کد خبر : ۳۴۹۸۵۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کشاورزی نوین در خوزستان؛ فناوری ایرانی که فقط ابر قدرت ها دارند

احیای زمین های بایر در خوزستان که یکی از طرح های بزرگ زراعت در کشور است که نمونه مشابه آن در آمریکا و چین یافت می شود.

کشاورزی نوین در خوزستان؛ فناوری ایرانی که فقط ابر قدرت ها دارند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، صنعت کشاورزی اکنون به یکی از مهم ترین صنایع جهان تبدیل شده که روزانه خوراک میلیارد ها انسان را روی کره زمین تامین می نماید.

انسان در ابتدا کشاورزی را برای تامین خوراک خود و خانواده آغاز کرد، سپس مازاد آن را به دیگران می داد تا دیگر نیاز های زندگی را تهیه کند.

اما این روند رفته رفته با توسعه روز افزون جوامع و افزایش چشمگیر جمعیت در جهان تغییر یافت و دولت ها این بار به صورت مستقیم وارد شده تا با توسعه کشاورزی خود، در تامین منابع غذایی مردم دست بالاتری را نسبت به سایر رقبا داشته باشند.

همین حالا هم اگر کشوری به لحاظ منابع غذایی و کشاورزی خودکفا باشد و بتواند خوراک دیگر نقاط جهان را هم تامین نماید، به لحاظ وزن سیاسی نسب به دیگر کشور ها اهمیت بیشتری پیدا می کند.

اما آنچه  اینجا اهمیت می یابد، استفاده از منابع آبی کم در کشاورزی است.

در ایران که یکی از کشور های منطقه کم بارش خاورمیانه است و در کمربند خشکی جهان قرار دارد، استفاده کمتر و بهینه از منابع آبی ارزش دو چندان پیدا می کند.

استفاده از ماشین آلات کشاورزی پیشرفته و روش های نوین آبیاری و تنظیم سمپاشی به سبک جدید می تواند راندمان کشاورزی را چندین برابر افزایش دهد.

خوزستان یکی از قطب های کشاورزی کشور است که با اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری اهدایی رهبر انقلاب به مردم این استان، زراعت بیش از پیش برای معیشت مردم اهمیت یافت.

همین طرح هدر رفت وسیع منابع آبی به دلیل نوین نکردن کشاورزی را به همراه داشت، اما یک شرکت تولید کننده صنایع کشاورزی نوین که از همان ابتدا در اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری فعالیت می کرد، با روش های پیشرفته سعی کرد بهره برداری زراعت در خوزستان را افزایش دهد.

 

استفاده از ترنچر در طرح ۵۵۰ هزار هکتاری

میلاد خرمی نسب مدیر بازرگانی این شرکت صنعتی می گوید که محصولات و دستگاه های تولیدی آن ها تماما در اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری نقش داشتند.

او گفت: محصول تولیدی ما ترنچر یا «خندق کن» است که برای زهکشی زمین ها استفاده می شود و در شوره زدایی از طرح ۵۵۰ هزار هکتاری تماما از ترنچر های کششی شرکت ما استفاده شد.

خرمی نسب می گوید: این دستگاه علاوه بر حفاری زمین، لوله گذاری نیز انجام می دهد و با استفاده از یک دستگاه ماهواره ای طول، عرض و ارتفاع را کنترل می نماید.

این دستگاه برای تسطیح زمین کشاورزی کاربرد دارد و قابلیت زهکشی و مزایای دیگر نیز دارد که می توان در کاشت و داشت و برداشت از آن بهره برد.

افزون بر آن می توان برای سمپاشی و کودپاشی و حتی آبیاری با استفاده از حسگرهای نصب شده روی دستگاه ها، روند این اقدامات را تنظیم کرد.

دستگاه های مختلف بر اساس نیاز روی ترنچر جایگذاری شده سپس یک حسگر یا کنترل بر روی آن نصب و از طریق یک ایستگاه زمینی ماهواره بر اساس نیاز هدایت می شود.

 

استفاده از ماهواره در کشاورزی!

به گفته آقای خرمی نسب این دستگاه ماهواره ای اطلاعاتی در مورد نقشه برادری زمین، توپوگرافی، تعیین میزان مساحت زمین و حجم جابجایی خاک برای تسطیح زمین ارائه می دهد.

در حقیقت ایستگاه زمینی از امواج ماهواره ای اطلاعات گیاه را گرفته و به دستگاه ارسال می کنند، سپس به کنترل نصب شده روی دستگاه دستور می دهد.

مدیر بازرگانی این شرکت صنعتی می گوید که تمامی دستگاه ها را خودمان تولید می کنیم و تولیدات سالانه را به همه نقاط جهان صادر هم می کنیم.

در تولید سامانه ماهواره ای نیز بعد از آمریکا و چین، سومین کشور دارنده این دستگاه ایران است که از سوی شرکت دز تولید می گردد.

علاوه بر ترنچر ها یا خندق کن های تولیدی این شرکت نیز علاوه بر سرعت بالاتر و جابجایی و حمل راحت تر، قیمت آن یک پنجم مشابه خارجی آن است.

استفاده از ماشین آلات پیشرفته کشاورزی؛ اقدامی که نیاز به توسعه دارد

طرح ۵۵۰ هزار هکتاری که با دستور رهبر انقلاب در اراضی خوزستان و ایلام پس از جنگ و به منظور ایجاد کسب و کار و همچنین احیای زمین های بایر اجرا شد که یکی از طرح های مهم توسعه کشاورزی در ایران به شمار می رود.

در این طرح هزاران هکتار از اراضی بایر و مرده با روش های نوین کشاورزی احیا شدند.

اسماعیل حسین زاده کشاورز اهل هندیجان که ده ها هزار هکتار زمین کشاورزی دارد، می گوید شرکت نصر میثاق که متولی اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری است، به صورت وسیعی از ماشین آلات برای طرح های خود استفاده می کرد.

آقای حسن زاده گفت: بیش از ۱۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی خانواده ما زهکشی شد که از طریق همین دستگاه های حفاری و خندق کن اجرایی شد.

او می گوید اما در برخی نقاط نیز با استفاده از بیل و کلنگ تسطیح اراضی صورت گرفت و افزون بر آن در برخی مکان ها نیز زمین همچنان ناهموار است و آب به بعضی مناطق نمی رسد.

استفاده از ماشین آلات پیشرفته در کشاورزی نه تنها سرعت کار را افزایش می دهد، بلکه هزینه ها را هم به شکل چشمگیری کاهش می دهد.

بهره بردن از این دستگاه ها در حفاری و احیای زمین های بایر اقدامی است که از دیدگاه برخی کارشناسان بسیار مطلوب است، اما فعالان محیط زیست همچنان انتظار دارند، استفاده از روش های نوین آبیاری در کشاورزی توسعه یابد، اقدامی که جهاد کشاورزی مدعی است، در حال وسعت بخشیدن به آن است.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان خوزستان اهواز

کلید واژه :

کشاورزی نوین در خوزستان؛ فناوری ایرانی که فقط ابر قدرت ها دارند

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha