کد خبر : ۳۴۹۸۵۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

پراکنش زباله از عمده ترین چالش های محیط زیست

مدیرکل دفتر پسماند سازمان حفاظت محیط زیست گفت: یک از عمده ترین چالش های ما در محیط زیست، پراکنش انواع زباله، پلاستیک ها و نخاله های ساختمانی در طبیعت است.

پراکنش زباله از عمده ترین چالش های محیط زیست

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،حسن پسندیده  در حاشیه برنامه پاکسازی بخش هایی از محور ورودی تهران- قم که امروز همزمان با اجرای طرح اقدام ملی «مسیر سبز- ایران پاک» در سراسر کشور برگزار شد، افزود: زباله ای رها شده علاوه بر اینکه باعث نازیبایی محیط زیست می شود، موجب بسیاری از انواع آلودگی ها است و بسیاری از آن ها تا سالیان سال در طبیعت باقی می مانند و تجزیه آن زمانبر است.

وی ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست در یک اقدام ملی با بسیج همه امکانات از طریق استانداری ها و با مشارکت همه بخش ها و نهادهایی که می توانند در این حوزه کمک کنند برنامه پاکسازی مسیرهای مواصلاتی و محیط های طبیعی را با هدف حفظ محیط زیست و مظاهر طبیعی از زباله و پسماندها در حال اجرا دارد.

پسندیده با بیان اینکه این اقدام اساسا برای توجه آحاد جامعه به مسئولیت اجتماعی در قبال محیط زیست است، اظهارکرد: متاسفانه در حاشیه مسیرهای مواصلاتی، رودخانه ها، سواحل و جنگل ها مقادیر زیادی از انواع زباله رها شده و می طلبد که همه ما در قبال محیط زیست و طبیعت مسئول باشیم و در پاک نگهداشتن آن تلاش کنیم.

اجرای پویش «مسیر سبز - ایران پاک» با هدف جلوگیری از پراکندگی زباله ها

در ادامه این مراسم سعید محمودی - مدیر کل محیط زیست استان تهران - با اشاره به اینکه طرح ملی مسیر سبز- ایران پاک برنامه و رویکرد جدید سازمان حفاظت محیط زیست است، گفت: این طرح ملی علاوه بر جلوگیری از آلودگی آب و خاک، به حفظ زیبایی مناظر مسیرهای مواصلاتی و محیط های طبیعی کشور کمک می کند.

وی با بیان اینکه بر همین اساس در استان تهران نیز برنامه ریزی لازم برای اجرای این طرح را آغاز کرده ایم، گفت: پویش مسیر سبز- ایران پاک به تمام شهرستان های استان ابلاغ شده و امروز نیز این برنامه با همکاری شهرداری منطقه ۱۹ تهران در مسیر ورودی به تهران که جزو شاهراه های مواصلاتی و ترددی کشور است، انجام شد.

محمودی با تاکید بر اینکه این طرح یک پویش مردمی است و در کنار شهروندان دستگاه های مرتبط و دارای تکالیف قانونی هم باید همکاری کنند، اظهارکرد: این برنامه با هدف جلوگیری از پراکندگی زباله ها و به ویژه پلاستیک ها در مسیرهای عمده و پرتردد کشور اجرا می شود و امیدواریم با همکاری شهروندان اهداف این پویش ملی را به خوبی پیش ببریم و اهداف آن را محقق کنیم.

اجرای طرح استقبال از بهار در منطقه ۱۹

مهدی هدایت - شهردار منطقه ۱۹ تهران - نیز در این برنامه با بیان اینکه در شهرداری منطقه ۱۹ در کنار این پویش، طرح استقبال از بهار و نوروز را در دستور کار داریم، گفت: از جمله این برنامه ها نصب المان های مرتبط با نوروز و توسعه فضای سبز، گلکاری و شست و شوی معابر و انجام دیگر اقداماتی اجرایی و فرهنگی است که برای نوروز تعریف شده و در دستورکار قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه تلاش می کنیم محیط شهری را در بخش های مختلف برای حضور مسافران نوروزی آماده کنیم، اظهارکرد: برنامه های ویژه ای را در بخش های مختلف در محلات و بوستان ولایت برگزار خواهیم کرد.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران طرح ملی «مسیر سبز- ایران پاک» در راستای اجرای طرح های پاکسازی طبیعت، به ویژه حاشیه محورهای مواصلاتی شهری، روستایی و مناطق تفرجی و طبیعی، از سوی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست به کلیه استانداران ابلاغ شده است و در سراسر کشور از ۱۵ تا ۲۹ اسفند ماه برگزار می شود.

منبع: ایسنا

کلید واژه :

پراکنش زباله از عمده ترین چالش های محیط زیست

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha