کد خبر : ۳۴۹۸۶۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

شرایط ذخایر آبی در مخازن سدهای خوزستان رضایت بخش نیست

مدیر دفتر حفاظت و بهره برداری آب سازمان آب و برق خوزستان گفت: به دلیل بروز پدیده خشکسالی در خوزستان در دو سال اخیر، شرایط ذخایر آبی استان به هیچ وجه رضایت بخش نیست.

شرایط ذخایر آبی در مخازن سدهای خوزستان رضایت بخش نیست

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  پیمان حیدری راد سه شنبه شب در گفتگویی رسانه ای با بیان اینکه با توجه به حاکم شدن پدیده خشکسالی در دو سال اخیر در استان، شرایط ذخایر آبی در مخازن رضایت بخش نیست، افزود: در حوضه کارون بزرگ که شامل سدهای زنجیره ای کارون یک و دز است، ذخایر آبی در آن ها فقط هشت درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه ذخیره آب در سد کرخه در مقایسه با سال گذشته منفی ۱۲۹ درصد است، ادامه داد: همچنین در حوضه سد جره نیز ذخیره با روند منفی ۱۶ درصد مواجه هستیم.

حیدری راد به کمبود ۱۷ درصدی ذخیره آب برنامه ریزی شده در مجموع سدهای خوزستان نسبت به سال گذشته اشاره و عنوان کرد: با توجه به این شرایط، در ۹ اسفندماه سال ۱۴۰۰، کارگروه سازگاری با کم آبی استان برگزار شد و به منظور برنامه ریزی منابع آب در طول فصل تابستان امسال، ممنوعیت کشت شلتوک در حوضه های آبریز استان به تصویب رسید.

این مقام مسئول گفت: با توجه به شرایط آبی امسال از کشاورزان تقاضا داریم از کشت این محصول خودداری کنند و در حوضه کرخه به دلیل شرایط حاد خشکسالی، امکان تأمین آب کشت فصلی نیز وجود ندارد، ولی در حوضه های کارون، مارون و دز بر اساس برنامه ریزی های انجام شده با جهاد کشاورزی خوزستان، الگوی کشت محصولات کم مصرف به کشاورزان ارائه خواهد شد.

حیدری راد در خصوص وضعیت تأمین آب آشامیدنی بیان کرد: برنامه ریزی های جامع و کاملی در این زمینه انجام شده و تلاش می کنیم پیش از ایجاد تنش، آب مورد نیاز مناطق مختلف تأمین شود.

منبع: مهر

کلید واژه :

شرایط ذخایر آبی در مخازن سدهای خوزستان رضایت بخش نیست

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha