کد خبر : ۳۴۹۸۷۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

طرح های سدسازی ترکیه متهم ردیف اول گرد و غبارهای اخیر

عضو هیات علمی زمین شناسی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: طرح های سدسازی ترکیه باعث شده که کم آبی اتفاق بیفتد بنابراین اگر در بالادست آب را انتقال دهیم شاهد تشدید چنین پدیده ای خواهیم بود.

طرح های سدسازی ترکیه متهم ردیف اول گرد و غبارهای اخیر

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر احمد لندی گفت: همان طور که اعلام شد، کانون وقوع گرد و غبار اخیر، کشورهای سوریه و عراق هستند. این ذرات بسیار ریز هستند و همین مسئله باعث دوام آن ها می شود چراکه سرعت نشست آن ها کم است و مسافت بسیار طولانی را طی می کنند و دیدیم که تا استان های شمالی کشور نیز رسیده اند.

او گفت: با توجه به منشاء خارجی این گرد و غبار، غبارهای بیابانی بعدا ممکن است بر اثر وزش بادهای کم نیز به پا خیزند بنابراین توصیه می شود که خیابان ها، درخت ها و بخش های مختلف شست وشو شوند.

عضو هیات علمی زمین شناسی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: نمایندگان مجلس باید پیگیر باشند و جلوی انتقال آب را بگیرند تا آب کافی در رودخانه ها جاری شود و بتوانیم تا حدودی جلوی گرد و غبار را بگیریم.

آیا کانون های داخلی در گرد و غبار اخیر نقشی داشتند؟

عضو هیات علمی زمین شناسی دانشگاه شهید چمران اهواز در پاسخ به اینکه آیا فعال شدن کانون های داخلی تاثیری در گرد و غبارهای اخیر دارد؟ گفت: تاثیر کانون های داخلی معمولا به صورت مقطعی است اما هم اکنون منشاء این گرد و غبار، خارجی است. البته ممکن است این کانون ها نیز در برخی مناطق با وزش باد به صورت جزئی فعال شوند.

لندی افزود: کانون های گرد و غبار داخلی نیز فعال شده اند اما تاثیر آن ها اکنون مشهود نیست زیرا جهت وزش باد نیز به گونه ای نیست که منجر به برخاستن گرد و غبار از این کانون ها شود و بادهایی که از بخش جنوبی و غربی می آیند، بادهای غالب هستند.

تامین نشدن اعتبار کافی برای مهار و کنترل کانون های گرد و غبار

به گفته این زمین شناس تامین نشدن اعتبار کافی برای مهار و کنترل کانون های گرد و غبار را شاهد بودیم. خشکسالی و تامین نشدن آب نیز از دیگر مسائل موثر در وقوع گرد و غبار است لذا باید نیاز آب نهال هایی که برای پیشگیری از فعال شدن کانوهای گرد و غبار کاشته شده اند، تامین شود.

منبع: ایسنا

کلید واژه :

طرح های سدسازی ترکیه متهم ردیف اول گرد و غبارهای اخیر

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha