کد خبر : ۳۴۹۸۴۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

در مراسم چهارشنبه سوری از عینک محافظ استفاده شود/چشم آسیب دیده دستکاری نشود

چهارشنبه سوری یکی از مراسم سنتی ایرانیان است که در راستای پیوندهای خانوادگی و استقبال از نوروز در آخرین سه شنبه هر سال برگزار می شود. این آیین باستانی به تدریج…

در مراسم چهارشنبه سوری از عینک محافظ استفاده شود/چشم آسیب دیده دستکاری نشود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، از زمانی که پای مواد محترقه به مراسم چهارشنبه سوری باز شد، دیگر این مراسم حال و هوای خود را از دست داد و نه تنها شادی و نشاطی را به برگزارکنندگان هدیه نمی دهد بلکه اسباب ترس و ناراحتی را به جهت ایجاد صداهای وحشتناک و انتشار گازهای ناشی از انفجار برای افرادی ایجاد می کند که هیچ نقشی در برگزاری این مراسم خطرناک نداشته اند.

علاوه بر هر ساله تعدادی از هموطنان به ویژه جوانان و نوجوانان دچار آسیب های جدی سوختگی و به ویژه آسیب های چشمی می شوند. حتی نابینایی به دلیل اصابت مستقیم ترکش های ناشی از انفجار مواد محترقه از مواردی است که در روزهای آخر سال شاهد آن هستیم.

طبق اعلام سازمان اورژانس کشور، در حوادث چهارشنبه آخر سال گذشته (۱۳۹۹)، ۱۸۹۴ نفر دچار آسیب شدند که از این تعداد ۹ نفر جان خود را از دست دادند. 

از این تعداد ۵۲۷ نفر دچار آسیب چشمی، ۱۳۱ نفر دچار قطع عضو و ۵۴۶ نفر دچار سوختگی شده بودند.

 

واقعیت این است که نمی توان جوانان را از شرکت در این مراسم کاملا منع کرد اما می توان برای آن راهکاری اندیشید تا به سلامت از آن عبور کنند. 

در کنار تمام توصیه ها به پرهیز از استفاده از مواد محترقه، باید به آنها یاد داد که چگونه از سلامت خود محافظت کنند. 

محمدعلی جوادی متخصص چشم و فلوشیپ قرنیه و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت وگو با ایرنا درباره مراسم چهارشنبه سوری و آسیب های آن گفت: توصیه من این است که در درجه اول مواد محترقه در اختیار کودکان قرار داده نشود و خانواده ها از این کار پیشگیری کنند. دومین توصیه من این است که در زمان برگزاری این مناسبت حتما والدین فرزندان را همراهی کنند و مواظب آنها باشند چرا که در زمان انفجار معمولا بچه ها به این مواد نگاه می کنند و نگاه کردن در حالت انفجار باعث آسیب های جدی به بینایی آنها می شود.

وی افزود: خطر صدمات چشمی در مراسم چهارشنبه سوری بسیار زیادتر از سایر آسیب ها است و مهمترین توصیه من این است که از عینک محافظ چشم استفاده شود تا در صورت انفجار مواد محترقه ترکش ها و خرده مواد و سنگ به چشم آنها آسیب نرساند. 

 

جوادی همچنین سوختگی پلک چشم، پارگی قرنیه، پارگی شبکیه، خونریزی شبکیه و حتی از بین رفتن کامل چشم را از آسیب های جدی در مراسم چهارشنبه سوری عنوان کرد و گفت: بسیاری از این آسیب ها غیرقابل جبران هستند.  

این متخصص چشم درباره این که افرادی که دچار آسیب می شوند در وهله اول باید چه اقدامی انجام بدهند تا از شدت آسیب جلوگیری شود، توضیح داد: افرادی که دچار آسیب های چشمی می شوند، در وهله اول نباید به هیچ وجه به چشم های خود دست بزنند.

جوادی افزود: همچنین در صورت امکان باید یک محافظ از جنس پلاستیک یا فلز سبک مانند آلومینیوم روی چشم خود بگذارند و از هرگونه دستکاری یا شست و شو با آب باید پرهیز شود. همچنین باید در اسرع وقت به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه کنند.

منبع: ایرنا

کلید واژه :

در مراسم چهارشنبه سوری از عینک محافظ استفاده شود

،

چشم آسیب دیده دستکاری نشود

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha