کد خبر : ۳۴۹۷۹۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آلودگی های شیمیایی تهدیدی برای حیات کره زمین

بررسی های پژوهشگران سوئدی نشان می دهد شدت تولید آلاینده های شیمیایی به حدی رسیده که ثبات زمین و حیات ایمن در کره زمین را به خطر انداخته است.

آلودگی های شیمیایی تهدیدی برای حیات کره زمین

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران و به نقل از نیواطلس، آلودگی های شیمیایی و به خصوص پلاستیک، می تواند حیات را بر روی کره زمین به شدت تهدید کند.

تحقیقات جدید نشان می دهد میزان تولید این محصولات چنان سریع رشد کرده که دولت ها اکنون قادر به ارزیابی آن نیستند، چه رسد به کنترل خطرات ناشی از این پدیده بر روی اکوسیستم های کره زمین. ولی نتیجه این تحول پشت سر گذاردن مرزهای زندگی ایمن و تهدید ثبات سیاره کره زمین است.

در این مطالعه که توسط دانشمندان مرکز تحقیقات استکهلم هدایت می شود، میزان ورود مواد شیمیایی تولید شده به محیط زیست بررسی و ادعا شده که این اولین تحقیق برای بررسی تأثیر مواد مذکور بر پایداری سیستم کره زمین است. به گفته محققان حدود ۳۵۰۰۰۰ مورد از این مواد خطرناک در بازار جهانی وجود دارد که شامل انواع پلاستیک، آفت کش ها، مواد شیمیایی صنعتی، مواد شیمیایی موجود در محصولات مصرفی، داروها و آنتی بیوتیک ها می شود که بسیاری از آنها به محیط زیست راه پیدا می کنند.

میزان این مواد در طبیعت از دهه ۵۰ میلادی بدین سو ۵۰ برابر شده و انتظار می رود تا سال ۲۰۵۰ سه برابر شود. محققان هشدار می دهند این تحول وضعیت پایداری که زمین برای ۱۰۰۰۰ سال داشته را از بین می برد.

این به معنای از دست رفتن محدودیت های ایمن برای انتشار گازهای گلخانه ای، حفظ تنوع زیستی، آب شیرین و سایر عوامل محیطی است که می تواند بر ثبات سیاره زمین تأثیر بگذارد.

منبع: مهر

کلید واژه :

حیات زمین

،

آلودگی های شیمیایی

ثبت نظرات
captcha