کد خبر : ۳۴۹۸۰۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ضعف ساز و کارهای انگیزه بخش جهت کاهش آلایندگی صنایع

با وجود اهتمام دولتمردان برای کاهش آلایندگی صنایع، بنا به گفته برخی صاحبان صنایع حمایت های لازم و ساز و کاری انگیزه بخشی از سوی دولت برای کمک به کاهش آلایندگی در این بخش فراهم نیست.

ضعف ساز و کارهای انگیزه بخش جهت کاهش آلایندگی صنایع

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، برخلاف اغلب کلانشهرها که عمده علت آلودگی هوای آنها خودروها هستند، مهمترین آلاینده استان یزد صنایع آن هستند که عمدتاً نیز از گذشته و به دنبال سیاستهای اشتباه متولیان در طول مسیر ترانزیتی و پرتردد شمال – جنوب استان جانمایی شده اند.

متاسفانه در حالی اغلب شهرک های صنعتی و صنایع آلاینده استان در این محور موسوم به دشت اردکان – یزد – مهریز واقع شده اند که عمده مراکز جمعیتی و شهرهای پرجمعیت این دیار مانند اردکان، میبد، اشکذر، یزد و مهریز نیز در همین امتداد قرار دارند.

این هم پوشانی صنایع و مراکز جمعیتی و شرایط اقلیمی که بادهای غالب استان را نیز به همراه دارد به ویژه در زمستان امسال به دلیل ایستایی هوا، آلودگی را تا مرز تعطیلی مراکز حساسی مانند مدارس نیز پیش برده است.

البته هر چند دولتمردان و متولیان امر در استان طی چند سال اخیر اقدامات موثری مانند ممانعت از صدور مجوز و استقرار صنایع آلاینده در این مسیر را تدوین و لحاظ کرده اند ولی همچنان مردم این شهرها معترض به بخش صنعت هستند هرچند که برخی از صنایع نیز اقداماتی اساسی برای کاهش آلایندگی های خود صورت داده اند.

پراکندگی صنایع آلاینده استان نیز در شهرستانهای مختلف متفاوت است به طوری که در شهرستانهایی مانند اردکان و اشکذر، فولادها به چشم می آیند و در شهرستانهایی مانند میبد که به قطب تولید کاشی و سرامیک کشور معروف است، این صنایع بیشتر مورد اعتراض از نظر آلایندگی هستند.

همانطور که گفته شد در همین رابطه برخی از این صنایع به ظاهر آلاینده اقدامات موثری در جهت کاهس الاینده های خود انجام داده اند و حتی بعضاً نیز در زمره صنایع پاک و سبز قرار گرفته اند، از جمله این صنایع پاک در استان کارخانه کاشی ستاره میبد است که به مورد بازدید خبرنگاران و فعالان حوزه محیط زیست واقع شد.

دریغ مسئولان حتی از حمایت زبانی برای کاهش آلایندگی صنایع

«امین خالقیه» مدیر عامل این واحد در جریان این بازدید عمده علت اتلاف انرژی در واحدهای تولیدی را فرسودگی تاسیسات و تجهیزات آنها می داند که در صورت حمایت دولت و نوسازی دستگاه ها می تواند در مصرف بهینه انرژی موثر واقع شوند.

وی می گوید: البته بسیاری از صاحبان صنایع نیز معتقد هستند در مقایسه با بخش هایی مانند کشاورزی سهم اندکی از منابعی مانند آب را  مصرف می کنند و در استان خشکی مانند یزد از طریق مکانیزه کردن این بخش می توان سهم بالایی را صرفه جویی آب را شاهد بود.

خالقیه در ادامه بر برخی اقدامات این واحد برای کاهش مصرف انرژی و آلایندگی ها اشاره می کند و اظهار می کند: این اقدامات که در زمینه کاهش آلایندگی هوا، آلودگی صوتی و مصرف بهینه انرژی و آب صورت گرفته از سال ۱۳۹۳ در این واحد شروع شده ولی بسیاری از تحقیقات صورت گرفته در این واحد نیز به دلیل نبود حمایتهای لازم از سوی متولیان دولتی این بخش بی نتیجه یا به حال خود رها شده است.

وی از پژوهش و تحقیقات صورت گرفته در این واحد در همین راستا را تولید کاشی های آنتی باکتریال، کاشی های مولد انرژی و استفاده از هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء ذکر می کند و می گوید: متاسفانه حمایت مسئولان از این تلاشها حتی به صورت زبانی نیز صورت نگرفته و عمدتاً خود را مسئول نظارت بر این بخش می دانند.

نبود ساز و کارهای لازم برای کاهش آلایندگی صنایع

«علیرضا شریفی» مشاور محیط زیستی این واحد و مشاور سازمان نظام مهندسی منابع طبیعی استان نیز رد همین رابطه عنوان می کند: هرچند مدیران بسیاری از صنایع دغدغه محیط زیست را دارند ولی ساز و کارهای لازم برای کاهش آلایندگی هایشان را ندارند و علاوه بر این حمایت و هدایتی نیز از سوی مسئولان و متولیان امر صورت نمی گیرد.

وی از نبود شرکتهای قوی جهت خرید و نصب تاسیسات کاهنده آلودگی و بهینه سازی مصرف انرژی در استان گلایه می کند و می افزاید: متاسفانه بسیاری از مشکلات صنایع در این فرایند از سوی مسئولان احصاء و جهت رفع آن اقدامی نشده است.

وی همچنین از متولیان امر می خواهد تا در عمل و برخورد با صنایع پاک و صنایع آلاینده به طور محسوسی تفاوت قائل شوند تا انگیزه بخش صنایع برای اقدام در این خصوص شوند.

شریفی در ادامه از جمله اقدامات صورت گرفته در این واحد نیز به نصب ۵ عدد غبارگیر در طول خطوط تولید، نصب دو عدد سپراتور جهت خروجی اسپری ها، نصب سیکلول های کنترل آلودگی اسپری ها، نصب سیستم بگ فیلتر روی کلیه خطوط چمفرینگ و محصورسازی خروجی ساکشنهای خطوط چمفرینگ اشاره می کند.

وی با اشاره به محصورسازی سنگ شکن های این واحد و خرید سنگ شکن های هیدروکن به جای سنگ شکن های چکشی و حتی آنالیز خاکهای ورودی و بررسی میزان گوگرد آنها به دلیل پیشگیری از آلایندگی، اضافه می کند: در حوزه پساب نیز ایجاد سیستم تصفیه خانه پساب صنعتی و بازگردانی پساب به چرخه تولید و نیز اتصال فاضلاب بهداشتی به شبکه فاضلاب شهرک صنعتی جهان آباد صورت گرفته است.

وی محصورسازی کلیه خطوط و تجهیزات آلاینده صوتی را در جهت کاهش آلودگی صوتی این واحد یادآور می شود و می گوید: خوداظهاری در پایش از طریق آزمایشگاه های معتمد محیط زیست و اقدام به رفع بلافاصله مشکلات در صورت بروز و مشاهده از دیگر اقدامات در جهت کاهش آلایندگی در این واحد بوده است.

شریفی در پایان نیز از اختصاص بیش از ۱۵ درصد از مساحت شرکت به ایجاد فضای سبز و کشت درختان مناسب با شرایط اقلیمی و ایجاد واحد HSE و بکارگیری نیروهای متخصص در این واحد خبر می دهد.

لزوم اهمیت ترویج فرهنگ حفظ محیط زیست در جامعه

«محمدرضا خلف باغی» رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان هم در جریان این بازدید با نامساعد خواند وضعیت محیط زیست کشورمان پس از اجرای شش برنامه توسعه قبل از انقلاب و شش برنامه توسعه پس از پیروزی انقلاب، تاکید می کند: شاید ۱۰ سال قبل باورپذیر نبود که شاخص کیفی هوای برخی از روزهای یزد حتی از پایتخت نیز نامطلوب تر شود و اگر این روند ادامه یابد شاید باورپذیر نباشد که روزی برای تامین آب برای صنعت با مشکل مواجه شویم.

وی با تاکید بر این که خداوند از حق الناس نمی گذرد، عنوان می کند: هوا نیز نوعی حق الناس است که باید جلوی ضایع شدن آن را بگیریم.

خلف باغی می گوید: اگر طی سالهای اخیر با اقدامات جهادکشاورزی ۵۰۰ میلیون مترمکعب در مصرف آب کشاورزی استان صرفه جویی شده ولی سفره های آب زیرزمینی در استان همچنان پایین تر می رود باید باور داشت که همچنان مشکلی پاربرجاست که باید شجاعانه آن را رفع کنیم.

وی با بیان این که امروز شاخص ارزیابی توسعه کشورها با بررسی میزان خلاقیت و نوآوری دانش اموزان آن کشورها مشخص می شود، اظهار می کند: امروز کشورهایی توسعه گرا شناخته می شوند که با استفاده بهنیه از منابع خود در جهت ایجاد اشتغال و کاهش فاصله طبقاتی دهکهای جامعه گام بردارد.

این مسئول اهمیت ترویج فرهنگ حفظ محیط زیست در جامعه را حادز اهمیت می خواند و می گوید: اگر حفظ محیط زیست به دغدغه جامعه تبدیل شود دیگر نیازی به نظارت نیست و می توان توسعه پایدار را در جامعه انتظار کشید.

وی به رایزنی های صورت گرفته نظام مهندسی استان با مجمع نمایندگان برای بکارگیری فارغ التحصیلان دانشگاهی حوزه محیط زیست در صنایع و واحدهای تولیدی اشاره و بیان می کند: خوشبختانه امروز حتی فارغ التحصیلان این بخش از سایر استانها برای اشتغال به استان یزد مهاجرت می کنند و برخی صنایع آلاینده تنها با بکارگیری یک کارشناس در این زمینه به صورت محسوسی از آلایندگی های خود کاسته اند.

محیط زیست در مقابل صنعت نیست

«دامون سلیمانی زاده» رئیس اداره نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان هم خاطرنشان می کند: این باور که محیط زیست در مقابل صنایع قرار گرفته، اشتباه است و این اداره کل با صنایع پاک و سبز همکاری های خوبی دارد.

وی می گوید: روزگاری عمده دغدغه محیط زیست کاهش الایندگی سنگ شکن ها در صنایعی مانند کاشی و سرامیک بود ولی اکنون علی رغم این که متولی برگشت انرژی نیستیم، این دغدغه و کاهش سایر آلایندگی ها را در صنایع نیز دنبال می کنیم.

سلیمانی زاده تاکید کرد: محیط زیست تنها یک دست است و یک دست صدا نخواهد داشت لذا همکاری همه بخش ها برای داشتن محیط زیستی سالم را خواستاریم.

ضرورت تغییر دیدگاه رسانه ها و محیط زیست به صنعت

«محمدرضا ماندگاری» مدیر عامل شهرک صنعتی جهان آباد میبد نیز در این بازدید ادعا می کند: صنایع شهرستان به سطحی از بلوغ در باره اهمیت حفظ محیط زیست رسیده اند و خوشبختانه مشارکت خوبی نیز در انجام مسئولیتهای اجتماعی خود دارند.

وی از بی مهری برخی رسانه های این شهرستان نسبت به صنایع گلایه می کند و می گوید: متاسفانه این رسانه ها به جای آرمان سازی و فضاسازی برای حفظ محیط زیست صرفاً به دنبال بهانه گیری و نمایش تخلف صنایع هستند در حالی که رسانه ها می توانند به عنوان یکی از ارکان جامعه شرایط را برای مهیاکردن زیرساختهای لازم جهت توسعه پایدار و حفظ محیط زیست فراهم سازند.

ماندگاری از سازمان محیط زیست نیز خواست تا دیدگاه خود به صنایع را تغییر دهد چرا که به اعتقاد وی بسیاری از صاحبان صنایع برای کاهش آلایندگی واحدهای خود دانش لازم و راهکاری و زیرساختهای لازم را ندارند لذا پیشنهاد می شود بخشی در ذیل مجموعه محیط زیست برای فراهم کردن سوبسید و زیرساختها و تجهیزات مورد نیاز صنایع در این خصوص ایجاد شود.

وی تاکید می کند: محیط زیست نباید دست مایه و بهانه مسائل سیاسی شود و عدالت نیز در تعیین شاخص های آلایندگی این حوزه در بین شهرستانها لحاظ شود.

«فرزین خادمی» معاون فرماندار میبد هم از همکاری صنایع شهرستان در کاهش آلایندگی ها و مسئولیت های اجتماعی خود قدردانی می کند و با اشاره به تلاش برخی صنایع برای کاهش آولدگی های این بخش، ابراز امیدواری می کند: این دغدغه مندی در بین سایر صنایع شهرستان و استان تعمیم یابد.

در این برنامه ضمن بازدید خبرنگاران از بخش های مختلف این واحد تولیدی، تفاهم نامه سه جانبه ی آموزشی ترویجی بین کاشی ستاره میبد، نظام مهندسی منابع طبیعی استان و اداره محیط زیست شهرستان میبد منعقد و بین طرفین مبادله شد.

منبع:ایسنا

کلید واژه :

کاهش آلایندگی صنایع

اخبار مرتبط
ثبت نظرات
captcha