کد خبر : ۳۴۹۸۶۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

مبارزه با آفت بلوط در جنگل های دزفول آغاز شد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دزفول گفت: مبارزه با آفت بلوط در سطح چهار هزار و ۶۰۰ هکتار از جنگل های شمال دزفول آغاز شد.

مبارزه با آفت بلوط در جنگل های دزفول آغاز شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علیرضا فتح الهی بیان کرد: عملیات محلول پاشی بیولوژیکی در سطح چهار هزار و۶۰۰ هکتار از جنگل های بلوط مناطق سخت گذر و کوهستانی  احمد فداله با اعتباری حدود ۵۰ میلیارد ریال آغاز شده است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر در حال محلول پاشی علیه آفت جوانه خوار بلوط هستیم، ادامه داد: ۵۰ هزار هکتار از جنگل های بلوط دزفول درگیر این آفت هستند.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دزفول پیشرفت این عملیات را مطلوب دانست و گفت: سطح آلودگی در کل جنگل های زاگرس رو به افزایش است که مقابله با آن عزم ملی می خواهد.
وی افزود: با توجه به گسترش آفت جوانه خوار و برگ خوار باید طرح ملی مبارزه با این آفات در دستور کار قرار گیرد در غیر این صورت جنگل های با ارزش زاگرس که ریه های ایران هستند از بین خواهند رفت.

فتح الهی اظهارداشت: زمان مبازه با این آفت در سن دوم لاروی است و تا زمانی که مشاهده می شود و امکان مبارزه وجود دارد، عملیات مبارزه ادامه خواهد یافت.
وی با بیان اینکه عملیات مبارزه با آفت بلوط در منطقه دزفول تا اواسط اردیبهشت ماه ادامه دارد، افزود: با توجه به اینکه کل شهرهای خوزستان و استان های همجوار دارای جنگل های زاگرسی مشغول مبارزه با آفت بلوط هستند، مبارزه زمینی با آن جوابگو نیست.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دزفو بیان کرد: امکان مبارزه با این آفت در روش زمینی در سطح وسیع امکان پذیر نیست و نیازمند روش های بروز و هوایی است.

وی افزود: سال گذشته با همکاری نماینده دزفول در مجلس و رایزنی با رئیس سازمان جنگل و مرتع اکیپی به دزفول اعزام و وضعیت بررسی شد ولی امکانات و هواپیماهای موجود امکان مانور در مناطق کوهستانی را نداشتند به همین دلیل محلول پاشی هوایی متوقف شد این در حالی است که ۲ باند هواپیما نیز در دورک در دل جنگل های بلوط پیش بینی شده بود.
فتح الهی با تاکید بر لزوم اجرای طرح ملی برای مبارزه با آفات با توجه به سطح درگیر گفت: اگر این عملیات به صورت هوایی انجام شود، سرعت عمل، دقت، کیفیت و کارایی نیز  بیشتر می شود..
 شهرستان دزفول دارای ۲۳۰ هزار هکتار جنگل، حدود ۶هزار هکتار بیشه زار و ۱۱۲ هزار هکتار مرتع است.

منبع: ایرنا

کلید واژه :

مبارزه با آفت بلوط در جنگل های دزفول آغاز شد

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha