کد خبر : ۳۴۹۸۲۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تکرار موفقیت سپاه در پنهان کردن پرتاب فضایی از چشم ماهواره های جاسوسی

علاوه بر تکرار موفقیت سپاه در پرتاب غافلگیرانه ماهواره، نور ۲ در مقایسه با ماهواره قبلی که توانست به مدار ۴۲۵ کیلومتری برسد، به مدار ۵۰۰ کیلومتری از سطح زمین تزریق شده که نتیجه چشمگیری محسوب می شود.

تکرار موفقیت سپاه در پنهان کردن پرتاب فضایی از چشم ماهواره های جاسوسی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،

در اتفاقی غرور آفرین و مهم، نیروی هوافضای سپاه یک بار دیگر در حوزه فضایی خوش درخشید و روز سه شنبه ۱۷ اسفند ماه سال ۱۴۰۰ برای یک پرتاب موفق فضایی دیگر، در تاریخ علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران ثبت شد. سپاه پاسداران با اقدام جدید خود، رکوردی خاص را ثبت کرد که بر اساس آن، از ۲ پرتاب فضایی دو حرکت موفق و رساندن کامل محموله به مدار زمین خلق شد و تا به اینجای کار موفقیت صد درصدی را چه در حوزه حامل و چه ماهواره ثبت کرده است.

پرتاب قبلی مربوط به ماهواره نور ۱ در تاریخ ۳ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۹ انجام شد. البته پیش از آن نیز یک تست زیرمداری انجام شده بود که آنهم موفق و با ثبت تصاویری از فضا، به پایان رسید. اما نکات مهم و قابل توجه این پرتاب جدید چه بود؟

در سال های اخیر و با توسعه برنامه فضایی کشور، سایت پرتاب اصلی جمهوری اسلامی ایران که در استان سمنان قرار دارد مورد رصد تقریبا همیشگی ماهواره ها بوده و در بسیاری از موارد، قبل از هر پرتاب فضایی ما از آن، توسط شبکه های غربی اطلاع رسانی و رسانه های بیگانه زودتر از این آماده سازی خبر می دادند.

اما حالا، سپاه پاسداران با توسعه یک حامل و پرتابگر متحرک برای ماهواره جدید خود چه در پرتاب اول و چه در پرتاب اخیر، اصل مهم غافلگیری را رعایت و اثبات کرده و در زمان و مکان انتخابی خود، دست به پرتاب زده است. این مسئله، خصوصا با سنگین شدن جنگ روانی علیه برنامه فضایی ایران در سال های اخیر یک اقدام بسیار مثبت و قابل تحسین است و طبیعتا، امکان تکرار در سایر پرتاب های کشورمان در حوزه های نظامی و غیرنظامی را نیز دارد.

نور ۲ چقدر بالاتر از نور ۱ رفت؟

در خصوص ویژگی های ماهواره نور ۲ باید گفت که این محصول جدید ایرانی موفق شده با سرعت ۷/۶ کیلومتر بر ثانیه و ۴۸۰ ثانیه پس از پرتاب، در مدار ۵۰۰ کیلومتری قرار بگیرد. وقتی در بحث بهبود در مقایسه با ماهواره نور ۱ صحبت کنیم باید به این مسئله اشاره شود که اولین ماهواره سپاه در مدار ۴۲۵ کیلومتری قرار گرفته و این بدین معناست که در پرتاب جدید، سپاه موفق شده است که ماهواره جدید خود را ۷۵ کیلومتر به نسبت پرتاب اول بالاتر بفرستد.

 

در خصوص این ارتقاء مهم باید گفت که اولا حتی ۱ کیلومتر افزایش ارتفاع هم در فضا، مسئله ای مهم و راهبردی به حساب می آید. هر چه بالاتر -خصوصا در سناریو های شناسایی که در ادامه به آن خواهیم پرداخت- یعنی داشتن دید بهتر روی مساحت و فضای بیشتری از سطح زمین.

 

این مسئله که چطور به این افزایش ۷۵ کیلومتری دست پیدا کرده ایم نیز می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. بحث حذف برخی ابزار های اندازه گیری در این پرتاب به نسبت پرتاب اول به دلیل عدم نیاز، افزایش قدرت پیشران یا سبک کردن محموله از جمله دلایلی است که می توان برای این افزایش ارتفاع در نظر گرفت.

حامل ماهواره نور ۲ چه بود؟

ماهواره بر قاصد، اولین ماهواره بر ۳ مرحله ای ساخت ایران با پیشران کامپوزیتی الیاف کربن است که این نوع پیشران موجب کاهش شدید وزن حامل نسبت به حامل های فلزی شده است. این پرتابگر در مرحله اول خود از سوخت مایع و در دو مرحله دیگر نیز از سوخت جامد بهره می برد.

بعد از پرتاب ماهواره نور ۱ بود که سردار حاجی زاده اعلام کرد در صورت نیاز این امکان وجود دارد که مرحله اول ماهواره بر قاصد نیز به پیشران سوخت جامد مجهز شود. بحثی که البته مشخصا هنوز نیازی به آن احساس نمی شود، ولی در صورت انجام می تواند پروسه انبارداری ماهواره بر های سری قاصد را ساده تر کرده و در عین حال زمان آماده سازی برای پرتاب را نیز کاهش دهد.

پیشران های کامپوزیتی و استفاده از مواد ساخته شده از الیاف کربن در حقیقت جزو علوم و دستاورد های بسیار راهبردی کشور هستند که در ابتدا در حوزه موشک های بالستیک به دست آمده و سپس سر ریز آن ها در حوزه فضایی موفقیت های امروز را موجب شده است. مزایای استفاده از این مواد در حوزه های مختلف از جمله هوافضا بسیار است، ولی اگر بخواهیم به مهم ترین آن ها اشاره کنیم بدون شک مسئله کاهش وزن و در عین حال حفظ قدرت سازه است که رسیدن به ارتفاع های بیشتر با داشتن یک پیشران ثابت را ممکن می کند.

 

نور ۲ و ماموریت اطلاعاتی

بر اساس اعلام فرمانده بخش فضایی نیروی هوافضای سپاه، ماموریت این ماهواره (نور ۲) سنجشی و اطلاعاتی است و اطلاعات جمع آوری شده توسط آن می تواند کاربرد دفاعی و عمومی داشته باشد. علاوه بر این، ماهواره می تواند در مقیاس بزرگ و با دید بسیار وسیع از فاصله ۵۰۰ کیلومتری حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله را هم رصد کند.

مشخصا ماهواره نور ۲ هم به مانند مدل اولیه این سری، ادامه عملیات های سنجشی و تصویر برداری از سطح زمین را انجام خواهد داد. بحث تصاویر ماهواره ای و ارزش آن ها برای کار های اطلاعاتی، از زمان جنگ سرد بسیار مشخص شد و حالا در دهه سوم از قرن جدید اهمیت این تصاویر بیش از پیش مشخص شده است. جمهوری اسلامی ایران مشخصا در این حوزه و برای حفظ دست بالا در حوزه اطلاعاتی و رصد تهدیدات و ایضا مسائل غیر نظامی نیازمند توسعه این توانایی خواهد بود.

برنامه فضایی جمهوری اسلامی ایران که از اواخر دهه ۱۳۸۰ شمسی وضعیت عملیاتی به همراه پرتاب را به خود گرفت، در سال های دهه ۹۰ شمسی روز های خوبی را طی نکرد. شاید بتوان گفت که پرتاب موفق ماهواره نور ۱ در سال ۹۹ بعد از مدت ها شکست در حوزه پرتاب های فضایی یک موفقیت مهم نه فقط در بحث فنی بلکه در حوزه روحیه بخشی و کارکرد مثبت روانی برای فعالین این بخش در کشور بوده است.

به نظر می رسد سپاه با ماهواره بر قاصد و ماهواره های سری نور، در حال تلاش برای تثبیت خود در مدار لئو است و مشخصا بعد از آن، گام به گام به سمت هدف های بزرگتر یعنی مدار ۳۶ هزار درجه حرکت خواهد کرد و با توجه به روند خارق العاده و تحسین برانگیزی که پاسداران انقلاب در برنامه های دیگر خود در حوزه های موشکی و پهپادی طی کرده اند، این بار نیز باید منتظر یک توانایی مستحکم و قابل اتکا در بعد فضایی باشیم.

منبع: مشرق نیوز

 

کلید واژه :

تکرار موفقیت سپاه در پنهان کردن پرتاب فضایی از چشم ماهواره های جاسوسی+ تصاویر

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha