کد خبر : ۳۴۹۸۸۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

۹۰ درصد پرندگان میهمان تالاب میقان اراک مهاجرت کردند

-فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: ۹۰ درصد از پرندگان میهمان در تالاب میقان اراک که این منطقه را برای زمستان گذرانی خود انتخاب کرده بودند، مهاجرت کردند.

۹۰ درصد پرندگان میهمان تالاب میقان اراک مهاجرت کردند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، «عباس جودکی» اظهار کرد: کوچ پرندگان مهاجر در هر سال در فصل پاییز از مناطق سردسیر در سیبری به سمت زیستگاه های استان مرکزی آغاز می شود و با سرد شدن هوا این پرندگان در ماه های پایانی سال به نقاط گرم جنوبی کشور پر می کشند.

وی بیان کرد: با آغاز بهار در تداوم مراحل کوچ، این پرندگان از مناطق جنوبی به زیستگاه های استان مرکزی بازمی گردند و از اواخر فروردین ماه و بسته به نوع شرایط آب و هوایی در تالاب میقان اطراق موقت می کنند و مجدد به سمت سیبری پر می کشند.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان مرکزی ادامه داد: هم اکنون تعداد کمی از گونه های مختلف از جمله فلامینگوها در تالاب میقان اراک حضور دارند و تا چند روز آتی، این پرندگان نیز از این منطقه مهاجرت می کنند.

جودکی عنوان کرد: ۵۰ درصد از تالاب میقان اراک آبگیری شده و این میزان نسبت به مدت مشابه قبل با کاهش چشمگیری همراه است.

وی گفت: کاهش بارندگی و بادهای شدید در کاهش حجم آبگیری تالاب میقان اراک نقش موثری داشته و امید است با بارش رحمت الهی در فصل بهار، دریاچه این تالاب به صورت کامل آبگیری شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان مرکزی افزود: پایش از مناطق تحت حفاظت محیط زیست این استان و از جمله تالاب میقان اراک به صورت مستمر انجام می شود و تاکنون مورد خاصی از وجود بیماری گزارش نشده است.

استان مرکزی به دلیل قرار گرفتن در ناحیه مرکزی ایران، بین سلسله کوههای زاگرس و کویر مرکزی از آب و هوای متنوعی متأثر از اقلیم های مختلف برخوردار است.

در این استان مناطق حفاظت شده هفتاد قله اراک و الوند خمین، پناهگاه های حیات وحش جاسب دلیجان و راسوند شازند و اثر طبیعی ملی غار نخجیر دلیجان ، با وسعت ۱۳۲ هزار و ۲۳۸  هکتار که حدود ۵.۴ درصد مساحت استان می شود، به عنوان ذخیره گاه های زیستی تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.  

تالاب میقان اراک و بازرجان تفرش هم در مجموع با مساحت پنج هزار و ۷۴ هکتار به عنوان مناطق شکار ممنوع اعلام شده اند. همچنین قسمتی از محدوده پناهگاه حیات وحش موته اصفهان در جنوب استان و مناطق پلنگدره قم در شرق استان و گلپرآباد و آق گل همدان در غرب استان قرار دارد.

منبع: ایرنا

کلید واژه :

۹۰ درصد پرندگان میهمان تالاب میقان اراک مهاجرت کردند

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha