کد خبر : ۳۴۹۸۴۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سالانه ۶۰۰ هزار تن رسوب وارد تالاب انزلی می شود

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: ۶۰۰ هزار تن رسوب و ۳۸۰ هزار مترمکعب فاضلاب سالیانه وارد تالاب انزلی می شود.

سالانه ۶۰۰ هزار تن رسوب وارد تالاب انزلی می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، رضا زمانی گفت: طبق آمار سالیانه حدود ۶۰۰ هزار تن رسوب از بالادست وارد تالاب بین المللی انزلی می شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان می گوید ۳۸۰ هزار متر مکعب فاضلاب عمدتاً از شهر های مجاور نظیر رشت و از رودخانه های زرجوب و گوهررود وارد تالاب انزلی می شود که یکی دیگر از تهدیدات تالاب ورود سموم شیمیایی از مزارع اطراف به تالاب است.

به گفته زمانی همچنین نوسانات دریای خزر و کاهش سطح تراز دریای خزر بر کاهش آب تالاب انزلی موثر است و ورود گونه های مهاجم نظیر سنبل آبی نیز در حال حاضر یکی از مشکلات پیش روی تالاب انزلی است.

به گفته او  با توجه به تأکیدات استاندار گیلان برای حفظ تالاب انزلی یکی از دستاورد های سفر رییس جمهور به گیلان در حوزه برنامه ریزی برای احیای تالاب انزلی بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان می گوید: از این رو معاونت اجرایی رییس جمهور از تالاب انزلی بازدید کرد و تصمیمات خوبی نظیر ایجاد یک کمیته ملی برای احیای تالاب انزلی اتخاد شد که می تواند تأثیر به سزایی در این امر داشته باشد اگرچه باید در گذشته این اقدام انجام می شد.

به گفته زمانی  بسیاری از مشکلات تالاب مربوط به حوزه آبخیر بوده و باید سایر دستگاه های متولی از جمله اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری جهت کنترل ورود رسوبات به تالاب اقدامات مؤثری انجام دهند؛ در این حوزه نیز اعتبارات خوبی در سفر رییس جمهور به گیلان برای منابع طبیعی در نظر گرفته شد.

همچنین با توجه به اینکه یکی دیگر از مشکلات تالاب انزلی ورود فاضلاب به آن است برای شرکت آب و فاضلاب جهت تصفیه فاضلاب و کنترل فاضلاب های خانگی برای عدم ورود فاضلاب به تالاب اعتبارات مناسبی مصوب شد.

سازمان حفاطت محیط زیست کشور نیز یک برنامه ۷ ساله در راستای احیای تالاب انزلی دارد که این برنامه چندوجهی بوده و باید همه دستگاه های متولی حفظ و احیای تالاب پای کار بیایند به ویژه نقش مشارکت مردم و جوامع محلی نیز در احیای تالاب انکارناپذیر است.

به گفته زمانی نگاه سازمان حفاظت محیط زیست در مناطق تحت مدیریت خود رویکرد صرفاً حفاظت نبوده بلکه نگاه حفاظت و بهره برداری خردمندانه با مشارکت ذی نفعان برای سرمایه گذاری در تالاب است.

در حوزه مناطق حفاظت شده از جمله تالاب انزلی زمینه سازی برای فعالیت های همخوان با محیط زیست مانند گسترش طبیعت گردی و اکوتوریسم مبتنی بر گردشگری پایدار و حفظ محیط زیست یکی از برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست است.

متولی اصلی گردشگری، میراث فرهنگی و گردشگری است، اما سازمان حفاظت محیط زیست نیز این شرایط فراهم می کند یکی از پتانسیل های بالای تالاب انزلی حضور صد ها هزار پرنده مهاجر است که ظرفیت بسیار بالایی برای اجرای برنامه های اکوتوریسمی از جمله پرنده نگری ایجاد می کند.

وی می گوید سازمان حفاظت محیط زیست از این نوع برنامه ها استقبال می کند که در این راستا برنامه های آموزشی محیط زیست از جمله در مرکز آموزش محیط زیست پناهگاه حیاط وحش سلکه برگزار می شود که عموم مردم می توانند از آن استفاده کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان گیلان رشت

کلید واژه :

سالانه ۶۰۰ هزار تن رسوب وارد تالاب انزلی می شود

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha