کد خبر : ۳۴۹۷۹۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

هوای پاک؛ رویایی دست نیافتنی در هفته ملی هوای پاک

هفته ملی هوای پاک امسال نیز فرا رسید، اما همچون سال های گذشته آرزوی داشتن هوای پاک رویایی دست نیافتنی است؛ اصفهان امسال بیشتر از سال های گذشته درگیر با آلاینده های ریزنقشی است که روز به روز بیشتر نفس هایمان را به شماره می اندازد.

هوای پاک؛ رویایی دست نیافتنی در هفته ملی هوای پاک

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، هفته ملی هوای پاک را امسال در حالی گرامی می داریم که به استناد گفته های مدیرکل حفاظت محیط زیست استان، اصفهانی ها امسال حتی یک روز هم هوای پاک را تجربه نکرده اند.

از سال ۱۳۷۴ که بیست و نهمین روز از ماه دی با نام روز ملی هوای پاک نامگذاری شد، تلاش های بسیاری برای دسیابی به آسمان پاک صورت گرفت، اما با شدت گرفتن آلودگی هوا در روزهای سرد زمستان، گویی تمام تلاش ها نقش برآبند و نیازمند یک اقدام ملی برای رهایی از غول بزرگ آلودگی هوا هستیم.

آلودگی هوا چیست؟

آلودگی هوا به انتشار آلاینده ها در هوا اشاره دارد، آلاینده هایی که برای سلامت انسان و کل کره زمین مضر هستند. براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، آلودگی هوا هر ساله عامل مرگ حدود هفت میلیون نفر در سراسر جهان است. در حال حاضر از هر ۱۰ انسان، ۹ نفر هوایی تنفس می کنند که شدت آلاینده های آن فراتر حد نرمال دستورالعمل سازمان بهداشت جهانی است و اغلب در کشورهایی با درآمد پایین و متوسط زندگی می کنند.

چه چیزی باعث آلودگی هوا می شود؟

کارشناسان معتقدند بیشتر آلودگی های هوا ناشی از مصرف و تولید انرژی است. سوزاندن سوخت های فسیلی و گازها مواد شیمیایی در هوا آزاد می کند که برای سلامت انسان مضرند. آلودگی هوا زمانی اتفاق می افتد که حجم زیادی از ذرات یا مواد مضر از قبیل گازها، ذرات و زیست مولکول ها وارد اتمسفر کرهٔ زمین شود. آلودگی هوا می تواند باعث افزایش بیماری ها در انسان یا گرمایش کرهٔ زمین شود. مقداری از آلودگی هوا از منابع طبیعی مانند فعالیت آتشفشان ها و اما اکثر آلودگی هوا ناشی از فعالیت های انسانی مانند سوزاندن سوخت های فسیلی یا فعالیت های کشاورزی است.

شناخت منابع انتشارآلاینده به کنترل آلودگی هوا کمک می کند. به طور کلی، انتشار آلودگی هوا از منابع احتراق سوخت ثابت (مانند تأسیسات برق و دیگهای صنعتی)، فرآیندهای صنعتی (مانند کارخانه های ذوب فلز، پالایشگاه های نفت، کوره های سیمان و پاک کننده های خشک)، وسایل نقلیه و منابع متحرک غیر جاده ای (مانند تجهیزات تفریحی و ساختمانی، شناورهای دریایی، هواپیما و لوکوموتیو شامل می شود.

مهمترین آلاینده هایی که از طریق فعالیت های انسانی تولید می شوند، شامل کربن دی اکسید (CO۲)، کربن مونوکسید (CO)، اکسیدهای گوگرد (SOx)، اکسیدهای نیتروژن (NOx)، ترکیبات آلی فرار، ذرات معلق، کلروفلوئوروکربن ها و فلزات سمی مثل سرب و جیوه، ازون تروپوسفری، آلودگی مواد پرتوزا و آمونیاک است که بیشتر بر اثر استفاده از کودهای شیمیایی در بخش کشاورزی ایجاد می شود.

آلودگی هوا؛ تهدیدی برای سلامت جامعه

اثرات آلودگی هوا

تأثیر آلودگی هوا بر بدن انسان به نوع آلاینده و طول و سطح قرار گرفتن در معرض آن در افراد مختلف متفاوت است، اما کودکان کم سن و سال و سالمندان بیشتر از دیگران از آلودگی هوا آسیب می بینند.

آلودگی هوا در کودکان، می تواند منجر به کاهش رشد و عملکرد ریه، عفونت های تنفسی و تشدید آسم شود و در بزرگسالان، بیماری ایسکمیک قلبی و سکته مغزی شایع ترین علل مرگ های زودرس ناشی از آلودگی هوا است. شواهدی مبنی بر اثرات دیگری مانند دیابت و بیماری های تخریب کننده عصبی نیز در دست است. این امر بار بیماری های ناشی از آلودگی هوا را با سایر خطرات عمده سلامت جهانی مانند رژیم غذایی ناسالم و سیگار کشیدن برابری می کند.

متخصصان می گویند موادی که از طریق هوای آلوده وارد محیط می شوند، ترکیباتی دارند که باعث نابودی بافت های مختلف بدن خواهد شد. این مواد از طریق ریه، پوست، مخاط بدن، مخاط چشم، گوش، بینی و دستگاه گوارش، وارد بدن شده و باعث تخریب سلول های بدن می شود.

آلوترین و پاک ترین نقاط زمین کجاست؟

بنگلادش با ۷۷.۱ میکروگرم در متر مکعب آلوده ترین کشور جهان است. (از ۹۷.۱ میکروگرم در متر مکعب در سال ۲۰۱۸ و ۸۳.۳ میکروگرم در متر مکعب در سال ۲۰۱۹). این کشور در هر دو سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ در صدر جدول بوده است و اگرچه انتشار گازهای گلخانه ای آنها به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. پاکستان، هند، مغولستان و افغانستان در رده آلوده ترین کشورهای جهان قرار دارند.

در میان کشورهای جهان، برونئی، سوئد و فنلاند کمترین میزان مرگ ناشی از آلودگی و بنگلادش، سومالی و چاد بالاترین میزان را آلودگی دارند. در آمریکا ۱۵۵ هزار مورد (۵.۸ درصد)، در بریتانیا پنجاه هزار مورد (هشت درصد) و در ایران ۴۸ هزار مورد مرگ (۱۲.۵ درصد) ناشی از آلودگی است.

کمترین آلودگی های جهان همگی در شمال اروپا هستند. سوئد، فنلاند، نروژ و استونی در سال گذشته فقط ۵.۰-۵.۹ میکروگرم بر متر مکعب داشتند. با وجود داشتن سطوح پایین PM۲.۵، هیچ یک از این کشورها کم جمعیت ترین مناطق روی زمین نیستند.

پورتوریکو، کالدونیای جدید و جزایر ویرجین ایالات متحده، سوئد، فنلاند، نروژ، استونی، نیوزیلند، ایسلند، کانادا، آندورا، استرالیا و اکوادور سالم ترین هوای دنیا را دارند.

منابع:

مرکز پایش آلاینده های زیست محیطی

who

Nrdc

Gispub

Earth

Thelancet

منبع خبر: ایسنا

انتهای پیام

کلید واژه :

آلودگی هوا

،

سلامت جامعه

ثبت نظرات
captcha