که دارای دو بال هستند که یکی با علم و تحلیل علمی و تحقیقات خود و دیگری با ثروت و سرمایه خود باعث ارزش افزوده بیشتر در بنگاه های اقتصادی می شوند.

وی با بیان اینکه شرکت های دانش بنیان، ضمن رفع نیاز جامعه و بنگاه های اقتصادی ازطریق فعالیت فزاینده، باعث افزایش درآمد ملی کشور، سود برای واحدهای تولیدی و ایجاد اشتغال برای جامعه می شوند، افزود: تجاری سازی یافته های پژوهشی و تحقیقی شرکت های پیشرو در علم و فن آوری به وسیله بنگاه های اقتصادی و دولت باعث رشد تولید ناخالص داخلی می شود.

به گفته مظفری، شرکت های دانش بنیان هرچند خود تولیدکننده مستقیم کالا و خدمات نیستند اما تولیدکننده اطلاعات و تحلیل های هستند که به مدیران بنگاه های اقتصادی و تولیدی کمک می کنند ضمن افزایش تولید و ایجاد اشتغال به درآمد بالاتری نیز دسترسی داشته باشند.

این مدرس دانشگاه بر این باور است که به دلیل شرایط و ویژگی های حاکم بر نحوه انتخاب و ثبت شرکت های دانش بنیان که دارای تفکر برتر و تکنولوژی بالاتری هستند، امکان افزایش علم و ثروت و توسعه اقتصادی ازطریق متغیرهای اقتصاد کلان به وجود می آید.

مظفری ادامه داد: ایجاد ارزش افزوده در چرخه تولید با استفاده از دانش و تحقیق می تواند منجر به جهش و توسعه اقتصادی و گسترش اختراع، نوآوری و خلق ایده های نو در حوزه و بخش های مختلف اقتصادی با ضریب فزاینده بیشتر باعث استقلال اقتصادی و کاهش وابستگی به واردات و خروج منابع ارزی از کشور می شود.

 وی با بیان اینکه در شرایطی که درآمد ارزی دولت به دلیل تحریم و عدم برگشت درآمد حاصل از فروش نفت به عنوان تک محصول تأثیرگذار، تقلیل یافته است، بیان کرد: حمایت از بنگاه های اقتصادی بخصوص بنگاه های که از خدمات شرکت های دانش بنیان برخوردار هستند، پیش نیاز فعالیت های اقتصادی و افزایش تولیدی ناخالص است.

شرکت های دانش بنیان در رشد تولید ناخالص داخلی چه نقشی دارند؟

ضروریات اقتصاد در حال گذر ایران

این کارشناس و تحلیلگر اقتصادی با بیان اینکه تولید به روش سنتی و با بازده پائین در شرایط حال حاضر اقتصاد ایران، دیگر پاسخگوی نیاز جامعه نیست، تصریح کرد: زمانی می توان کشوری پیشرو و رشدیافته شد که در تولید دارای مزیت و ارزش افزوده شد.

به گفته این مدرس دانشگاه، بخش های مختلف اقتصادی اعم از صنایع، کشاورزی و خدمات که بیشترین کاربری عوامل تولید را دارند و برای حضور و ظهور در عرصه بین الملل، راهی جز بالابردن کیفیت تولید، کاهش هزینه و افزایش میزان تولید برای پاسخگویی به تقاضا ندارند.

وی با اشاره به اینکه یکی از راه های جوابگوئی به افزایش و کثرت متقاضیان و تنوع درخواست ها و نیازهای آنها، بالابردن کیفیت تولید و تقلیل قیمت ها برای رقابت با کالاهای مشابه خارجی است، تشریح کرد: امروز استفاده از ایده پردازی شرکت های دانش بنیان و نتایج علمی و پژوهشی آنها، از ضروریات اقتصاد در حال گذر ایران باهدف تغییر در ترکیب، محتوی و ظواهر کالاهای تولیدی در بازار بین الملل است.

مظفری گفت: راهکار رسیدن به رشد واقعی اقتصاد، تحرک و پویائی فعالان اقتصادی برای خروج از رکود اقتصادی از طریق تعامل شرکت های دانش بنیان و بنگاه های اقتصادی با حمایت قاطع دولت است.

به گفته این مدرس دانشگاه، منابع مالی اداره کشور و اقتصاد دولتی ایران که متکی به درآمد نفتی بوده و واحدهای اقتصادی دارای کمترین خلاقیت و نوآوری و بیشترین واردات ماشین آلات و تجهیزات هستند، باعث آسیب پذیری و شکنندگی شدید در مقابل فشارهای بیرونی است.

مظفری ادامه داد: خروج از واردکننده و تبدیل به صادرکننده، افزایش بازده تولید، ایجاد اشتغال کامل، خروج از رکود اقتصادی کشور، پیشتاز بودن در منطقه، رسیدن به رشد اقتصادی و افزایش تولید ناخالص داخلی، نیازمند توجه ویژه به ایده ها و تحقیقات علمی و استفاده از نخبگان و شرکت های دانش بنیان است و اگر این ارتباط برقرار شد، می توان به آینده اقتصاد امیدوار بود و در غیر این صورت حرف از رشد اقتصادی واقعی و بهبود وضعیت تولیدی غیرممکن است.

منبع: ایسنا

کلید واژه :

شرکت های دانش بنیان در رشد تولید ناخالص داخلی چه نقشی دارند؟

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha