کد خبر : ۳۴۹۸۶۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تنش آبی در شهر چشمه ها/ بسیاری از روستاهای مازندران با کمبود آب شرب مواجه شده اند

در حالی که مازندران این استان های پر آب کشور محسوب می شود، اما به دلیل کنترل نشدن آب های سطحی، بسیاری از شهر و روستاهای این استان با مشکل کمبود آب شرب مواجه است.

تنش آبی در شهر چشمه ها/ بسیاری از روستاهای مازندران با کمبود آب شرب مواجه شده اند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  از سوادکوه، وابستگی زندگی بشر به آب این مایه حیات، دسترسی به آب شرب و سالم را جزء الزامات قرار داده است.الزامی که کوچکترین مشکلی در آن علاوه بر تهدید سلامت، فعالیت های روزانه را مختل کرده و مدیریت ها را در کفه ترازوی قضاوت مردم قرار می دهد. 

تامین آب شرب در مازندران اگرچه با توجه با شرایط اقلیمی و بارش، نسبت به سایر استان ها با مشکلات چندانی مواجه نیست اما باید به الگوی صحیح مصرف نیز توجه داشت.

آب شرب در سوادکوه چند دهه ای می شود که از چشمه های کوهستانی تامین می شود، اگرچه در نگاه اول مصرف آب چشمه، نعمت بزرگی محسوب می شود اما قطعی مکرر و چند روزه در مواقعی از سال،شکرگزاری این نعمت را به سمت گله و انتقاد پیش می برد.

تامین آب شرب سالم از ابتدایی ترین امکانات هر جوامعی محسوب می شود که وابستگی به این امکان، تحمل قطعی مکرر و چند روزه را تقریبا غیر ممکن می سازد، موضوعی که در پایان اسفند سال گذشته ، مردم سوادکوه را کلافه و موج انتقاد شهروندان را در پی داشته که پس از چند روز رفع شد اما این بار در سال جدید و هم زمان با آغاز ماه مبارک رمضان، قطعی آب شرب، صدای اعتراض شهروندان را درآورده، قطعی که در دومین روز از ماه رمضان نیز مردم زیراب تجربه کرده اند، اگرچه منابع محلی خبر از شکستگی لوله ها داده اند اما مدیران استانی و شهرستانی نظر دیگری داشته و توضیحاتی ارائه داده اند، شهروندان نیز خواهان شنیده شدن صدایشان و رفع مشکل شده اند.

علی اشرف خلیلی یکی از شهروندان زیرابی معتقد است مشکل مدیریتی، ریشه این بحران شده و گفت: شهری که هر سمتش چشمه ای وجود دارد، چنین مشکلاتی بی معنی است. در مناطق کویری زندگی نمی کنیم که قابل حل نباشد. این به مشکل مدیریتی برمی گردد.

وی افزود: هر چند وقت یکبار دچار قطعی آب شرب در تمام نقاط شهری هستیم، هر بار با هر بهانه ای توضیحاتی داده اند. حتی اگر مشکل فنی هم باشد، چرا تا به حال حل نشده است؟ 

این شهروند ادامه داد: قطعی آب آن هم در دو روز پی در پی ماه رمضان، واقعا مشکلاتی را بوجود آورده و روزمرگی را با سختی هایی مواجه کرده که قابل پذیرش نیست.

یکی دیگر از شهروندان که اولیاء دانش آموز بوده نیز در اعتراض به قطعی آب شرب، گفت: دو روزی که مدارس باز شده، قطعی آب شرب نیز داشتیم. اگرچه درمورد سلامت دانش آموزان از اداره آموزش و پرورش و بهداشت بازدید داشتند اما در موضوع مشکل آب از سوی اداره آب و فاضلاب، کاری انجام نشد. 

این شهروند که اولیاء دانش آموز ابتدایی است، ادامه داد: شیفت صبح با سختی پیش رفته اند اما شیفت بعدازظهر، تحمل مشکل سخت تر خواهد بود.

وی اظهارداشت: اگرچه این مشکل فقط مربوط به مدارس نیست و همه درگیر هستند اما تاکنون تانکر آب برای مدارس نیاورده اند. 

 بهزاد برارزاده مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مازندران در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در سوادکوه با بیان اینکه مشکل قطعی آب مربوط به افزایش روان آب ها بوده، خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه آب شرب سوادکوه از چشمه های بالادست تامین می شود، افزایش روان آبها منجر به ورود گل و لای به درون لوله ها شده و همین موضوع باعث گرفتگی و گل آلود شدن آب شرب گشته است. 

وی افزود: با حضور در منطقه در تلاش برای خروج گل و لای از لوله ها  و رفع گرفتگی هستیم. در حال حاضر آب گل آلود بوده و تا رفع نشدن گرفتگی و گل آلودی، قطعی آب خواهیم داشت. 

برارزاده اظهارداشت: موضوع شکستگی لوله ها صحت ندارد و با توجه به مشغله فعلی جهت رفع  مشکل در شهرستان سوادکوه، علت تکرار موضوع قطعی آب و چگونگی برون رفت از آن را به طور کامل به زودی شرح خواهم داد.  

محمدرضا اسماعیلی مدیر امور آبفا شهرستان سوادکوه نیز با بیان اینکه افزایش دمای هوا منجر به افزایش روان آب ها و گل آلودی آب گشته، اظهارداشت: آب شرب منطقه سوادکوه از چشمه ها تامین می شود. افزایش دمای هوای در طی چند روز منجر به افزایش ذوب برف در کوهستان و افزایش روان آبها شده است.

وی افزود: افزایش روان آب ها، گل و لای را با خود آورده و منجر به کدورت آب چشمه شده و خط لوله نیز دچار گرفتگی شده است. وقتی کدورت آب افزایش می یابد برای حفظ سلامت مردم، آب را می بندیم. 

اسماعیلی با بیان اینکه هرگونه شکستگی لوله را رد می کنم، تصریح کرد: قطعی آب به دلیل شکستگی لوله ها نیست. با حضور در " دراسله" و " گلناب دره" در تلاش برای رفع گرفتگی هستیم. 

مدیر آبفا سوادکوه راه کار تکرار نشدن این مشکلات که منجر به قطعی آب منطقه می شود، افتتاح تصفیه خانه برشمرد و بیان کرد: راه کار رفع این مشکلات، افتتاح تصفیه خانه است که 80 درصد پیشروی داشته و اگر اعتبارات تامین شود، امیدواریم امسال افتتاح شود تا دیگر شاهد چنین مشکلاتی نباشیم. 

محرومیت زدایی وزارت نیرو به سیستان و بلوچستان رسید/ 2251 روستا آبرسانی می شود

نماینده مردم زاهدان در مجلس: برای دریافت حق آبه هیرمند از افغانستان کوتاه نمی آییم

چرا افزایش تعرفه آب و برق به نفع عموم مردم است؟

به گزارش تسنیم، دو روزی که از ماه مبارک رمضان می گذرد مردم سوادکوه بدون آب شرب، سحر را به افطار رسانده و روزه خود را باز کرده اند، قطعی آب هم زمان با بازگشایی مدارس نیز، مشکلاتی را برای دانش آموزان بویژه مقاطع ابتدایی در زیراب بوجود آورده است، اگرچه در برخی نقاط محلات شهری با تانکر  آبرسانی شده اما در دوره ای که علم و تکنولوژی بازوی توسعه به شمار می رود، روند تکرار این موضوع ، خط بطلانی بر بهره گیری امور فنی در جلوگیری از تکرارها می کشد، تکراری که در دوره های گذشته بارها شاهد آن بوده ایم و عدم وقوع آن به افتتاح تصفیه خانه بستگی پیدا کرده است. 

تدابیر در بهره مندی از چشمه های متعدد حوزه شهری نیز می تواند در کنار توجه به امور فنی و لوله کشی ها، بخش بزرگی از بار مشکلات را کاهش دهد.

منبع: تسنیم

کلید واژه :

تنش آبی در شهر چشمه ها

،

بسیاری از روستاهای مازندران با کمبود آب شرب مواجه شده اند

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha