کد خبر : ۳۴۹۸۱۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

شوری آب های زیرزمینی فرونشست زمین را افزایش می دهد

عضو هئیت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: شوری آب های زیر زمینی در نتیجه کاهش ذخایر آبی سبب شده که فرونشست زمین افزایش پیدا کند.

شوری آب های زیرزمینی فرونشست زمین را افزایش می دهد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، جهانگیر عابدی کوپایی بعد از ظهر دوشنبه در چهارمین کنسرسیوم مراکز علمی پژوهشی استان اصفهان در حوزه محیط زیست به میزبانی دانشگاه صنعتی اصفهان تحت عنوان فرونشست زمین چالش ها و راهکارها اظهار داشت: به دلیل کاهش آب های زیر زمینی در واقع از قسمت ذخیره تجدید پذیر به سمت ذخیره پایدار و غیر قابل تجدید پذیر سوق پیدا کرده ایم.

وی ادامه داد: حجم مخازن آبی کشور ۲۸ درصد کمتر شده و صدور بیش از ۱۵۰ هزار پروانه برای چاه های غیر مجاز، رایگان شدن آب کشاورزی، لغو تبصره ذیل ماده ۳ استفاده از چاه ها عاملی برای برداشت بی رویه آب بوده است.

تشدید فرونشست با شوری

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: آمار وزارت نیرو نشان می دهد که ۴۵ درصد چاه های کشور غیر مجاز هستند و مقدار تغذیه از ذخیره استراتژیک سالانه ۵ میلی متر مکعب است و در سال ۹۴ حدود ۱۲۰ میلیارد متر مکعب بوده که درواقع یک چهارم ذخیره آب ها را استفاده و عملاً برای نسل آینده باقی نخواهد ماند.

وی افزود: این رویه باعث شده که شوری آب های زیر زمینی افزایش پیدا کند و ۶ حوزه اصلی کشور با خطر شوری آب برای آبیاری روبرو است که همین موضوع مزید بر علت فرونشست است.

توسعه فعالیت های صنعتی به همراه فرونشست

عابدی با بیان اینکه افزایش فعالیت های صنعتی افزایشی بوده است، گفت: علاوه بر آن ۴ شرکت پتروشیمی و ۴ نیروگاه در اصفهان قرار گرفتند و این باعث افزایش مهاجرت شده که اصفهان بعد از استان البرز در مهاجرت پذیری جایگاه دوم قرار گرفته است.

وی ادامه داد: توسعه اراضی باغی و زراعی نیز روند افزایشی داشته تا سال ۲۰۲۰ و همین باعث خشکی زایند رود شده است و برداشت از آب های زیر زمینی در حوزه گاوخونی در حال افزایش است و میزان برداشت از ۳۱۱ تا ۵۲۲ میلیون متر مکعب عنوان شده است.

تغذیه مصنوعی آبخوان های محصور امکان پذیر نیست

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان علل فرونشست را برداشت بی رویه آب های زیرزمین برشمرد و گفت: در مقاله ای عنوان شده بود که علل فرونشست ۲۳ درصد طبیعی و ۷۷ درصد انسانی است و ۶۰ درصد آن مربوط به برداشت بی رویه از آب های زیر زمینی است.

وی با اشاره به علل ایجاد سیلاب ها گفت: اکثراً به دلیل تغییر اقلیم رخ می دهد که از یک طرف می تواند تغذیه کننده آبخوان ها باشد و از طرفی هم مخرب محیط زیست و باعث لطمه به آن باشد، هرچند که تغذیه مصنوعی آبخوان های محصور امکان پذیر نیست.

عابدی با بیان اینکه نمایش برخط برداشت آب در بالادست و پایین دست می تواند راهگشا باشد، گفت: برقراری جریان حداقلی تالاب گاوخونی می تواند به ۵ مورد خدمت رسانی کند که یکی از آنها جلوگیری از ترک پل های زاینده رود، زوال تالاب گاوخونی، ایجاد کانون گرد و غبار و نابودی کشاورزی غرب و شرق اصفهان است.

صادرات ۵ میلیارد متر مکعب آب

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد نیز با بیان اینکه محیط زیست به همان نسبتی که آسیب ببیند می تواند آسیب زا باشد، اظهار داشت: ۱۷۲ سد اصلی داریم که ۲۱ میلیارد متر مکعب آن مربوط به خوزستان است و ۱.۶ میلیارد متر مکعب مورد نیاز اصفهان است.

وی ادامه داد: ۲۷۸ دشت ممنوعه و ۲۰۱ دشت آزاد در کشور وجود دارد اما این دشت های آزاد به معنای آن نیست که منابع آب نامحدود داریم.

بهرام نادری خاطر نشان کرد: ۳۵ میلیارد واردات مجازی آب به صورت محصولات کشاورزی و صادرات ۵ میلیارد متر مکعب آب داریم که باید بررسی شود.

وی ادامه داد: زاینده رود حدود ۹۰ درصد حجم ذخایر کشور را در اختیار دارد و نشان می دهد که سدهای پراکنه حجم قابل ملاحظه ای ندارند.

افزایش گسل ها به همراه کاهش ذخیره آب خوان

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی نجف آباد خاطر نشان کرد: هرکجا که مادی وجود داشته باشد رسوب های سه گانه داریم و کف زاینده رود درشت دانه است و همین امر باعث می شود که به صورت مخزن طبیعی به صورت دینامیک از ذخیره آن استفاده کنیم.

میثم تدین، نیز عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی اصفهان در این نشست گفت: از گسل مارنان به سمت شمال شرق فرونشست به صورت پلکانی رو به افزایش است که در بخش شمال شرقی این موضوع تکرار و قوت گرفته است.

وی با بیان اینکه گسل های پی سنگی در منطقه کنترل کننده الگوی فرونشست هستند، گفت: این گسل ها در واقع ورودی تغذیه آبخوان قرار گرفته اند که با کاهش عمق آبخوان ها و ذخیره زاینده رود این موضع تشدید شود.

منبع:مهر

کلید واژه :

شوری آب زیرزمینی

،

فرونشست زمین

ثبت نظرات
captcha