کد خبر : ۳۴۹۸۳۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کمبود آب تا قرار گرفتن قم در معرض خطر افزایش عرصه های بیابانی

قم در معرض خطر افزایش عرصه های بیابانی، لزوم اجرای طرح های بازآفرینی شهری،جدی بودن کمبود آب در قم، رفع مشکلات ۱۰ واحد کشاورزی و صنعتی قم و تصویب ۷۰ میلیارد ریال…

کمبود آب تا قرار گرفتن قم در معرض خطر افزایش عرصه های بیابانی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، لزوم نگاه کارشناسی به بافت تاریخی قم،تشدید نظارت بر اماکن اقامتی و گردشگری، ۷ هزار میلیارد ریال برای توسعه زیرساخت های فاضلاب در قم نیاز است، اعزام یکهزار جهادگر از قم به ۹ استان کشور ، تصویبی اجرای چهار طرح جدید گردشگری، جذب  ۱۰۹ میلیارد ریال برای فعالیت های فرهنگی قم، برگزاری تورهای متنوع قم گردی در نوروز ۱۴۰۱ ،اسکان ۴ هزار گردشگر خارجی دراماکن اقامتی قم 

کمبود آب در قم جدی است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قم با اشاره به کمبود آب در استان، از ورود همه چاه های سطح شهر به مدار بهره برداری به منظور جلوگیری از قطع آب و جیره بندی خبر داد.

به گزارش روز شنبه روابط عمومی شرکت آب وفاضلاب قم، حسن بختیاری با اشاره به افزایش مصرف آب در استان گفت: متاسفانه از ابتدای اسفندماه با افزایش دمای هوا و شروع خانه تکانی ها با رشد مصرف مواجه شده ایم.

وی با بیان اینکه مصرف آب از حجم انتقالی از سد کوچری به قم فراتر است، اظهار داشت: به منظور جلوگیری از قطع آب در شهر مجبور شدیم تمام چاه های سطح شهر را وارد مدار بهره برداری کنیم تا این کمبود را برطرف کنیم.

وی با اشاره به شوری محسوس آب منابع زیرزمینی استان یادآور شد: در یکی دو هفته گذشته با شوری آب در شهر مواجه شدیم که علت آن هم افزایش برداشت از چاه ها است که در غیر این صورت قطعا با کمبود آب و جیره بندی در شهر مواجه می شدیم.

بختیاری با تاکید بر لزوم استفاده بهینه از آب و جلوگیری از هدر رفت در ایام پایانی سال به ویژه در خانه تکانی ها خاطرنشان کرد: با کاهش مصرف آب در شهر، میزان برداشت از منابع زیرزمینی کاهش پیدا می کند و در نتیجه شوری آب نیز کاهش و کیفیت آن افزایش می یابد.

بختیاری با اشاره شرایط تنش آبی در کشور به ویژه در استان قم، تنها راه عبور از این شرایط را صرفه جویی و استفاده درست از آب دانست و از همه مردم و دستگاه های اجرایی و اداری استان خواست تا با صرفه جویی ۱۰ درصد در مصارف به بهبود شرایط کمک کنند.

 قم در معرض خطر افزایش عرصه های بیابانی است

 مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری قم گفت: بیابان بی محابا به سمت قم می آید و این استان در معرض خطر افزایش عرصه های بیابانی و ازبین رفتن پوشش گیاهی درمناطق مختلف است.

محمد شعاعی روز شنبه به مناسبت هفته منابع طبیعی در گفت وگو با خبرنگاران بیان کرد: حفظ منابع طبیعی که منافع آن برای عموم جامعه است وظیفه همگانی به شمار می آید و این مسئولیت در استان قم به دلیل شرایط خاص جغرافیایی و خطر گسترش عرصه های بیابانی از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی در ادامه با اشاره به برنامه های این اداره کل برای هفته منابع طبیعی، افزود: نصب تابلوهای تبلیغاتی در مسیرهای ارتباطی استان، آماده سازی و پخش تولیدهای فرهنگی و چند رسانه ای، سفر مسئولان منابع طبیعی کشور به قم، برگزاری میز خدمت، غرس نهال، پرداختن به موضوع منابع طبیعی در شبکه استانی نور، رژه خودرویی یگان حفظت منابع طبیعی قم، کاشت درخت به یاد شهیدان و بازدید مسئولان استان از سازه های آبخیزداری استان از جمله برنامه های تدارک دیده شده به همین مناسبت است.

وی تاکید کرد: نیازمند فرهنگ سازی گسترده در موضوع لزوم حفظ و احیای منابع طبیعی قم در میان اقشار مختلف با همکاری اصحاب رسانه هستیم و در همین ارتباط از توان تشکل های مردم نهاد نیز در کنار همکاری با سایر دستگاه های دولتی به منظور هم افزایی در عرصه حراست از طبیعت استان، استفاده خواهیم کرد.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی قم نیز  در این جلسه گفت: ۴۲۰ هزار هکتار از سطح استان در معرض بیابان شدن است و چهار کانون بحرانی شامل حسین آباد میشت مست، منطقه مسیله، اطراف شهر قم و کوه نمک در این ارتباط نیازمند توجه جدی است.

پنج هزار و ۹۰۰ تن کالای اساسی در قم توزیع شد

- مدیرکل غله و خدمات بازرگانی قم گفت: بیش از پنج هزار و ۹۰۰ تن کالای اساسی شامل برنج خارجی و شکر برای تامین بازار ایام پایانی سال در قم توزیع شد. 

سعید محمدی روز دوشنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: براساس برنامه ریزی های انجام شده ۲ هزار و ۵۰۰ تن برنج خارجی و شکر برای توزیع در ایام پایانی سال در قم تدارک دیده شده بود که با توجه به نیاز بازار استان این رقم به ۵ هزار و ۹۰۰ تن رسید. 
وی افزود: در همین رابطه براساس تصمیم های گرفته شده در جلسه تنظیم بازار استان برای تدارک حجم بیشتری از کالاهای اساسی ویژه ایام پایانی سال، مقدار یکهزار و ۲۰۰ تن برنج هندی و تایلندی و میزان ۲ هزار  و ۲۰۰ تن شکر اضافه بر ۲ هزار و ۵۰۰ تن اقلام توزیع شده به بازار استان تزریق شد.
وی ادامه داد: ۲ هزار و ۲۰۰ تن شکر تخصیص یافته به قم در مرحله جدید شامل یک هزار و ۲۰۰ تن شکر برای مصرف خانوار و یک هزار تن شکر برای تامین نیاز صنف و صنعت است که اقدام لازم برای تدارک و توزیع آن در سطح بازار استان انجام شده است. 
محمدی گفت: در زمینه تدارک و توزیع کالای اساسی درقم هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و در صورت نیاز استان به حجم بیشتری از برنج و شکر، مقدار مورد نیاز تامین و در بازار توزیع خواهد شد.
وی افزود: قیمت کالاهای اساسی توزیع شده در بازار استان بر اساس قیمت مصوب تعیین شده است و در مراکز فروش به همان قیمت مشخص برای تامین نیاز مردم عرضه می شود.

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی قم در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ذخیره سازی مطلوب گندم و تامین آرد واحدهای نانوایی استان برای تولید نان مورد نیاز مردم در ایام پایانی سال، نیمه شعبان و تعطیلات نوروز بیان کرد: با توجه به حضور زائران در شهر قم به مناسبت ایام نیمه شعبان و تعطیلات سال نو که موجب افزایش نیاز به کالاهای اساسی می شود، اقدام های لازم برای تامین و تدارک اقلام مورد نیاز ایشان دیده شده است و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

بافت تاریخی قم نیازمند نگاه کارشناسی است

مدیرکل حفظ و احیای بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی کشور بر ضرورت نگاه کارشناسی به بافت تاریخی قم در چارچوب ضوابط میراث فرهنگی تاکید کرد.

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم، سیدهادی احمدی روئینی در جلسه بافت تاریخی قم، هرگونه تصمیم در مورد بافت تاریخی قم را منوط به نگاه کارشناسی و قانونی دانست و افزود: بافت تاریخی ۲.۵ درصد از مساحت استان قم را تشکیل می دهد و هر نوع تصمیمی که درباره محدوده بافت تاریخی قم گرفته شود مردم ساکن در این محدوده ها تحت تاثیرند.

وی در ادامه با بیان این که یک دهم جمعیت استان قم در بافت تاریخی ساکن هستند، افزود: باید در بافت تاریخی به دنبال تراکم و تعریض نباشیم و هرگونه عملیات ساخت وساز در بافت تاریخی باید مطابق ضوابط میراث فرهنگی باشد.

نظارت بر اماکن اقامتی و گردشگری قم تشدید می شود

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم از تشدید طرح نظارت بر اماکن اقامتی و گردشگری استان در ایام نیمه شعبان و نوروز ۱۴۰۱ خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم، مهدی نصراصفهانی در جلسه کمیته اجرایی ستاد تسهیلات زائران ویژه  نیمه شعبان و نوروز ۱۴۰۱ افزود: شهر قم با داشتن ۳۶ هتل، ۲۶ هتل آپارتمان، ۷۴ مهمانپذیر و ۱۰۸ خانه مسافر و در مجموعه با ۲۴۴ واحد اقامتی تحت نظارت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی  استان آماده میزبانی از زائران جشن نیمه شعبان و مسافران نوروزی است.

وی با بیان این که یکی از مهم ترین ارکان سفر و گردشگری، موضوع اقامت و بحث اسکان مسافران است، ادامه داد: از آنجا که مراکز اقامتی رسمی، جوابگوی نیاز مسافران قم در جشن نیمه شعبان نیست،برای ارائه خدمات مطلوب  از ظرفیت ادارات، آموزش و پرورش، اوقاف و امورخیریه، ورزش و جوانان، امور مساجد، مسجد مقدس جمکران و حرم مطهر حضرت معصومه (س) استفاده خواهیم کرد.

وی عنوان کرد: ریاست کمیته اسکان مسافران، به منظور بهسازی، آماده سازی و سامان دهی مراکز اسکان مسافران و گردشگران با اداره آموزش و پرورش است و اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی علاوه بر دبیری کمیته اسکان، دبیری ستاد تسهیلات زائران را نیز بر عهده دارد که این امر می تواند اقدامی مثبت برای حمایت از تاسیسات اقامتی رسمی تحت نظارت این اداره باشد.

۷ هزار میلیارد ریال برای توسعه زیرساخت های فاضلاب در قم نیاز است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب قم گفت: به منظور احداث تصفیه خانه جدید، توسعه خط انتقال و دیگر زیرساخت های فاضلاب نیازمند ۷ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است که امید می رود با کمک مجموعه استان این اعتبار فراهم شود.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان قم، حسن بختیاری در جلسه بررسی مشکلات صنعت آب و فاضلاب قم که با حضور استاندار برگزار شد، به ارائه گزارشی از وضعیت آب و فاضلاب استان پرداخت و افزود: در حال حاضر ۱۰۰ درصد جمعیت شهری استان و ۹۶ درصد جمعیت روستایی استان تحت پوشش شبکه و تاسیسات آب قرار دارند.

وی با بیان اینکه هم اینک در زمینه تخصیص آب از سدکوچری و مصرف آب در استان به نقطه سربه سر رسیدیم، ابراز داشت: اگر تخصیص به استان از سد کوچری افزایش نیابد بالاجبار با افزایش برداشت از منابع زیرزمینی شاهد افت کیفی آب از نظر شوری خواهیم بود.

وی با اشاره به وجود بیش از ۴۰۰ کیلومتر شبکه فرسوده آب در استان و عدم تکافوی اعتبارات جهت اصلاح آن خاطرنشان کرد: این موضوع به ویژه در روستاها شرایط نامساعدی را ایجاد کرده به طوری که در برخی از روستاها با ۸۰ درصد هدررفت آب مواجه و  برای اصلاح و شبکه و کاهش هدررفت نیازمند اعتبارات کافی هستیم.

رفع مشکلات ۱۰ واحد کشاورزی و صنعتی قم نهایی شد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری قم گفت: رفع مشکلات ۱۰ واحد کشاورزی و صنعتی این استان پس از بررسی های نهایی، تصویب شد.

به گزارش عصر سه شنبه روابط عمومی استانداری قم محسن امیدیان در چهل و یکمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان که در سالن کرامت استانداری قم برگزار شد با اشاره به لزوم توجه هر چه بیشتر به بخش تولید داخلی در شرایط تحریم های ظالمانه بیان کرد: جلسات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید نقش مهمی در بهبود مشکلات تولید استان داشته و اجرای مصوبات آن برای تمام مدیران دولتی ضروری است.

وی در ادامه افزود : مصوبات خوبی در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید داشته ایم؛ ولی در بعضی موارد قدم آخر به خوبی برداشته نمی شود که این موضوع باید بطور جدی در دستور کار قرار بگیرد و برای اجرایی شدن مصوبات زمان مشخصی در نظر گرفته شود.

 وی ابراز اظهار داشت: در سال آینده با تلاش و پیگیری همه مدیران شاهد رفع موانع تولید در بخشهای صنعتی و گردشگری استان باشیم.

یکهزار جهادگر از قم به ۹ استان اعزام می شوند

 مدیر مرکز مطالعات و هدایت حرکت های جهادی بسیج سازندگی قم از اعزام یکهزار جهادگر از این استان به ۹ استان کشور در ایام نوروز ۱۴۰۱ خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی بسیج سازندگی قم، علی اخلاص مند در گفت وگویی افزود:  سه قرارگاه و ۱۱ گروه جهادی در ۹ استان اردو دارند که نخستین قرارگاه حضرت معصومه(س) با حضور ۱۰۰ نیروی جهادی در بندر امام خوزستان برای ساخت منازل مسکونی برای محرومین تشکیل خواهد شد.
 
وی اضافه کرد: دومین قرارگاه در کوهدشت شمالی استان لرستان جهت ساخت ۲ مدرسه ابتدایی و برنامه های فرهنگی و پزشکی تشکیل  که ۶۰ نفر به این منطقه اعزام می شوند.
 
وی گفت: قرارگاه جهادی عهد خدمت بسیج دانشجویی نیز در هلیلان ایلام تشکیل می شود که حدود ۳۵۰ دانشجو در یک هفته مشغول فعالیت در زمینه ساخت سرویس بهداشتی، تعمیر منازل محرومین و آب رسانی فعالیت خواهند شد.

اخلاص مند خاطرنشان کرد: قرارگاه حضرت زهرا (س) نیز در قنوات و قمرود استان تشکیل می شودکه ۱۰۰ دانشجوی دختر برنامه های فرهنگی، آموزشی و پزشکی را انجام می دهند.
 
وی یادآور شد: دیگر گروه های جهادی نیز در نوروز ۱۴۰۱ به استان های هرمزگان، لرستان، کرمان و کردستان اعزام می شوند که در کل تعداد نفرات اعزامی برای فعالیت های جهادی به یکهزارنفر می رسد.

اجرای چهار طرح جدید گردشگری درقم تصویب شد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم از تصویب اجرای چهار طرح گردشگری درجلسه کمیته فنی سرمایه گذاری این استان خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم، علیرضا ارجمندی اظهار کرد: این طرح ها شامل یک مجتمع گردشگری، یک مهمان پذیر و دو هتل است.

وی با بیان این که طرح های گردشگری فوق در قم و شهرستان کهک اجرایی می شود، ادامه داد:  حجم سرمایه گذاری در این چهار طرح بیش از ۱۳۳ میلیارد تومان است که با بهره برداری از آنها برای ۵۲ نفر اشتغال مستقیم ایجاد می شود.

وی در ادامه با بیان این که در این جلسه موافقت اصولی ۹ طرح گردشگری در قم، کهک و سلفچگان نیز تمدید شد، گفت: حجم سرمایه گذاری در این طرح ها ۳۲۱میلیارد تومان است که برای ۲۸۶ نفر اشتغال ایجاد خواهد کرد.

مرغوب ترین نان سنگک در کشور مربوط به قم است

رییس گروه تغذیه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: مرغوب ترین نان سنگک در کشور مربوط به این استان است زیرا در پخت آن استفاده از سبوس طبق استاندارد و جوش شیرین حذف شده است.

علی اکبر حق ویسی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، افزود: در حال حاضر یکی از بهترین نان های کشور، نان سنگک قم است و این افتخاری برای این استان است که نان سنگک آن معروف به کیفیت است.

وی با اشاره به این که در قم درصد زیادی از مردم نان سنگک مصرف می کنند، اضافه کرد: در سال های گذشته نان سنگک با درصد بالایی سبوس گیری و نان سفید می شد، ولی در حال حاضر سبوس گیری کاهش یافته و به ۱۲ درصد رسیده است.

وی با بیان این که  قم از نظر رعایت استاندارد سبوس گیری در کشور پیشتاز است، ادامه داد: نانوایی های این استان در چند سال گذشته در راستای سبوس گیری نان به سمت استاندارد حرکت کرده اند و بر این اساس سبوس گیری از نان سنگک ۷ تا ۱۲ درصد، لواش و تافتون ۱۵ درصد و بربری ۱۸ درصد انجام می شود.

حق ویسی با بیان این که متاسفانه در سال های گذشته بیش از ۲۱ درصد سبوس گیری انجام می شد، بیان کرد: سبوس نان مزایای زیادی از جمله پیشگیری از انواع سرطان به ویژه دستگاه گوارش، کنترل و پیشگیری از قندخون، فشار خون، چربی خون، کبد چرب، چاقی و اضافه وزن دارد.

۱۰۹ میلیارد ریال برای فعالیت های فرهنگی قم جذب شد

مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی قم گفت: با پیگیری سال گذشته و بعد از سفر اخیر آیت الله سید ابراهیم رئیسی ، ۱۰۹ میلیارد ریال دراستان برای حمایت از فعالیت های فرهنگی هنری و موسسه هایی که شرایط لازم داشته باشند را جذب کردیم.

سید موسی حسینی کاشانی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: این حمایت ها در قالب دریافت طرح از موسسه های فرهنگی هنری صورت می گیرد.

وی افزود: کمیته ای چهارنفره متشکل از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، اداره کل تبلیغات اسلامی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و همچنین حوزه علمیه طرح های واصله از موسسه های فرهنگی هنری را بررسی می کنند.

وی با بیان اینکه این تزریق اعتبار می تواند ما را برای سال آینده امیدوار کند گفت: امسال در بخش های مختلف مانند کنگره شهدا، بخش هنری، عفاف وحجاب، فضای مجازی و تولید اپلیکیشن های گوناگون و همچنین حوزه های پژوهشی برنامه های خوبی تصویب شد.

وی  با اشاره به اینکه طی سه سال گذشته تفاهم نامه ای میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و استانداری قم در جریان بوده که ۸۵ درصد آن محقق شده است گفت: برای ابتدای سال ۱۴۰۱ نیز تفاهم نامه جدیدی در دستور کار است که پیش نویس آن تهیه شده و متناسب با این تفاهم نامه برنامه های ویژه ای را دنبال خواهیم کرد.

حسینی کاشانی با بیان اینکه تقویت زیرساخت های تئاتر دینی در استان یکی از مطالبه ها بوده و در سفر اخیر رئیس جمهور به قم نیز مورد تاکید قرار گرفت بیان کرد: ۱۰۰ میلیارد ریال برای احداث ۲ پلاتوی نمایش مصوب شده، که ۲۰ میلیارد ریال آن در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته است.

مرمت کاروانسرای تاریخی صدرآباد قم آغاز شد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم گفت: عملیات مرمت کاروانسرای تاریخی صدرآباد قم از محل اعتبارات ملی در حال اجرا است.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم، علیرضا ارجمندی در گفت وگویی از آغاز مرمت کاروانسرای تاریخی صدرآباد با اعتباری بالغ بر ۱۵۰ میلیون تومان از محل اعتبارات ملی خبر داد و افزود: در این پروژه اقدام های مرمتی، چون سبک سازی، دوخت و دور ترک ها، اجرای صندوقه و آجر فرش بام در حال انجام است.

وی افزود: بنای کاروانسرای تاریخی صدرآباد منحصر به فرد و شامل ۲ حیاط مرکزی و ۶ برج دیده بانی است و تمام بنای کاروانسرا با آجر ساخته شده و حتی پشت بام نیز با آجرهای خطایی فرش شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم قدمت کاروانسرای صدرآباد را مربوط به دوران صفوی ـ قاجار عنوان کرد و گفت: این اثر تاریخی در بخش مرکزی و ۵۰ کیلومتری شمال شرق قم در بیرون روستای محمدآباد واقع شده و در تاریخ ۶ آبان ۱۳۶۳ به شماره ۱۶۶۸ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

تورهای متنوع قم گردی در نوروز ۱۴۰۱ برگزار می شود

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم از برگزاری تورهای متنوع قم گردی درنوروز ۱۴۰۱ باحضور راهنمایان تخصصی گردشگری خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم، مهدی نصر اصفهانی درگفت و گویی اظهار داشت: تورهای متنوع قم گردی نوروز ۱۴۰۱ با بهره مندی از ظرفیت آژانس های مسافرتی و سمن های گردشگری برگزار می شود. 

وی در ادامه با اشاره به مشارکت بخش خصوصی در اجرای تورهای قم گردی با هدف معرفی ظرفیت های گردشگری استان افزود: تورهای قم گردی شامل طبیعت گردی، بازدید از مراکز تفریحی و تاریخی، موزه ها و خانه موزه ها؛ کویرنوردی، گشت و گذار در تالاب ها، دریاچه نمک و کاروانسراهای تاریخی است.

وی در ادامه از راه اندازی سامانه تورهای گشت برای نام نویسی در تورهای قم گردی خبر داد و گفت: در این سامانه امکان دسترسی سریع، ایمن و ارزان به تمام جاذبه های گردشگری فراهم شده است تا مسافران با صرف زمان اندکی برای ثبت نام و تعیین مقصد، سفری به جاذبه گردشگری مورد درخواست خود داشته باشند.

نصر اصفهانی گفت: زائران، گردشگران و شهروندان قمی در ایام نوروز می توانند با مراجعه به نرم افزار تحت وب www.higasht.ir از خدمات گوناگون آن بهره مند شوند.

استاندار قم بر اجرای طرح های بازآفرینی شهری تاکید کرد

- استاندار قم با اشاره به اقدام های صورت گرفته در زمینه تخصیص اراضی ۳۲ و ۴۸ هکتاری به عنوان پشتیبان اجرای طرح های بازآفرینی شهری قم، اضافه کرد: از طریق افزایش تعاملات و هماهنگی های درون استانی و ملی، باید مسیر رسیدن به هدف های نهایی مد نظر این طرح فراهم شود.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی استانداری قم، سید محمدتقی شاهچراغی در جلسه ستاد بازآفرینی شهری استان که در سالن جلسات کرامت استانداری قم برگزار شد، با اشاره به اهمیت کار هماهنگ و تعامل بین همه بخش ها، گفت: باید از فرصت موجود برای بهره برداری از اعتبارات و مجوزهای صادر شده برای سرعت بخشی به روند اجرای طرح های مرتبط با ستاد بازآفرینی شهری استفاده شود.

وی با اشاره به اعتبارات تخصیصی و مجوزهای صادره برای طرح های اولویت دار شهری در سفر ریاست جمهوری به قم، ادامه داد: با هم افزایی و استفاده مناسب از ظرفیت های موجود، زمینه عملیاتی شدن این طرح ها فراهم شود.

استاندار قم با بیان این که شهر قم از منظر اجتماعی و فرهنگی نیازمندی های فراوانی دارد ابراز امیدواری کرد: با برنامه ریزی های مناسب و بهره مندی از ظرفیت ها و امکانات، به سمت توسعه متوازن شهری حرکت کنیم.

در این جلسه مقرر شد کارگروهی برای تعیین تکلیف طرح های در حال اجرا در ضلع شرقی حرم مطهر حضرت معصومه(س) تشکیل شود، همچنین کلیات طرح سند مشارکتی بازآفرینی محله دروازه ری قم در راستای طرح توسعه این محله مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت.

۱۰ کمیته خدمات سفر برای ایام نوروز در قم تشکیل شد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم از تشکیل ۱۰ کمیته برای خدمت رسانی بهتر به زائران نیمه شعبان و مسافران نوروز ۱۴۰۱ در این استان خبر داد.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم، علیرضا ارجمندی در گفت و گویی بیان کرد: این کمیته ها شامل اطلاع رسانی، آمار، نظارت، موزه ها، اسکان، پشتیبانی و تدارکات، فرهنگی، یگان حفاظت، ارزیابی و حراست است.

وی ادامه داد: پس از دو سال از شیوع ویروس کرونا با رعایت شیوه نامه های بهداشتی، نمایشگاه نوروزی صنایع دستی و جشن نوروزگاه در این استان برگزار می شود.

وی افزود: ستاد اجرایی خدمات سفر این اداره کل در یک ماه گذشته  جلسات مختلفی تشکیل داده است و فعالیت کمیته ها از ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ قبل از جشن نیمه شعبان آغاز می شود و تا ۱۵ فروردین ماه سال ۱۴۰۱ ادامه دارد.

۷۰ میلیارد ریال در سفر هیات دولت برای ساماندهی گلزارهای شهدای قم مصوب شد

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران قم گفت: در سفر اخیر هیات دولت به استان قم ۷۰ میلیارد ریال برای ساماندهی گلزارهای شهدای این استان مصوب شد و تاکنون ۴۰ میلیارد ریال تخصیص یافته است.

حجت الاسلام والمسلمین حسن هنرمند روز یکشنبه در جمع خبرنگاران با بیان این که در استان قم ۹۲ گلزار شهدا وجود دارد، افزود: ساماندهی ۶۹ گلزار شهدا در استان انجام شده و ساماندهی ۲۳ گلزار شهدا نیز در دستور کار است که با اعتبارات تخصیص یافته در سال آینده انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: برای ساماندهی گلزار شهدای شیخان مذاکرات جدی انجام شده و در صورت رفع محدودیت ها، اقدامات بهتر و بیشتری برای رفع نواقص انجام خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در سفر هیات دولت ۲۵۰ میلیارد ریال نیز برای راه اندازی مرکز نگهداری و توان بخشی جامعه ایثارگری که اکنون ۹۲ درصد پیشرفت فیزیکی دارد، مصوب شد و تاکنون ۱۰۰ میلیارد ریال برای این امر تخصیص یافته است.

استاندار: سال ۱۴۰۱ روند توسعه قم تسریع می شود

 استاندار قم با اشاره به اهتمام مدیریت استان به احیای اعتماد عمومی با انتخاب مدیران جوان و اقدام های جهادی گفت: در سال آینده شاهد سرعت گرفتن توسعه استان در بخش های مختلف خواهیم بود.

به گزارش عصر پنجشنبه روابط عمومی استانداری قم، سیدمحمدتقی شاهچراغی در دیدار با آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه، یکی از مهمترین وظایف خود را بازگشت اعتماد عمومی مردم به عنوان سرمایه اجتماعی بیان کرد و اظهار داشت: در تحقق این هدف از ابتدای آغاز مسئولیت با حضور در میان مردم به دنبال احیای اعتماد عمومی بوده ایم.

وی افزود: وقتی مدیران استان می بینند مسئولان ارشد استان در بین مردم می روند و تصمیم گیری می کنند، آنها نیز به همین روش عمل خواهند کرد.

شاهچراغی با اشاره به انتخاب مدیران جوان و جهادی برای اداره بخش های مختلف استانداری و استان گفت: در سال آینده شاهد سرعت گرفتن توسعه استان در بخش های مختلف خواهیم بود.

استاندار قم با اشاره به سفر پرخیر و برکت رئیس جمهوری به قم و تخصیص اعتبارهای مناسب برای توسعه استان ادامه داد: مجوزهایی که هیات دولت برای توسعه استان و همچنین بازسازی بافت فرسوده و ساماندهی سکونت گاه های غیررسمی به استان داده است چند هزار میلیارد تومان ارزش دارد.

مدیر حوزه های علمیه نیز در این دیدار ضمن تشکر از روحیه جهادی و مردمی استاندار، بر بین المللی بودن شهر قم تاکید کرد و گفت: ما در توسعه شهر قم باید قم را به عنوان جهان شهر معنوی فرض کرده و در همه ابعاد از معماری تا راه سازی این معنویات باید ملموس باشند.

۴ هزار گردشگر خارجی طی یک هفته در اماکن اقامتی قم اسکان یافتند

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم گفت: طی هفته گذشته در اماکن اقامتی مجاز استان قم میزبان بیش از ۴ هزار گردشگر خارجی بودیم که برای ایام عید نوروز این حجم بیشتر خواهد شد.

به گزارش روز شنبه روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قم، علیرضا ارجمندی در گفت و گویی با بیان این که با ورود گردشگران خارجی ضریب اشغال اماکن اقامتی استان به ۶۷ درصد رسیده است، افزود: محدودیتی برای ورود مسافران خارجی نداریم و تمهیداتی برای نیمه شعبان و روزهای پایانی سال  اندیشیده شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قم در ادامه از رعایت ۸۰ درصدی شیوه نامه های بهداشتی در اماکن اقامتی و هتل های استان خبر داد گفت: امنیت، بهداشت و ارائه خدمات به گردشگران رصد می شود.

ارجمندی ضریب اشغال تخت های اقامتی در استان را ۷۰ درصد اعلام کرد و گفت: به دنبال سرمایه گذاری برای افزایش تعداد تخت اقامتی در استان هستیم.

قم دارای ۳۵ واحد هتل، ۲۷ واحد هتل آپارتمان، ۵۵ واحد مهمان پذیر، ۱۷۰ خانه مسافر و ۹۷ واحد مجتمع بین راهی و پذیرایی با ظرفیت ۱۲ هزار تخت است.

منبع: ایرنا

کلید واژه :

کمبود آب تا قرار گرفتن قم در معرض خطر افزایش عرصه های بیابانی

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha