کد خبر : ۳۴۹۸۵۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

حفاظت از ذخایر ژنتیکی پایه ای ترین سطح حفاظت از تنوع زیستی است

مدیر کل دفتر موزه ملی، تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان محیط زیست گفت: ذخایر ژنتیکی پایه ای ترین سطح حفاظت از تنوع زیستی است.

حفاظت از ذخایر ژنتیکی پایه ای ترین سطح حفاظت از تنوع زیستی است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر محمد مدادی, مدیر کل دفتر موزه ملی، تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان محیط زیست بیان کرد در رابطه با روز ملی ذخایر زیستی و ژنتیکی اظهار کرد: این مناسبت در واقع سالروز دستور مقام معظم رهبری برای ایجاد مرکز ملی ذخایر ژنتیک در سال 1386 بوده که در سال 1394 این روز به عنوان روز ملی ذخایر زیستی و ژنتیکی در تقویم کشور نام گذاری شده است. هدف از این نام گذاری جلب توجه مسئولین و افراد مختلف در دستگاه های اجرایی, پژوهشی و مطالعاتی به حفظ ذخایر ژنتیکی به عنوان یک سرمایه ارزشمند ملی بوده است.

وی بیان کرد: ذخایر ژنتیکی در حوزه حیات وحش که مسئولیت حفاظت از آن ها بر عهده سازمان محیط زیست است, پایه ای ترین سطح حفاظت از تنوع زیستی محسوب می شود که شامل تنوع ژنتیکی همه گونه های گیاهی و جانوری موجود در طبیعت است. ذخایر ژنتیکی در ابعاد کلی علاوه بر گیاهان و جانوران شامل ذخایر ژنتیکی کشاورزی و دامی, تنوع ژنتیکی انسانی, میکروارگانیسم ها و پوشش گیاهی می شود.

مدیر کل دفتر موزه ملی، تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان محیط زیست در رابطه با اهمیت ذخایر ژنتیکی گفت: این موارد نقش زیادی در تأمین امنیت غذایی, امنیت اقتصادی, فناوری های نوین, بیوتکنولوژی و حفاظت از تنوع زیستی دارند که بخش حفاظت از تنوع زیستی مربوط به سازمان محیط زیست است.

مدادی  ادامه داد: در حوزه تنوع زیستی 3 سطح حفاظتی تعریف شده است که پایه ای ترین آن تنوع ژنتیکی است و در حقیقت هرچه قدر ما برای حفاظت از زیستگاه ها و گونه ها سرمایه گذاری کنیم, بدون حفظ تنوع ژنتیکی گونه ها و جمعیت ها این برنامه ها اثربخش نخواهد بود.

وی با اشاره به نقش مهم تنوع ژنتیکی در بقا جمعیت گونه ها, گفت: تنوع ژنتیکی, ذخیره ژنتیکی یک گونه یا یک جمعیت است که در آن به صورت ژن های فعال یا خفته وجود دارد و جمعیت ها برای برخورد یا رویارویی با تغییرات محیطی و غیر محیطی بر اساس ذخیره ژنتیکی خود به مقابله با این تغییرات می پردازند. تاب آوری یک گونه یا یک جمعیت در برابر عوامل محیطی پیوستگی مستقیم با ذخیره و تنوع ژنتیکی آن دارد و گونه و جمعیت هایی که تنوع ژنتیکی کمتری دارند می توانند با کوچک ترین تغییرات محیطی دچار آسیب هایی جدی شوند و جمعیت آن ها در معرض نابودی قرار بگیرد.

مدیر کل دفتر موزه ملی، تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی سازمان محیط زیست در رابطه با حفاظت از ذخایر ژنتیکی در سازمان محیط زیست تصریح کرد: بحث حفاظت از ذخایر ژنتیکی شامل برنامه های مختلفی در داخل و خارج از زیستگاه می شود که بخشی از حفاظت خارج زیستگاهی شامل بانک های زیستی می شود که نمونه های ژنتیکی مرتبط با تنوع زیستی و حیات وحش را جمع آوری و نگهداری می کنند.

وی خاطرنشان کرد: این نمونه ها باید در داخل کشور نگهداری شوند اما متأسفانه در سال های اخیر بسیاری از گونه ها و تاکسون ها معرفی شده توسط محققان داخلی از کشور خارج شده و در موزه های خارجی نگهداری می شود اما از حدود یک سال و نیم پیش خروج این نمونه ها از کشور ممنوع شده است و این نمونه ها الزاماً باید در موزه های داخل کشور نگهداری شوند. از زمان یک سال و نیم پیش که روند نظارت سختگیرانه تر شده است, خروج این نمونه ها از کشور به حداقل رسیده است و در مواردی نیز که نیاز به خروج موقت این نمونه ها از کشور بوده است, این مهم با هماهنگی سازمان محیط زیست انجام شده است.

منابع ژنتیک حیات وحش دیگر از کشور خارج نمی شود

شناسایی و معرفی 5 گونه جدید از خزندگان به نام ایران

منبع: تسنیم

کلید واژه :

حفاظت از ذخایر ژنتیکی پایه ای ترین سطح حفاظت از تنوع زیستی است

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha