کد خبر : ۳۴۹۸۵۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بیابان زدایی و کنترل فرسایش خاک با احداث نیروگاه خورشیدی

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری ضمن اشاره به این که بخش عظیمی از کشور ما را بخش بیابانی در برگرفته است که این مناطق در معرض فرسایش شدید بادی هستند، ایده بیابان زدایی و احداث نیروگاه خورشیدی در مناطق بیابانی را منطقی دانست.

بیابان زدایی و کنترل فرسایش خاک با احداث نیروگاه خورشیدی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  چندی پیش رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در جلسه انعقاد تفاهمنامه میان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق برای ایجاد نیروگاه های خورشیدی اظهار کرده بود: ۸۳درصد وسعت کشور شامل خاک،آب و پوشش گیاهی می شود که در حوزه مدیریتی سازمان منابع طبیعی است و با توجه به شرایط کشور و اهمیت این منابع طبیعی مدیریت پایدار و گسترده ای مورد نیاز است.

مسعود منصور  درباره عملیات بیابان زدایی در کشور اظهار کرد: بخش عظیمی از کشور ما را بخش بیابانی در برگرفته است که این مناطق در معرض فرسایش شدید بادی هستند که آن هارا با عملیات بیابان زدایی از جمله احداث بادشکن، نهالکاری و مدیریت روان آب تثبیت و مدیریت می کنیم.

وی با بیان اینکه رویکرد جدی ما در مناطق بیابانی، تثبیت خاک به وسیله فعالیت های متجانس است، افزود: یکی از فعالیت های متجانس،استفاده از انرژی خورشیدی است که با کمک این تفاهمنامه،مناطقی که پارامترهای مناسب احداث نیروگاه خورشیدی را دارند توسط سازمان سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) تایید می شوند و توسط سازمان منابع طبیعی نیز تهیه می شوند.

به گفته منصور، برای تثبیت سریع تر خاک ،پیدا کردن مناطق مناسب ضرورت دارد تا از کانون های مولد گرد وغبار جلوگیری شود.

رئیس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری ادامه داد: برای تسریع انجام این کار عرصه ها را تعیین می کنیم و سازمان ساتبا نیز صلاحیت مجریان طرح را تایید می کند و به این شکل فرایند را کوتاه کردیم تا طبق شعار سال ۱۴۰۰ که مربوط به مانع زدایی بود، یکی از موانعی که مربوط به این سرمایه گذاری است را از بین ببریم.

منصور در پایان با تاکید بر اهمیت بالای این تفاهمنامه تصریح کرد:این تفاهم نامه و احداث نیروگاه خورشیدی به چند جهت اهمیت دارد که اولین مورد کاهش مصرف نیروگاه های برق و آب و صرفه جویی در آب است.مورد دوم این است که با احداث نیروگاه خورشیدی در مناطق بیابانی، از فرسایش خاک جلوگیری می شود و مورد سوم این که این کار موجبات تولید و اشتغال را فراهم می کند.

منبع: ایسنا

کلید واژه :

بیابان زدایی و کنترل فرسایش خاک با احداث نیروگاه خورشیدی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha