کد خبر : ۳۴۹۸۵۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

اصول تغذیه صحیح در ماه مبارک رمضان

رئیس گروه تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: پیــروی از برنامــه غــذایی متنــوع و متعــادل یعنــی تــامین انــواع مختلفــی از مــواد غــذایی بــه تناســب بــا یکــدیگر و مقــادیر کــافی از مــواد مــورد نیــاز بــرای حفــظ ســلامت بــدن توصــیه مــی شــود.

اصول تغذیه صحیح در ماه مبارک رمضان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، منیر افتخاری نیا درخصوص اصول تغذیه صحیح در زمان روزه داری گفت: روزه داری بدون رعایت اصول صحیح تغذیه نه تنها ضامن سلامت انسان نیست بلکه می تواند سلامتی را به خطر اندازد وگاهی برخی از روزه داران پس از ماه رمضان دچار عوارضی چون افزایش وزن ، افزایش سطح چربیهای خون، مشکلات گوارشی و.... می شوند، به همین دلیل ضرورت دارد تا نکات تغذیه ای در ماه رمضان مورد توجه قرار گیرد .

وی گفت: توصیه می شود افراد روزه دار همانند زمانیکه روزه دار نیستند سه وعده غذا بخورند که این وعده ها شامل افطار، شام و سحر است اما در ماه مبارک رمضان صرف غذا در دفعات کمتر مثلا" 2 بار در روز نیز اشکالی ندارد و به شرایط جسمی و توانایی فرد بستگی دارد.

وی ادامه داد: در ماه مبارک رمضان نیز مانند همیشه پیروی از برنامه غذایی متنوع و متعادل شامل6 گروه اصلی غذایی (نان و غلات، میوه ها ، سبزیها، گوشت وتخم مرغ، حبوبات ومغزها ،شیر و لبنیات) ضروری است.

به گفته کارشناس تغذیه معاون بهداشتی دانشگاه، با رعایــت تـنوع و تعادل در مصرف غذا نیازهای تغذیه ای شامل آب، املاح، ویتامین ها، پروتئین و انرژی مورد نیاز بدن، تامین می شود.

وی با اشاره به این نکته که در فاصله افطار تا سحر آب و مایعات فراوان ( حداقل 8 لیوان ) الزمیست، افزود: در ماه مبارک رمضان مصرف غذاهای آماده مثل انواع ساندویچ ، پیتزا و... را کنار بگذارید و حتما از لبنیات کم چرب استفاده کنید، شیر ولبنیات علاوه بر تامین کلسیم و فسفر و بخشی از پروتئین و ویتامینهای گروه B به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند.

افتخاری نیا افزود: در ایام روزه داری در دوران کرونا به مصرف منابع کافی پروتئین توجه شود زیرا پروتئین برای عملکرد طبیعی سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید- 19 الزامیست.

رئیس گروه تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در خصوص وعده افطارگفت: افطار را با آب، خرما،کشمش، عسل وبه طور کلی با یک قند طبیعی آغاز کنید خوردن چای کمرنگ ، شیر گرم، فرنی و یــا شیر برنج مناسب است و هیچگاه افطار را با آب سرد ، غذاهای سرد و نوشابه گاز دار آغاز نکنید .

وی ادامه داد: آش رشته غلیظ همراه پیازداغ که حاوی روغن زیاد است وبه وفور در ماه رمضان استفاده می شود برای افطار مناسب نیست زیرا موجب سوء هاضمه می شود .به جای آن بهتر است از آش رشته رقیق و بدون روغن استفاده شود و در هنگام افطار مصرف غذاهای سبک و مختصر شامل گروه های غذایی شیر و لبنیات (مانند شیر و ماست و پنیر) میوه ها و سبزیها و نان و غلات (مانند برنج و نان) توصیه می شود مانند نان و پنیر و سبزی که یکی از عادات خوب غذایی در این ایام است .

وی در خصوص اهمیت شام در روزه داری نیز گفت : شام به عنوان یکی از وعده های مهم باید مورد توجه قرار گیرد همانطور که گفتیم افطار باید سبک باشد وپس از آن اقدام به صرف شام نمایید، شام می تواند در برگیرنده گوشت قرمز ویا سفید ، نان وغلات ، لبنیات ، سبزیجات ومیوه ها می باشد بهتر است میوه را در پایان شام یا کمی بعد از آن صرف کرد .

افتخاری نیا، سحری را وعده اصلی غذایی در ماه رمضان عنوان کرد و افزود: سحری نسبت به دو وعده افطار و شام باید وعده اصلی را تشکیل دهد.کمبود بیش از حد انرژی در افرادی که به غلط روزه بی سحری می گیرند سبب کاهش کارآیی روزانه می شود.

وی گفت: همچنین وقتی فرد روزه ی بی سحری می گیرد سوخت و ساز بدن وی به سمت تجزیه ناقص چربی ها پیش می رود که حاصل آن تشکیل ترکیباتی به نام اجسام کتونی است.تجمع این ترکیبات در بدن باعث بوی بد دهان، سردرد و دردهای عضلانی شده و احساس ناخوشی و بدحالی به فرد می دهد.

وی ادامه داد: حذف وعده سحری همچنین منجر به پایین افتادن قند خون می شود که خود موجب کاهش قدرت یادگیری، بی حوصلگی، و خستگی خواهد شد و بهتر است غذای مصرفی در وعده سحری خصوصیات و ویژگی وعده ناهار را داشته باشد تا از ایجاد گرسنگی در طول روز پیشگیری شود.

افتخاری نیا افزود: مصرف مواد غذایی شیرین در وعده سحری توصیه نمی شود، مصرف این مواد با تحریک انسولین موجب ورود قند خون به داخل سلول ها و در نتیجه کاهش قند خون می شوند.

منبع: ایسنا

کلید واژه :

اصول تغذیه صحیح در ماه مبارک رمضان

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha